Mieszkanie umeblowane łatwiej wynajmiesz

Kwestia wyposażenia mieszkania jest jedną z kluczowych spraw na rynku najmu. Brak mebli czy sprzętu AGD może oznaczać w praktyce, że mieszkania nie uda się wynająć bądź, że na klienta poczekamy o wiele dłużej. Będzie to też zupełnie inny klient - z oferty raczej nie skorzystają studenci. W obecnych - niełatwych czasach dla rynku najmu - wyposażenie okazuje się więc niezwykle istotne.

Jeśli posiadamy mieszkanie "gołe", tzn. bez wyposażenia w meble, czy sprzęt AGD możemy być pewni, że na klienta poczekamy dłużej, a i cena najmu prawdopodobnie będzie niższa. Jeśli zależy nam na szybkim wynajmie w praktyce może to oznaczać fiasko, bowiem brak wyposażenia pozbawia naszą nieruchomość zainteresowania ze strony największej grupy najemców w polskich dużych miastach - ludzi młodych, którzy są w trakcie nauki, dopiero wchodzą na rynek pracy, bądź są na nim od niedawna.

Zarówno ci pierwsi, jak i ci drudzy zazwyczaj nie mają swoich mebli i sprzętu AGD, który mogliby dostarczyć na miejsce, a nawet jeśli mają, nie są zainteresowani takim wyborem, bo wiąże się on z zaangażowaniem dodatkowego czasu i pieniędzy, a ludziom młodym zazwyczaj zależy na szybkiej i taniej transakcji. Osoba młoda oglądając choćby najładniejsze mieszkanie w bardzo dogodnej lokalizacji i atrakcyjnej cenie wzruszy jedynie ramionami, jeśli nie będzie w nim kanapy, szafy, mebli kuchennych czy pralki i lodówki. O niezbędnym minimum, które musi posiadać mieszkanie na wynajem powiemy w dalszej części tekstu. Klient młody bez wahania zostawi nawet najatrakcyjniejszą ofertę i pójdzie do konkurencji, gdzie wynajmie mieszkanie wyposażone i nadające się od razu do użytkowania.

Należy pamiętać że poza ceną i lokalizacją, to właśnie wyposażenie jest najważniejszym elementem dla potencjalnych najemców.

Oczywiście nie jest tak, że mieszkanie "gołe" będzie z góry skazane na fiasko najmu. Nie - natomiast musimy pamiętać, że grono potencjalnych klientów istotnie się zawęzi, co oznacza z reguły dużo dłuższy czas oczekiwania na zawarcie transakcji, ale może mieć również swoje plusy - o ile oczywiście możemy czekać.

Tak więc mieszkaniem bez mebli czy sprzętów będą zainteresowani przede wszystkim ludzie "ustawieni życiowo", z jakimś już tam dorobkiem finansowym i zawodowym, którzy mają swoje meble bądź mają pieniądze, by je zakupić. To z kolei oznacza, że klient tego typu raczej nie będzie szukał mieszkania na rok czy dwa, ale na dłużej. Bo przecież kto chciałby po zorganizowaniu przeprowadzki, przeprowadzać się po raz kolejny po 12 czy 24 miesiącach?

Tak więc tu kryje się pewna zaleta wynajmu "gołej" nieruchomości - mamy szansę znaleźć najemcę na dłuższy okres, co jednocześnie sprawia, że mieszkanie na dłuższy czas przestanie być dla nas problemem. Możemy też oczekiwać, że nasz najemca będzie osobą stabilną, z uregulowaną sytuacją finansową, co również oznacza mniej problemów z wynajmem w przyszłości. Kolejny plus takiego stanu rzeczy wynika z nakładów poniesionych na przygotowanie mieszkania. Decydując się na wystawienie "gołej" nieruchomości oczywiście nie angażujemy środków finansowych w zakup mebli itp. jednocześnie nie musimy się martwić, że ktoś nasze meble czy sprzęt zniszczy, skoro dostarczy na miejsce swój.

