Światowe rynki powierzchni magazynowych zaczynają odczuwać wpływ spowolnienia gospodarczego

Sektor nieruchomości magazynowo-przemysłowych na świecie odczuwa efekty osłabienia gospodarki. Takie wnioski zawiera ostatnio opublikowany raport firmy doradczej Colliers International, Nieruchomości magazynowe na świecie - Półrocze 2008. (Global Industrial Highlights - Midyear 2008).

W raporcie analitycy wskazują między innymi, że najdroższe powierzchnie magazynowe na świecie zlokalizowane są w rejonie Heathrow w Londynie. W porównaniu do spadków jakie miały miejsce na niektórych rynkach w 2007 roku, europejski sektor magazynowy wszedł na etap ustabilizowanego rozwoju. Na rynkach w Hiszpanii, Holandii, Austrii, Belgii, Szwecji, Danii oraz Wielkiej Brytanii przewidywane są w ciągu nadchodzących miesięcy wyższe stopy zwrotu, a co za tym idzie niższe ceny inwestycji magazynowych.

W pozostałych państwach regionu Europy, Środkowego Wschodu i Afryki (EMEA) spodziewane jest utrzymanie stóp zwrotu na tym samym poziomie, a nawet w niektórych przypadkach lekkie spadki.

Według analityków z Colliers International, Europa jest miejscem z najdroższymi na świecie powierzchniami magazynowymi, na czele z londyńskim Heathrow, gdzie za miesięczny czynsz płaci się 24,92 $ za metr kwadratowy. Nie jest także niespodzianką fakt, że ten sam rejon ma najdroższe grunty pod projekty magazynowe w regionie Europy, Środkowego Wschodu i Afryki (EMEA) z ceną 148,28 $ za metr kwadratowy.

Jak oczekiwano rynki Stanów Zjednoczonych i Kanady zanotowały mniejszą aktywność w pierwszej połowie 2008 w porównaniu do 2007. Wyjątkiem okazała się zachodnia część Kanady gdzie aktywność była większa niż w poprzednich okresach.

Nieciekawa sytuacja w sektorze magazynowym w Stanach wpływa na oziębienie rynku wynajmu. Prognozuje się dalszy spadek transakcji najmu w sektorze magazynowo-przemysłowym. Dzięki zdrowym fundamentom tego sektora w Ameryce Północnej, oczekiwane jest zachowanie podobnego poziomu stawek czynszu lub tylko nieznaczny spadek w ciągu najbliższych miesięcy.

Czynsze powierzchni magazynowych w rejonie Azji i Pacyfiku różnią się znacząco. Pod względem wysokości kosztów górują rynki Japonii, Hong Kongu, Korei i Singapuru ze stawką przekraczającą 13,9 $/mkw./miesiąc. Ceny gruntów w Azji i Pacyfiku są najwyższe w Hong Kongu ze stawką 948 $ za mkw. Droga ziemia jest także w Seulu gdzie metr kwadratowy kosztuje 578,70$ oraz w regionie Ariake w Tokio z ceną 385,19$ za metr kwadratowy.

Polska gospodarka wydaje się wychodzić obronną ręką ze światowych zawirowań ekonomicznych ostatnich miesięcy - komentuje Tomasz Kasperowicz, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych i Logistycznych Colliers International. Rynek powierzchni magazynowych w Polsce niespecjalnie odczuł skutki tzw. credit crunch i nadal stabilnie się rozwija, co zawdzięcza przede wszystkim dużemu popytowi na powierzchnie. Aktywność rynku w obszarze wynajmu nowych powierzchni powinna w 2008 roku pozostawać na poziomie nie niższym niż w roku ubiegłym. Konkurencja między już działającymi na rynku deweloperami oraz wejście na nasz rynek w tym roku nowych wielkich graczy powinny uchronić najemców przed poważnym wzrostem poziomu czynszów wymuszanych przez rosnące koszty inwestycji.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.