Drugie życie hotelu z wielkiej płyty

Hotel Portos na Stegnach został oficjalnie włączony do międzynarodowej sieci Best Western. Dawny hotel robotniczy z wielkiej płyty zbudowany prawie 40 lat temu zmodernizowano, zamieniając go w skromny, ale elegancki trzygwiazdkowy hotel.

Hotel Portos znajduje się u zbiegu ulic Sobieskiego i Mangalii na Stegnach. To jeden z trzech hoteli z wielkiej płyty, które budowano w tym miejscu od 1973 r. Początkowo były to hotele robotnicze, później firma PUHiT uczyniła z nich tanie, jednogwiazdkowe hotele turystyczne pod marką Start.

Dwa lata temu zaczęła się modernizacja Portosa, środkowego z trzech budynków. Odświeżenie jego bryły zaprojektowali architekci z pracowni PRC. Do bloku z wielkiej płyty podeszli z szacunkiem, jakiego bardzo często brakuje prezesom spółdzielni mieszkaniowych. Plagą warszawskich osiedli są bowiem remonty, podczas których w starych blokach dla oszczędności pasy przeszkleń na klatkach schodowych zamurowuje się, a budynki dociepla się grubą warstwą styropianu, który po otynkowaniu maluje się na kolory pomarańczowy, cytrynowy albo odblaskowo seledynowy. W hotelu Portos pas przeszklenia na szczycie budynku zachowano, wymieniając tylko szklane tafle na szczelniejsze. Docieplony budynek pomalowano skromnie i z umiarem na biało i grafitowo.

- Nie chcieliśmy, żeby hotel wyglądał jak wyremontowana mieszkaniówka z wielkiej płyty, z elewacją w sześciu kolorach i obowiązkową czerwoną czapeczką nad wejściem - mówi Andrzej Michalik z PRC Architekci. Tłumaczy, że tego typu budynki nie powinny krzyczeć kolorami. - Wybraliśmy kolor grafitowy jako barwę elegancją, dobrze kontrastujący z białym. Zaakcentowaliśmy wejście, osłaniając je dachem i mocno podświetlając. - Projekt nie był drogi, musieliśmy się zmieścić w ograniczonym budżecie inwestora. Bloków z wielkiej płyty nie trzeba się wstydzić. W Katowicach zaprojektowaliśmy remont dawnego akademika. Dziś działa tam czterogwiazdkowy hotel spełniający wszystkie wymogi czterech gwiazdek - dodaje Michalik.

Wyremontowano także wnętrza hotelu na Stegnach. Powstało tam 225 nowoczesnych pokoi jedno- i dwuosobowych, w tym kilkanaście o podwyższonym standardzie. Wyzwaniem było wykrojenie na parterze w miejscu pokoi hotelowych dużej restauracji. Przeprowadzono wiele obliczeń wytrzymałości konstrukcji, aby usunąć tak dużo wewnętrznych ścian, ile tylko było możliwe, by wykreować otwartą przestrzeń podpieraną jedynie słupami.

Remont trwał aż dwa lata. - Nie chcieliśmy całkowicie zdejmować hotelu z rynku. Roboty prowadzono sekcjami, w jednych miejscach pracowali robotnicy, w innych nocowali nasi goście - mówi Andrzej Wójcik, wiceprezes PUHiT ds. rozwoju i sprzedaży. Podobną strategię PUHiT przyjął przy trwającym właśnie remoncie hotelu Atos, najbliżej ul. Sobieskiego. On też cały czas przyjmuje gości, choć skuto z niego balkony (dla oszczędności: klienci i tak z nich nie korzystali, a utrzymywanie ich w czystości było kosztowne) i wymieniono wszystkie okna. Remont elewacji ma się zakończyć w listopadzie, odświeżony hotel zostanie otworzony na wiosnę. Na razie utrzyma standard jednogwiazdkowy, nie będzie dołączać - jak Portos - do międzynarodowej sieci hotelowej Best Western. Ostatni hotel - Aramis - czeka na decyzję, jak ma wyglądać po remoncie. - Musimy z namysłem skonstruować miks hoteli tak, żeby nie kanibalizowały siebie nawzajem, podbierając klientów - mówi Andrzej Wójcik. - Pod uwagę bierzemy także plany sieci Hilton, która od dawna ma plany, aby nieopodal, przy ul. Sikorskiego, uruchomić hotel czterogwiazdkowy.

Hotel Portos jest 11. obiektem sieci Best Western w Polsce. Jako dziewiąty do sieci dołączył w marcu tego roku należący również do PUHiT-u hotel Felix przy ul. Omulewskiej na Pradze, a jako dziesiąty - hotel PUHiT-u w Krakowie.

- Cieszymy się, że PUHIT dostrzega potencjał tkwiący w sieci Best Western, o czym świadczy decyzja o rebrandingu aż trzech hoteli. Przykład Felixa pokazuje, że za rozpoznawalną na całym świecie marką i wspólnym systemem rezerwacyjnym idą wymierne korzyści w postaci rosnącej liczby gości - mówi Saija Kekkonen, dyrektor zarządzający Best Western na Finlandię, kraje bałtyckie i Polskę. 12. obiektem tej sieci w Polsce zostanie w listopadzie hotel przy ul. Poleczki, naprzeciwko kompleksu biurowego Poleczki Business Park.

Copyright © Agora SA