Browar Lubicz: dawniej piwo, dziś mieszkania

Do końca 2014 roku brytyjska firma Balmoral Properties zamierza wybudować w miejscu Browaru Lubicz kompleks mieszkaniowo-usługowy, zachowując zabytkowe budynki dawnego browaru.

Historia zespołu budynków z XIX i XX wieku, znajdujących się na dwuhektarowej działce w samym centrum Krakowa, sięga 1840 roku. Produkcja piwa zakończyła się tu dopiero w 2001 roku.

Teraz kosztem blisko 200 mln zł zrewitalizowane zostaną obiekty dawnego Browaru Lubicz. Do końca 2014 roku brytyjska firma Balmoral Properties zamierza wybudować w tym miejscu kompleks mieszkaniowo-usługowy, zachowując równocześnie zabytkowe budynki. - To doskonała lokalizacja w samym sercu Krakowa, 800 metrów od Rynku Głównego. Niebagatelną sprawą jest też możliwość zaadaptowania historycznych budynków przemysłowych do nowych funkcji wraz z uzupełnieniem ich o nowoczesne obiekty - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej członek zarządu Balmoral Properties Piotr Olbryś. Oprócz pałacu Goetzów w nowy kompleks wpisane zostaną historyczne budynki obciągu piwa (elewacja od strony ul. Lubicz), portierni, dawnej suszni słodu, dawnej słodowni, a także maszynownia i kotłownia z kominem. Projekt integrujący odrestaurowane budynki zabytkowe z nową zabudową powstał w krakowskiej pracowni MOFO Architekci, w ścisłej współpracy z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Pośród poprzemysłowej zabudowy zaadaptowanej na cele biurowe, punkty handlowe, usługowe i gastronomiczne pojawią się nowe budynki z funkcjami mieszkaniowymi i nowoczesnymi przestrzeniami komercyjnymi.

Plan zabudowy zakłada powstanie obiektów nieprzekraczających czterech pięter. W sześciu nowych budynkach powstanie 305 mieszkań. Ich elewacje będą nawiązywały do budynków przemysłowych, budowanych w XIX wieku. Jak podkreślił małopolski konserwator zabytków Jan Janczykowski, rewitalizacja Browaru Lubicz jest ważnym dla miasta przedsięwzięciem, ponieważ Kraków do tej pory nie miał szczęścia do adaptacji na nowe cele dawnych obiektów przemysłowych. - Tutaj obiekty najcenniejsze są wyodrębnione i będą odrestaurowane, a nowa architektura ich nie przyćmi - ocenił Janczykowski.

Najbardziej znany spośród zabytkowych budynków Browaru Lubicz, Pałac Goetzów, zostanie odrestaurowany, tak by przywrócić mu pierwotną formę i elegancję - zarówno z zewnątrz, jak i w pałacowych wnętrzach. Podobnie jak w czasie świetności Browaru Goetzów budynek będzie pełnił funkcję biurową. Dawna maszynownia i kotłownia pełnić będzie funkcje handlowo-usługowe, a budynek dawnej słodowni - funkcje gastronomiczne. Ten ostatni budynek zostanie rozbudowany o dwie nowe klatki schodowe. Wygląd elewacji zostanie przywrócony do stanu pierwotnego, zaś nowo dobudowane części będą miały szklaną fasadę.

Budynek obciągu piwa zachowa swój charakter dzięki renowacji ściany frontowej zarówno od strony wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Budynek dawnej suszni słodu stanowić będzie klatkę schodową jednego z nowych budynków mieszkalnych. Wzdłuż ulicy Lubicz zaplanowano trzy miejskie place otoczone przez budynki. Dopełnieniem zagospodarowania przestrzeni będą tereny zielone, stanowiące jedną czwartą całej powierzchni inwestycji.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.