Sprawdź jak kupić mieszkanie w 5 krokach. To proste!

Formalności, dokumenty, kilka różnych instytucji i pośredników. Zakup nowego mieszkania nie należy do najprostszych spraw. Trudno też znaleźć osobę, która poprowadziłaby nas przez te wszystkie kroki. Co nas czeka na drodze do upragnionego "M"? Lista jest długa, ale rozwiązanie całkiem proste!

1. Zastanów się skąd wziąć pieniądze na zakup mieszkania

Przeszukiwanie ofert mieszkań nie powinno być raczej pierwszym krokiem na drodze do własnego "M".  Wcześniej warto spojrzeć, na jaki kredyt możemy sobie pozwolić i skąd ewentualnie możemy go uzyskać. Banki, jak wszystkie inne firmy, specjalizują się w konkretnych produktach. Porównanie warunków każdego z dostępnych w Polsce banków może zająć trochę czasu. Szczególnie jeśli nie posiadamy szczegółowej wiedzy z zakresu finansów. W takim wypadku warto więc wcześniej zająć się tym tematem i przygotować na formalności, które mogą wydłużyć nam czas starania się o kredyt. Warto też pomyśleć o zamknięciu  posiadanych wcześniej kart kredytowych.

2. Wybierz swoje wymarzone "M"

W wyborze mieszkania liczy się wiele rzeczy. Pierwsze wrażenie, nasłonecznienie i lokalizacja są na pewno bardzo ważne. Do wyboru nie wystarczy jednak obejrzenie kilku zdjęć i opisów ofert. Potrzebny będzie dokładniejszy wgląd w kilka ważnych szczegółów. Powinniśmy sprawdzić, ile czasu zajmie nam podróż z domu do pracy (wpłynie to na późniejsze koszty utrzymania). Co dokładnie znajduje się w jego sąsiedztwie. Czy nie jest zadłużony (to sprawdzimy w księdze wieczystej). Z którego roku pochodzi budynek, przez kogo jest administrowany i kiedy został wykonany ostatni remont.

3. Zbierz jak najwięcej informacji o deweloperze i właścicielu

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy wybranemu przez nas deweloperowi warto zaufać. Pomoże nam w tym prospekt informacyjny. Warto poprosić dewelopera o jego udostępnienie. Dowiemy się z niego wielu ważnych informacji. Czy przeciwko deweloperowi nie trwa żadne postępowanie sądowe, jaki jest prawny status działki, jak wygląda plan zagospodarowania przestrzennego okolicy, czy w pobliżu nie powstaną żadne duże inwestycje w stylu obwodnicy czy spalarni śmieci, oraz jaki jest ostateczny termin oddania nieruchomości.

4. Zastanów się, czy nie warto skorzystać z usług pośrednika

Samo szukanie mieszkania może być jednak nieco kłopotliwe, szczególnie gdy mamy wymagającą czasowo pracę. To samo tyczy się wyboru odpowiedniego kredytu - nie każdy ma czas i wiedzę, by wybrać ten najlepszy. Małym odciążeniem, choć i dodatkowym kosztem, może być skorzystanie z usług doradców finansowych, którzy pomogą nam wybrać najbardziej atrakcyjną ofertę. Agencje nieruchomości też stanowią całkiem dobrą alternatywę do własnoręcznego poszukiwania lokum.  Pomogą Ci znaleźć wymarzone mieszkanie, sprawdzą też jego stan prawny i techniczny. Jego prowizja wynosi jednak najczęściej 1 - 3% ceny mieszkania. Musisz do tej opłaty doliczyć jeszcze 23% podatku vat. Warto więc negocjować wysokość prowizji.

5. Podpisz umowę u notariusza

Pomoc notarialna bywa nie do przecenienia. Pracownik kancelarii zadba o zgodność wszystkich dokumentów z literą prawa, poświadczy zawarcie umowy, a także, w razie potrzeby, wyjaśni wszystkie wątpliwości. Warto też wziąć pod uwagę, że taksa notarialna podlega negocjacji, dlatego dobrze zadzwonić w kilka miejsc i wybrać możliwie najtańszego notariusza. Formalności jest po drodze sporo, ale istnieją bezkosztowe rozwiązania, które pomogą nam przejść przez nie krok po kroku i zwrócą uwagę jakie działania i formalności powinniśmy podjąć.

NAVIDOM to serwis dla osób planujących kupić mieszkanie. Znajdziemy tu zestaw narzędzi, który poprowadzi nas krok po kroku do własnego mieszkania. Skalkulujemy na jakie mieszkanie nas stać, obliczymy całościowy koszt zakupu mieszkania, zbierzemy w jednym miejscu wszystkie interesujące nas oferty, a nawet otrzymamy listę kroków, która podpowie jak sprawnie załatwić formalności. Co więcej, będzie zawsze pod ręką. Wystarczy tylko telefon z dostępem do internetu.

Chcesz mądrze przygotować się do zakupu mieszkania? Zajrzyj na stronę Zafinansowani.pl i poznaj sprawdzone sposoby i najlepsze porady przed zakupem własnego "M".

Czekają na Ciebie ciekawe poradniki i artykuły. Wszystko oczywiście za darmo!

Copyright © Agora SA