Sprzedajesz mieszkanie? A książeczka wojskowa jest?

Notariusz był umówiony, kupujący już w podróży, a sprzedaż o mało nie doszłaby do skutku. Powód? Właściciel nie mógł znaleźć książeczki wojskowej, niezbędnej do wymeldowania. Lista dokumentów - które trzeba mieć - przy sprzedaży na wtórnym i kupnie na pierwotnym jest bardzo długa.

Tomasz i Ewa czekali na klienta, który kupi ich mieszkanie w Warszawie prawie pół roku. Oni mieszkają na stałe we Włoszech, więc potencjalnym kupcom nieruchomość pokazywała rodzina. W końcu znaleźli się chętni - rodzice studentki. Oni też mieszkali poza Warszawą, prawie 100 km. Mieszkania szukała sama studentka.

W końcu po rozlicznych rozmowach telefonicznych dobili targu. Umówili się na czwartek na godz. 10.00 u notariusza. Jedni jechali kawał drogi samochodem, drudzy samolotem. Tomek i Ewa przylatywali tylko 3 dni. Harmonogram był ustalony co do godziny: notariusz, spółdzielnia, elektrownia... a o mało do transakcji nie doszło.

Na dzień wcześniej, w środę, Tomek odwiedził spółdzielnię, aby się wymeldować. - Poproszę książeczkę wojskową - usłyszał. Jak to książeczkę? To jest potrzebna?!

Był w szoku, bo ostatni raz widział ją jakieś 10 lat wcześniej. Razem z rodziną wywrócił dom do góry nogami. Jeśli chciał sprzedać mieszkanie, musiał ją znaleźć. Po 4 godzinach poszukiwań, mama Tomasza przypomniała sobie o jednym pudełku stojącym w szafie w przedpokoju. Książeczka tam była! - W życiu tak nie cieszyłem się na widok książeczki wojskowej -wspomina Tomasz, który na drugi dzień - zgodnie z planem - sprzedał mieszkanie.

13 niezbędnych dokumentów - sprzedaż na rynku wtórnym

Jakie dokumenty są niezbędne przy sprzedaży mieszkania? - odpowiedzieli nam Jerzy Sobański oraz Aleksander Skirmuntt z Warszawskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami. - Rodzaj dokumentów koniecznych do przygotowania transakcji sprzedaży na rynku wtórnym, jest różny w zależności od rodzaju i stanu prawnego nieruchomości, którą sprzedajemy. Lista dokumentów w zależności od sytuacji może być krótsza (prosta transakcja) i znacznie dłuższa przy skomplikowanej transakcji . Możemy podzielić je na konieczne i wskazane - mówią eksperci.

Oto lista koniecznych i wskazanych dokumentów:

