Biurowiec z rodowodem

Kamienica przy ul. Jasnej 26 w Warszawie zostanie przebudowana na luksusowy biurowiec. Inwestycja zapowiadana od sześciu lat ma wystartować wiosną.

Inwestorem biurowca będzie firma Mermaid Properties. Ma wprawę w rewitalizacji starych budynków - w ubiegłym roku oddała do użytku przerobiony na ekskluzywny biurowiec Pałac Młodziejowskiego przy ul. Miodowej. Teraz biura chce urządzić w kamienicy przy Jasnej 26. Przed wojną pod tym adresem mieścił się hotel Victoria, który nie przetrwał działań wojennych. To na jego fundamentach, z zachowaniem założeń pierwotnego projektu architektonicznego autorstwa Leona Marka Suzina, w latach 40. ub. wieku odbudowano kamienicę i ulokowano w niej biura.

Mermaid zapowiada, że zabytkową kamienicę przerobi na nowoczesny biurowiec klasy A zawierający wszelkie udogodnienia charakterystyczne dla nowoczesnych budynków biurowych. Na sześciu kondygnacjach powstanie ponad 5 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Budynek wyposażony zostanie w dwukondygnacyjny parkingu na 50 samochodów.

- Jesteśmy przekonani, że Jasna 26 to doskonała oferta dla wszystkich firm, w których działalności ważny jest wizerunek. Firmy doradcze, prawnicze, instytucje finansowe i ubezpieczeniowe coraz częściej poszukują biur nie tylko najwyższej klasy, ale także takich, które dodatkowo budują prestiż. Kryteria te doskonale spełnia Jasna 26 - mówi Łukasz Dołęga, wiceprezes Mermaid Properties.

Kamienicę Mermaid kupił jeszcze w 2006 r. Początkowo planował przerobić ją na luksusowy apartamentowiec. Krach na rynku nieruchomości, który przyszedł w 2008 r. storpedował te plany (ten sam problem Mermaid miał z pałacem Młodziejowskiego, który też początkowo chciał przerobić na apartamentowiec). Firma próbowała budynek sprzedać. Gdy także te plany nie wypaliły, zaczęła się starać o pozwolenie na przebudowę budynku na biurowiec wyższej klasy.

Teraz ma już prawomocne pozwolenie na budowę. Jego zdobycie trwało tak długo, bo skomplikowane prace rewitalizacyjne trzeba było konsultować z konserwatorem zabytków. Renowacja i modernizacja obejmują także dobudowanie dwóch nowych skrzydeł budynku z tyłu kamienicy. Dzięki temu uzyskana zostanie nowa powierzchnia biurowa, która w naturalny sposób zostanie połączona z zabytkową częścią kamienicy, a dobudowane skrzydła utworzą kameralny dziedziniec.

Będzie to bardzo specyficzny biurowiec. W Warszawie powoli powstaje nisza rynkowa budynków biurowych urządzanych w historycznych kamienicach czy pałacach. Jednym z przykładów takich inwestycji jest biurowiec urządzony w XIX-wiecznych kamienicach na rogu Al. Jerozolimskich i Emilii Plater. Innym - wspomniany wcześniej Pałac Młodziejowskiego. Do tego ostatniego budynku w lutym przeprowadziła się z międzynarodowa firma doradztwa strategicznego A.T. Kearney, która wcześniej zajmowała biura w wieżowcu Rondo 1.

- Coraz częściej firmy rozważają zmianę siedziby z formalnych biurowców do wnętrz, w których mogą bardziej identyfikować się z miejscem. Obecność w Pałacu Młodziejowskiego jest dla nas bardzo dużym prestiżem, wiąże się z tożsamością naszej firmy, której początki sięgają 1926 r. Odwoływanie się do tradycji i czerpanie nauki z przeszłości pozwala na myślenie kształtujące przyszłość - takie jest nasze podejście do biznesu - mówi Przemysław Stangierski, partner A.T. Kearney Polska.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.