Rynek nieruchomości czeka na znaczące impulsy do wzrostu

Dla przełamania kryzysu na rynku nieruchomości potrzebne są zarówno spektakularne inwestycje, jak i decyzje rządu, które by uspokoiły nastroje klientów i ożywiły popyt.

Wśród konkretnych posunięć administracji państwowej może być zasilenie Banku Gospodarstwa Krajowego, aby środki te skierowane zostały na uruchomienie akcji kredytowej przez banki komercyjne.

- Wystarczy około 2 mld zł na rozruszanie rynku deweloperskiego i popytu klientów - powiedział Wojciech Warian, prezes zarządu KEM Grupa Inwestycyjna podczas sesji "Trendy na rynku nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej" Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2009 w Katowicach. Ważnym impulsem dla rynku nieruchomości mogą być inwestycje typu BPO, czyli z szeroko rozumianego outsourcingu usług biznesowych (w sektorze IT, księgowości, doradztwa w zatrudnieniu, zarządzania siecią dostaw, itp.).

- Jak wynika z niedawnego naszego raportu, opracowanego wspólnie z PAIiIZ, Polska obecnie ma szereg przewag konkurencyjnych dla tego typu usług w porównaniu z innymi krajami regionu, a szczególnie "modnymi" do niedawa niektórymi krajami azjatyckimi - stwierdziła Anna Bartosiewicz-Wnuk, dyrektor w Jones Lang LaSalle.

Na zalety Śląska dla rozwoju usług BPO oraz innych rodzajów inwestycji komercyjnych, wskazał w dyskusji Michał Goli prezes GC Investment. W regionie tym jest bardzo duża podaż terenów poprzemysłowych, które można relatywnie niewielkim nakładem środków zagospodarować na różne cele, także innowacyjne. Jednym z nich jest budowa pola golfowego, które powinno przyczynić się nie tylko do rewitalizacji gruntów w jego otoczeniu, ale wzrostu ich atrakcyjności i cen.

Europejski Kongres Gospodarczy 2009 (EEC 2009) to największa impreza biznesowa w Europie Środkowej. W ciągu trzech dni (15-17 kwietnia) w ponad 20 panelach tematycznych weźmie udział około 3000 gości, wśród nich najważniejsze postaci polityki, biznesu i nauki. Najświeższe informacje z Kongresu na stronie eec2009.wnp.pl

wnp.pl, 2009-05-04

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.