Jak przygotować mieszkanie na przyjęcie psa?

Według opublikowanego pod koniec 2014 r. raportu TNS Polska ?Zwierzęta w polskich domach?, blisko połowa Polaków ma w domu zwierzę. Zdecydowana większość rodaków, bo aż 83 %, jest właścicielem psa, natomiast ok. 44 % to posiadacze kotów. Czworonożny pupil to nie tylko przyjemność, odwzajemniona miłość i zabawa, ale przede wszystkim obowiązek i często powód do zmian. I nie chodzi przy tym tylko o modyfikację stylu i organizacji życia, ale także o przemyślaną aranżacje wnętrza mieszkania.

Bezpieczeństwo

Jest parę elementów wystroju, wyposażenia lokum, które w szczególny sposób powinny zwrócić naszą uwagę. Oczywiście dużo łatwiej jest, kiedy budując/ remontując / wykańczając nieruchomość od samego początku bierzemy pod uwagę obecność  zwierzęcia w naszym domu w niedalekiej przyszłości. Najczęściej, jednak nie jesteśmy przygotowani wcześniej na przyjęcie czworonoga, a pierwsze chwile z nowym lokatorem stawiają całe życie do góry nogami. Warto jednak chwile wcześniej parę spraw przemyśleć i zorganizować, żeby ułatwić życie nie tylko sobie, ale także nowemu członkowi rodziny.

Przede wszystkim należy zabezpieczyć wszystko to, co może zostać przez przypadek zniszczone, pogryzione czy potłuczone. Jeżeli nasz zwierzak nie powinien gdzieś bywać częstym gościem np. na piętrze, warto zainwestować w barierki zabezpieczające. To samo tyczy się sytuacji, kiedy schody są na tyle strome, ażurowe, bądź śliskie, że mogą być wyjątkowo niebezpieczną przeszkodą dla psa.

Podłogi

Kolejnym problemem potrafią być podłogi. Posiadacze wykładzin muszą być przygotowani na częstsze odkurzanie oraz problemy z bardziej zauważalną i wyczuwalną sierścią pod stopami. Jeśli chodzi o panele podłogowe to te również potrzebują przygotowania w postaci dodatkowego zabezpieczenia przed zarysowaniami. Chodzi oczywiście o psie pazury, które czasami potrafią wyrządzić wiele szkód w postaci licznych rys. Warto także zadbać, aby podłoga nie była "zbyt" wypolerowana, gdyż śliska powierzchnia na pewno nie pomoże naszemu psiakowi w koordynacji czterech łap i utrzymaniu równowagi.

sadsad sad

fot. Flickr.com

Miejsce do spania

Jedną z ważniejszych kwestii jest wybór miejsca na posłanie. Należy pamiętać, że psy lubią obserwować swoje otoczenie i "współlokatorów". Posłanie powinno być więc w miejscu, gdzie nasz pupil czuje się z jednej strony komfortowo i bezpiecznie, a z drugiej ma dobry punkt do kontrolowania wszystkiego, co dzieje się w domu. Jeśli to możliwe, pozwólmy psu, aby sam wybrał najlepsze dla siebie miejsce. Podobne zasady tyczą się przestrzeni przeznaczonej na miski z wodą i jedzeniem. Najczęstszym i najbardziej zrozumiałym miejscem do tego ze względów praktycznych jest oczywiście kuchnia. Dobrze, jak miski ustawimy w miejscu, gdzie psiak będzie mógł w każdej chwili, w spokoju podejść, napić się, czy coś zjeść, unikając przypadkowo zdeptanej łapy czy ogona.

Jest wiele kwestii, które należy przemyśleć i załatwić przed przyjęciem pod swój dach czworonoga. Jednak w obliczu radości jaką daje domowy zwierzak, nic nie powinno być znaczącym problemem :) .

Copyright © Agora SA