1. Umowy nabycia (akt notarialny umowy sprzedaży lub inny dokument może być również w formie aktu . Jeżeli weszliśmy w posiadanie lokalu w inny sposób niż umową sprzedaży , darowizny np. spadkobrania - postanowienie nabycia spadku ewentualnie z opłaconym podatkiem ) - konieczne! 2. Dokument potwierdzający prawo do lokalu: przy mieszkaniach spółdzielczych - zaświadczenie ze spółdzielni, przy lokalach własnościowych tzw. hipotecznych - odpis z Księgi Wieczystej, przy lokalach spółdzielczych z KW zaświadczenie i również odpis z KW - konieczne! 3. Zaświadczenie potwierdzające fakt, że w lokalu nikt nie jest zameldowany, im świeższe tym lepsze osobiście preferuję odwiedzenie urzędu przed umową (zdarzają się niespodzianki) - konieczne! 4. Potwierdzenia zapłaty wszystkich należności za lokal (m.in. czynsz, prąd, gaz) - wskazane! 5 Dokument od zarządcy / administratora o podjętych uchwałach mających wpływ na koszty związane z używaniem lokalu (m.in. kredyty , remonty etc) - wskazane! 6. Potwierdzenie uiszczenia podatku od nieruchomości, zaświadczenie o opłaconej opłacie za użytkowanie wieczyste - wskazane ! 7. W przypadku nieruchomości pochodzącej ze spadku/ darowizny: postanowienie sądu o nabyciu spadku, zaświadczenie z U.S. o uiszczeniu podatku od spadku/ darowizny - konieczne! 8. W przypadku osób kredytujących zakup - umowa kredytowa z bankiem (przy umowie przyrzeczonej przenoszącej własność) - konieczne! 8. Oczywiście ważne dokumenty tożsamości obu stron; 9. Zaświadczenie z banku o aktualnym stanie zadłużenia lokalu w przypadku osób spłacających kredyt konieczne! 10. Umowę rachunku powierniczego jeżeli taka była zawarta przez strony wskazane 11. Mogą być potrzebne akty małżeńskie, rozwodowe, umowy rozdzielność majątkową , znoszące taką rozdzielność może być konieczne! 12. W przypadku jeżeli na lokalu będzie zakładana księga lub zmianie uległa np. nazwa ulicy przy której stoi budynek z naszym lokalem wypis z rejestru gruntów i / lub wypis z operatu ewidencji gruntów i budynków może być konieczne! 13. Zaświadczenie o nie zaleganiu z podatkami - wskazane ! - Każdy lokal w zależności od jego sytuacji prawnej może wymagać jeszcze innych dokumentów. Warto, więc skierować sprawę w ręce profesjonalistów, którzy pomogą nam w skompletowaniu koniecznych dokumentów i co najważniejsze uczulą nas zawczasu, jakie dokumenty będą nam potrzebne. Jako ciekawostkę mogę dopowiedzieć, że wymeldowanie osoby, która zmarła za granicą odbywa się na podstawie dostarczonego aktu zgonu a ściągnięcie tego dokumentu i tłumaczenie go zajmuje czasami sporo czasu i przy braku dobrej woli np. rodziny mocno komplikuje sprzedaż - musimy to przewidzieć, bywa mniej drastyczna, ale często zdarzająca się sytuacja że panowie gubią książeczkę wojskową niezbędną do wymeldowania i znowu potrzeba czasu na załatwienie sprawy - mówi Jerzy Sobański z Warszawskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami.

Sprawdzanie dewelopera - kupno na pierwotnym

Tutaj sytuacja wydaje się być łatwiejsza. - W zasadzie wszystkie formalności załatwia deweloper. Transakcje odbywają się najczęściej w kancelarii notarialnej, obsługującej dewelopera i projekt mieszkaniowy, a notariusz przygotowując akty notarialne dla wszystkich kupujących w danym budynku zgromadził wcześniej wszelkie potrzebne dokumenty. Ze względu jednak na hurtową często ilość aktów czasami zapominamy o zaktualizowaniu przedstawianych dokumentów, warto więc poprosić specjalistę o ich sprawdzenie - mówi Jerzy Sobański z WSPON.

- Oczywiście im mniejszy, mniej znany deweloper tym większą czujność musimy wykazać, zdarza się że deweloperzy stosują zapisy w umowach które narażają kupującego na konsekwencje finansowe lub inne nieprzyjemność związane z wadami, czy nie załatwionymi na moment podpisania umowy sprawami takie jak umowy z dostawcami mediów, wjazdy na osiedla czy pozwolenie na użytkowanie.

Dobrze jest więc sprawdzić czy deweloper zapłacił:

1. wymagane prawem opłaty,

2. podatki od nieruchomości,

3. opłaty za użytkowanie wieczyste,

4. zawarł niezbędne do prawidłowego funkcjonowania osiedla umowy, czy umowy nie wygasły (znam przypadek kiedy deweloper obiecywał " sprzedawał" ogródki przed mieszkaniami na parterze, a działki na której się znajdowały były pasem drogowym na 3 letniej umowie dzierżawy za miastem); Kupujący musi mieć ze sobą:

1. dokument tożsamości

2. jeśli potrzeba - umowę kredytową.

Przeczytaj także: Jak się przygotować do sprzedaży mieszkania?

Zobacz również:

Sprzedaż Mieszkań z całej Polski

Copyright © Agora SA