Morskie wieże biją rekord wysokości

Michał Wojtczuk, Bożena Aksamit, Gdańsk
12.05.2006
A A A
36 pięter, 138 metrów wysokości - to wymiary apartamentowca Sea Towers, pod który w środę wmurowano w Gdyni kamień węgielny. Będzie to najwyższy budynek mieszkalny w Polsce, dopóki w Warszawie nie powstanie apartamentowiec zaprojektowany przez Daniela Libeskinda
Apartamentowiec Sea Towers (czyli Morskie Wieże) powstaje przy Nabrzeżu Prezydenta w Gdyni. Parę dni temu zakończyło się wylewanie fundamentów. Budynek będzie się składać z dwóch przeszklonych wież spiętych łącznikiem. Wyższa, 36-kondygnacyjna wraz z masztem antenowym ma mieć wysokość 138 metrów (do dachu - 116 metrów), a niższa, 28-piętrowa - ponad 90 m. Jej najwyższe piętro zajmie taras widokowy. W budynku pomieści się 276 apartamentów, w tym 14 luksusowych, klimatyzowanych penthouse'ów (148-277 m kw.), z których roztaczać będzie się widok na Zatokę Gdańską. Do dyspozycji mieszkańców będzie 400 miejsc garażowych w halach na zewnątrz budynku.

- Mieszkania kosztują od 4,5 do ok. 20 tys. zł za metr kwadratowy - informuje Hanna Baranowska z firmy Invest Komfort SA, która jest inwestorem apartamentowca. - Mamy już rezerwacje na co piąte mieszkanie. Kupują je zarówno klienci z Polski, jak i z zagranicy, głównie z Anglii i Irlandii, oraz firmy.

Apartamentowiec stanie w jednym z najatrakcyjniejszych rejonów Gdyni. Wysokość budynku, dwukrotnie przekraczająca pobliską Kamienną Górę, zapewni mieszkańcom widok na Zatokę Gdańską, Półwysep Helski, Sopot, Gdańsk oraz wzgórza morenowe. Dolna część budynku oddalona będzie od wody o zaledwie 12 m, a wieże - mniej więcej o 50 m. Deweloper musiał zagęścić glebę, bo jeszcze 80 lat temu do tego miejsca sięgało morze.

Morskie Wieże zaprojektowali architekci z wiedeńskiej pracowni Andrzeja Kapuścika, która wygrała ogłoszony przez miasto konkurs na zagospodarowanie tego terenu. Inwestorem apartamentowca jest firma Invest Komfort SA. W rejonie Trójmiasta zbudowała ona już kilkanaście domów i osiedli. Działkę pod wysokościowiec kupiła od państwowego przedsiębiorstwa połowów dalekomorskich Dalmor.

Lokatorzy wprowadzą się do apartamentów w 2008 r. W budynku oprócz mieszkań znajdzie się m.in. kompleks rekreacyjno-rozrywkowy z dwoma basenami pod szklaną kopułą, salonami odnowy biologicznej, siłownią, salą do gry w squasha itd. Do tego bar i ogród zimowy. Trzy dolne kondygnacje zajmą biura i lokale usługowe.

Tytułem najwyższego apartamentowca w Polsce gdyński wieżowiec nie będzie cieszyć się długo. Warszawscy urzędnicy właśnie wydali warunki zabudowy dla 192-metrowego apartamentowca, który powstanie w centrum stolicy, tuż obok Pałacu Kultury. Dla luksemburskiej firmy Orco 45-piętrowy budynek zaprojektował Daniel Libeskind, architekt światowej sławy. Znajdzie się w nim około 250 apartamentów o powierzchniach od 60 do 320 m kw. Cena metra nie jest jeszcze ustalona, ale będzie wynosić 3-5 tys. euro. Do dyspozycji mieszkańców będzie m.in. basen, sauna, klub fitness, sala z aneksem kuchennym do urządzania przyjęć oraz taras słoneczny z widokiem na PKiN. Budowa ma wystartować na początku 2007 r., a zakończyć się latem 2009 r.rama

Najwyższe budynki mieszkalne w Polsce:

Łucka City w Warszawie - 127 m (do dachu - 112), 30 kondygnacji

Babka Tower w Warszawie - 105 m (do dachu - 96), 28 kondygnacji

planowany apartamentowiec Złota 44 Daniela Libeskinda w Warszawie - 192 m, 45 kondygnacji

bloki na os. Tysiąclecia w Katowicach - 82 m, 24 kondygnacje

bloki na os. Gwiazdy w Katowicach - 81 m, 24 kondygnacje

punktowce Ściany Wschodniej w Warszawie - 24 kondygnacje, 78 m

blok SDM1 w Łodzi - 78 metrów, 24 kondygnacjeOd ubiegłego roku najwyższym apartamentowcem świata jest Q1 na australijskim Złotym Wybrzeżu - ma 322,5 m (275 m do dachu) i 80 kondygnacji. Za nim plasują się Eureka Tower w Melbourne (297 m, 91 kondygnacji) i 21 Century Tower w Dubaju - 269 m, 54 piętra. Najwyższym budynkiem mieszkalnym na kontynencie europejskim jest Pałac Triumfu w Moskwie (264 m, 57 pięter), drugi jest Turning Torso w Malmo (190 m, 54 piętra). Pierwszą setkę najwyższych apartamentowców zamykają wieże kompleksu Ocean Shore w Hongkongu (174 m, 58 pięter). Gdyński wieżowiec nie zmieściłby się na tej liście

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX