Zmiany w MdM. Na co mogą liczyć warszawiacy?

- Ze względu na zbyt niskie limity cenowe ustalone przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju dla programu względem średnich cen ofertowych nowych mieszkań w Warszawie tylko niektóre lokale w wybranych inwestycjach kwalifikują się do dopłat - mówi Maciej Górka, analityk rynku nieruchomości portalu domiporta.pl

Obecnie według danych serwisu Domiporta.pl realizacji deweloperskich oferujących lokale z dopłatą jest raptem 90, a liczba ofert nie przekracza 1600. Oznacza to, że mieszkania spełniające kryterium do dopłat stanowią raptem 10 proc. całej podaży rynku pierwotnego. - Liczba ofert w Warszawie rośnie proporcjonalnie do odległości od centrum, ponieważ tylko w obrzeżnych dzielnicach możliwe są do zaproponowania ceny zgodne z wytycznymi limitów MdM. Obecnie najwięcej mieszkań z dopłatą oferuje Białołęka - podaje Górka. W 19 inwestycjach skupia się połowa całej podaży lokali pod MdM. Najwięcej, bo ponad 160 mieszkań, jest w inwestycji Osiedle Park Światowida, a pierwsi lokatorzy będą mogli się wprowadzić dopiero w 2016 roku, bo na ten czas planowane jest oddanie do użytkowania.

- Jeżeli nie mamy tyle czasu i potrzebujemy zrealizować transakcję jeszcze w tym roku, to sporo, bo ponad 80, wolnych i gotowych do kupienia dwupokojowych mieszkań jest w inwestycji Tarasy Dionizosa realizowanej przez firmę Barc. Szerzej rzecz ujmując, prawie dwie trzecie inwestycji kwalifikujących się pod MdM zlokalizowane jest po prawej stronie Wisły - dodaje analityk. Zaraz po Białołęce w dostępności mieszkań przodują Targówek i Praga-Południe. W obu tych dzielnicach podaż sięga ponad 170 lokali. - Na uwagę zasługuje inwestycja Ogrody Targówek, której kameralny charakter oraz bliskość Trasy Toruńskiej jest dużym atutem. W podobnym stylu zabudowy i równie dobrą komunikacją pochwalić się może realizowane przez Miglack Osiedle Gocławek usytuowane zaraz przy stacji Warszawa Gocławek. Zarówno inwestycja praska, jak i ta z Targówka są przyjemną alternatywą dla wszechobecnych monumentalnych blokowisk - poleca ekspert.

Pozostając na prawym brzegu Wisły, ale kierując się na południe do dzielnicy Wawer, spotkamy inwestycję realizowaną przez Budimex Nieruchomości Zielony Marysin. Tu w ofercie z dopłatą MdM jest obecnie 120 mieszkań. Na tej samej ulicy, czyli Korkowej, powstaje także Osiedle Begonii, które oferuje ponad 40 lokali z dopłatą. Pojedyncze lokale znajdziemy w rozrzuconych po Grochowie, Gocławiu i Aninie pozostałych realizacjach deweloperskich.

Niestety, zainteresowani zakupem mieszkania w ramach programu MdM po lewobrzeżnej stronie Warszawy nie mają zbyt dużego pola manewru, ponieważ niewiele inwestycji spełnia wymogi limitów cenowych. Najwięcej ofert znajdziemy na Bielanach w inwestycjach Osiedle Classic i Księżycowa 60. Oferta tych dwóch deweloperów to prawie 200 mieszkań, wśród których są zarówno dwu-, jak i trzypokojowe lokale. Niestety, na taką podaż nie możemy liczyć na coraz bardziej popularnym Bemowie, gdzie w siedmiu inwestycjach pozostały raptem 43 mieszkania. Podobnie kształtuje się oferta w Ursusie, Włochach i Ochocie, tam podaż nie przekracza 125 lokali. - Gdy analizujemy dane statystyczne z serwisu Domiporta.pl, okazuje się, że oprócz niskiej podaży obserwujemy małe zainteresowanie wśród użytkowników lokalami w tej kategorii, co oznacza, że wytyczne programu bardzo ograniczają grupę beneficjentów. Przed podjęciem decyzji zakupowej najrozsądniej będzie zrobić rekonesans ofert w internetowych serwisach ogłoszeniowych, które agregują informacje od większości deweloperów - radzi Górka.

Dodatek do Gazety Wyborczej, M2 z dnia 21/02/2015 , str. 8

Copyright © Agora SA