Inna grupa potencjalnych klientów, która może być zainteresowana najmem nieruchomości niewyposażonej, to - jak już powiedzieliśmy - ludzie majętni, których będzie stać na urządzenie mieszkania. Takimi klientami mogą być biznesmeni, menadżerowie itp. szukający nieruchomości w innym mieście z przyczyn zawodowych, bądź firmy, które w tym samym celu wynajmują swoim pracownikom mieszkania.

Choć wszystko to brzmi zachęcająco, w praktyce o takiego klienta będzie nieporównywalnie trudniej. Należy pamiętać, że w Polsce wynajem mieszkań na wiele lat jest ciągle bardzo mało popularny, a ludzie preferują własność. Na pewno natomiast będziemy musieli nastawić się na dużo dłuższy czas oczekiwania na zawarcie transakcji. W przypadku klientów "zawodowych" brak wyposażenia może być równie dobrze wadą, a taki najemca bez problemu znajdzie w obecnych czasach nieruchomość w pełni urządzoną i odpowiadającą jego gustom.

Jeśli więc nie chcemy inwestować w meble oraz pralkę czy lodówkę, musimy posiadać inne, mocne karty w ręku, takie jak bardzo dobra lokalizacja i atrakcyjna cena. Jak już wspomnieliśmy - czynsze najmu mieszkań nieurządzonych są z reguły niższe. Silna konkurencja na rynku, zwłaszcza w martwych okresach zimowych i letnich, kiedy najmem nie są zainteresowani studenci, sprawia, że w obecnej sytuacji, przy negatywnych tendencjach demograficznych i niskich cenach kredytów, rynkiem najmu rządzi klient, a sprawa wyposażenia staje się jedną z kluczowych płaszczyzn konkurencji między wynajmującymi.

Od kilku lat, odkąd warunki na rynku znacznie się pogorszyły, obserwujemy rosnący standard wyposażenia mieszkań na wynajem. Obecnie standardem przestaje być już pełne umeblowanie wszystkich pokoi, wyposażenie w pralkę, lodówkę, kuchenkę i oczywiście dostęp do Internetu. Coraz częściej do niezbędnego minimum wlicza się takie elementy, które kiedyś uznawano za wyposażenie "extra", jak: zmywarka do naczyń, nowoczesny telewizor z pakietem telewizji kablowej czy telewizją satelitarną (ważne dla starszych najemców, młodsi do telewizji nie przykładają już większej roli), a klienci biznesowi, którzy chcą mieć sprawę "z głowy" mogą oczekiwać nawet pełnego wyposażenia z zastawą stołową, sztućcami, kompletem pościeli itp. Oczywiście taki stan rzeczy nie oznacza, że przygotowując mieszkanie na wynajem, mamy od razu gruntownie je wyposażyć. Należy w pierwszym rzędzie określić na jaki czynsz i czas trwania umowy liczymy, jakiego klienta szukamy i jak długo możemy na najemcę poczekać.

Jeśli chcemy wynająć mieszkanie możliwie szybko, powinniśmy zdecydować się na klienta "popularnego", który najczęściej będzie poszukiwał nieruchomości wyposażonej w podstawowy zestaw mebli i podstawowy sprzęt AGD. Kwestia wyposażenia takiego mieszkania jest tematem na kolejny tekst, ale ważne by nieruchomość na wynajem tworzyła spójną kompozycję a nie zbiór przypadkowych elementów, wyciągniętych ze strychu, czy z piwnicy. Dobrym rozwiązaniem nie muszą być sprzęty drogie. Liczy się ich funkcjonalność, prostota, dobry aranż i przede wszystkim trwałość.

Chcesz kupić mieszanie? Sprawdź ogłoszenia na Domiporta.pl

Szukasz lokalu użytkowe do wynajęcia? Zobacz nasze oferty

Copyright © Agora SA