Energooszczędny biurowiec wizytówka

Firma Schüco International Polska, producent m.in. szklanych fasad i systemów solarnych, buduje w Siestrzeni supernowoczesną siedzibę, która ma być wizytówką jej możliwości

Inwestycja powstaje w Siestrzeni przy trasie katowickiej, ok. 25 km od Warszawy. Będzie się składać z budynku biurowego o powierzchni ok. 1 tys. m kw. oraz hali wysokiego składowania o powierzchni 5 tys. m kw. Firma buduje go, by zebrać w jednym miejscu rozproszone dotąd działy, siedzibę spółki oraz magazyn. Pozwoli to na optymalizację kosztów zarządzania.

Kompleks zaprojektowali architekci z pracowni [Formo]3Grupa. Budynek ma mieć podwójną przeszkloną fasadę. Wejście główne będzie podkreślone drewnianymi elementami wykończeniowymi. Jak mówi Michał Dudziak, dyrektor generalny Schüco, to nawiązanie do idei, którymi kieruje się jego firma - ochrony środowiska naturalnego i zrównoważonego rozwoju. Mają one znaleźć swój wyraz także w konstrukcji budynku, który - jak chwali się inwestor - ma być jednym z najnowocześniejszych i najbardziej energooszczędnych budynków w Europie.

Nie tylko na dachu, ale też na całej południowo-wschodniej elewacji budynku (wykrojono tylko otwory na okna) zainstalowane zostaną ogniwa fotowoltaiczne, które będą zamieniać energię słoneczną na elektryczną. Wodę użytkową będą podgrzewać kolektory słoneczne. Sama powłoka budynku biurowego zostanie wykonana z materiałów o najniższych współczynnikach przenikania ciepła wykonanych w aluminiowych systemach Schüco (elementy fasadowe, okna, drzwi oraz świetliki). W części magazynowo-socjalnej obiektu zostaną zastosowane najnowocześniejsze, wysoko energooszczędne okna z tworzywa sztucznego Schüco.

Dzięki tym rozwiązaniom budynek nie tylko będzie generował energię, ale także ograniczy straty cieplne. Latem ponadto będzie można zmniejszyć zużycie energii wykorzystywanej przez system klimatyzacji m.in. dzięki zastosowaniu systemu zdalnie sterowanych zewnętrznych żaluzji przeciwsłonecznych. Zmniejszyć zużycie energii elektrycznej na wentylację i nocne schładzanie pozwolą okna wyposażone w okucia mechatroniczne Schüco TipTronic, które będą zintegrowane z systemem centralnego sterowania budynkiem.

- Chcielibyśmy, aby rozwiązania zastosowane w nowej siedzibie Schüco stanowiły inspirację dla architektów i świadomych inwestorów, którym na sercu leży interes reprezentowanej firmy i dobro naszej planety - mówi Michał Dudziak. - Oszczędzanie energii i jej generowanie znacząco wpłynie nie tylko na ekonomikę użytkowania obiektu, lecz także przyczyni się do redukcji emisji dwutlenku węgla.

Budynek ma być oddany do użytku wczesną jesienią.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.