Polacy preferują średni standard

Największe szanse na znalezienie niedrogiego mieszkania do remontu mają mieszkańcy Gdańska. Natomiast w Poznaniu przeważają oferty lokali o podwyższonym standardzie. A jak na tle innych miast prezentuje się Warszawa?

Dostępność poszczególnych standardów używanych mieszkań sprawdziła agencja Metrohouse & Partnerzy. Wystawiane na sprzedaż mieszkania pośrednicy zwykle klasyfikują na trzy standardy. Najpopularniejsze lokale to te, których stan techniczny pozwala na wprowadzenie się bez większych inwestycji (standard normalny/średni/do wprowadzenia). Opis ten znaczy tyle, że oprócz odmalowania i niewielkich napraw mieszkanie jest gotowe do zamieszkania.

Na drugim biegunie są oczywiście mieszkania określane jako do remontu (gruntownego remontu) lub do wykończenia. W takim opisie są mieszkania np. z lat 70., które kwalifikują się do kompleksowego remontu, mieszkania od dawna nieremontowane, poddane dewastacji czy w stanie deweloperskim, bez białego montażu wymagającego dostosowania do funkcji mieszkalnych.

Trzecia grupa to mieszkania o podwyższonym standardzie. W ramach takiego kryterium może chodzić zarówno o budownictwo apartamentowe, jak i mieszkania z segmentu popularnego wybudowane w ostatnich latach - zazwyczaj funkcjonalnie zaaranżowane, wykończone dobrej klasy materiałami, o niskim stopniu eksploatacji. Odrębną podgrupę tworzą tu także mieszkania w odrestaurowanych kamienicach, które dzięki pracom remontowym odzyskują swój pierwotny blask.

Średni standard najlepiej się sprzedaje

Idąc tym tropem agencja Metrohouse & Partnerzy przygotowała analizę dostępności tych trzech grup lokali. Pod uwagę wzięto dziewięć dużych miast. We wszystkich dominującym rodzajem mieszkań są lokale zakwalifikowane do średniego standardu.

Największy odsetek tego typu ofert mieszkań do sprzedaży - 74 proc. znajduje się w Łodzi, najmniej - 47 proc. w Gdyni. W Warszawie to 62 proc. rynku wtórnego. Ich popularność pokrywa się z preferencjami klientów . - Zdecydowana większość wybiera mieszkania o średnim standardzie - mówi Paweł Augustyn, dyrektor Metrohouse & Partnerzy z Krakowa, gdzie mieszkania o średnim standardzie podobnie jak w stolicy stanowią 62 proc. ofert. - Klienci liczą się z ewentualnymi kosztami odświeżenia. Nieruchomości do remontu najlepiej sprzedają się w dzielnicach o niskiej podaży, np. na Starym Mieście. Zdecydowanie trudniej sprzedają się nieruchomości o wysokim standardzie wykończenia. Często ich cena jest przeszacowana i znacząco odbiega od średnich cen podobnych lokali w okolicy - nawet do 3 tys. zł za m kw.

Zaskakujące może się wydać to, że Warszawa nie jest liderem rynku mieszkań o podwyższonym standardzie - 25 proc. Jest ich najwięcej w Poznaniu - 35 proc.

Jednak Michał Dziarmaga, dyrektor poznańskiego oddziału Metrohouse & Partnerzy, zaznacza, że liczba takich mieszkań na rynku nie przekłada się na sprzedaż. - W Poznaniu niezmiennie największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwupokojowe z odrębną kuchnią w maksymalnej cenie 250 tys. zł - mówi.

Do remontu w Trójmieście

Z kolei najmniej ofert używanych mieszkań o podwyższonym standardzie znajdziemy w Olsztynie - 15 proc. Zaskakujące, że podobnie mało mieszkań w apartamentach jest we Wrocławiu - 16 proc. Choć w aglomeracji wrocławskiej ma swoje siedziby kilkadziesiąt przedstawicielstw międzynarodowych koncernów.

Jeśli szukamy mieszkania do remontu, największy wybór jest w Gdańsku - 23 proc. i w Gdyni - 22 proc. Niski wskaźnik udziału mieszkań do remontu jest charakterystyczny dla Łodzi - 3 proc., choć mogłoby się wydawać, że w poprzemysłowym mieście jest ich najwięcej. Jednak wiele z nich to mieszkania komunalne, które nie trafiają do tradycyjnego obrotu na rynku wtórnym. Niewiele ofert do remontu znajdziemy obecnie i Poznaniu - 6 proc. Warszawa i w tym przypadku jest średniakiem - 13 proc.

Copyright © Agora SA