Ile kosztuje powierzchnia biurowa na świecie

Przywykliśmy mówić, że powierzchnia biurowa w Polskich miastach jest oferowana za drogo. Spójrzmy więc, na ceny w innych krajach. Jak wyglądają ceny za metr kwadratowy w największych metropoliach świata. Gdzie jest najdrożej? I jak na tle najdroższych, wygląda Warszawa?

Pierwszy rzut oka na listę od razu uświadamia nas, iż na światowym rynku cen powierzchni biurowej, Warszawa jest gdzieś pod koniec stawki, liczących się miejsc. Ze średnią ceną 76,9 PLN miesięcznego czynszu za metr, stolica plasuje się daleko za czołówką.

Za granicą jest drogo

Widać też dokładnie, iż w wysokości czynszów powierzchni dla firm, przodują głównie miasta azjatyckie oraz amerykańskie. Trzeba pamiętać, że podane kwoty są uśrednione. Ponadto, cena nie uwzględnia takich rzeczy jak konieczność podpisywania umów na niekorzystnie długie terminy dzierżawy lokalu bądź kar za wcześniejsze zerwanie umowy. W podaną cenę nie wliczają się też opłaty za media, ubezpieczenie bądź inne opłaty nie związane z czynszem.

cdacda cda

Dużo, więcej... za drogo

Bezkonkurencyjny jest zdecydowanie Hong Kong , gdzie za metr powierzchni biurowej trzeba zapłacić średnio 851,7 złotych . W przypadku, wynajmu minimum stumetrowego biura trzeba by było miesięcznie przeznaczyć na sam czynsz około 85 tysięcy złotych. Taki rachunek wynika głównie z dużego zagęszczenia oraz pozycji miasta. Hong Kong jest obecnie centrum biznesowego świata, zwłaszcza związanego z wszelkim handlem i logistyką.

Nie dziwi wysoka lokata Nowego Jorku , który od wielu lat jest stolicą biznesu, zwłaszcza związanego z branżą internetową i medialną. Podobną lokatę ma także Tokio i Singapur które jako azjatyckie centra, wpływają na gospodarkę światową. Natomiast wysoka pozycja San Francisco jest związana głównie z bezpośrednim sąsiedztwem Krzemowej Doliny, która nadal jest jednym na najważniejszych adresów w świecie nowoczesnych technologii.

Stolica nie taka droga

Warszawa na tle najdroższych miast wygląda bardzo korzystnie. Pamiętajmy jednak o skali, ciężko tutaj (przynajmniej na razie) współzawodniczyć stolicy z takimi miastami jak Singapur czy Tokio. Ceny dostosowują się także do rynku lokalnego i podaży, a jej wysokość zależy też od ilości wolnej przestrzeni biurowej. A tej w Warszawie jeszcze jeszcze jest całkiem sporo.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.