Mamy już ponad 3 mln m kw biur w Warszawie

Biurowce oddane do użytku w pierwszym kwartale 2009 r. sprawiły, że łączna powierzchnia biurowa w Warszawie przekroczyła 3 mln m kw. - wynika z raportu analityków z organizacji Warsaw Research Forum

W I kw. 2009 oddano do użytku kompleks biurowy Lipowy Office Park przy Żwirki i Wigury (38,5 tys. m kw powierzchni biurowej), Horizon Plaza u zbiegu Domaniewskiej i Wołoskiej (31,5 tys. m kw.) oraz Mokotów Plaza I przy ul. Postępu (14,3 tys. m kw). To podwyższyło całkowite zasoby w Warszawie do 3,07 milionów m kw.

Wszystkie te inwestycje znajdują się w lokalizacjach poza centrum. Według dotychczasowych planów deweloperów, do końca 2009 na rynek trafi ok. 190 tys. m kw. biur., z czego większość zlokalizowana jest w strefach poza centrum. W 2010 całkowite zasoby powierzchni biurowej miały zwiększyć się o kolejne 190-200 tys. m kw.

- Ale w rezultacie ogólnoświatowego spowolnienia gospodarczego, niektóre planowane inwestycje zostaną wstrzymane lub opóźnione - zapowiadają analitycy Warsaw Research Forum.

W I kw. 2009 wartość transakcji najmu (wyłączając renegocjacje) wyniosła 39,6 tys. m kw., co stanowi spadek aż o prawie 60 proc. w porównaniu do I kw. 2008. Łączny wolumen wszystkich umów najmu osiągnął 45,5 m kw., z czego ponad 45% odnotowano w strefie Południe Górne (obejmuje m.in. Służewiec), która po raz kolejny była najbardziej popularna wśród najemców.

Umowy typu pre-lease, które były częstą praktyką rynkową przez ostatnie dwa lata, w I kw. 2009 stanowiły jedynie 17 proc.całego popytu. Ponadto, na rynku dominowały niewielkie umowy najmu. Podczas gdy w 2008 przeciętna wielkość transakcji wynosiła prawie 1,2 tys. m kw., to w I kw. 2009 średnia wynajmowana powierzchnia oscylowała wokół 495 m kw. Według prognoz, w 2009 popyt ulegnie znacznemu osłabieniu w porównaniu z ubiegłymi latami

Stopa powierzchni niewynajętej wzrosła z 2,9 proc. pod koniec 2008 do 4,5 proc. w I kw. 2009. W strefach centralnych współczynnik pustostanów znajdował się na poziomie 5,3 proc., a w dzielnicach poza centrum - 4 proc.. Statystyki Warsaw Research Forum dotyczące pustostanów nie obejmują powierzchni oferowanej na podnajem. A z powodu globalnego zahamowania tempa rozwoju gospodarczego firmy skłaniają się chętniej do renegocjacji umów najmu czy podnajmu części powierzchni, niż do relokacji do nowych biur. DTZ szacuje, że obecnie na rynku oferowanych jest ok. 40-50 tys. m kw. na podnajem.. Uwzględniając szacowaną wielkość tej powierzchni, stopa pustostanów wzrasta do 5,7 proc.. Największa ilość niewynajętej powierzchni pod koniec I kw. 2009 znajdowała się w strefie Południe Dolne (Zielony Ursynów i ul. Puławska) - 18,5 proc.. Wynika to z faktu, że jeden z budynków, został całkowicie zwolniony przez najemcę, który przeprowadził się do innego klastra powierzchni biurowej. Najniższą stopę pustostanów odnotowano w strefach: Zachód, Wschód i Południowy Zachód. DTZ prognozuje dalszy wzrost wskaźnika pustostanów w kolejnych miesiącach 2009, co będzie rezultatem słabszego popytu i wysokiego poziomu nowej podaży.

Po rekordowym wzroście stawek czynszowych w strefach centralnych, odnotowanym w III kw. 2008 (30-33 euro miesięczne za metr kw w budynkach biurowych klasy A), w I kw. 2009 czynsze wywoławcze spadły do 26-27 euro.. Poziom czynszów ofertowych w strefach poza centrum pozostał relatywnie stabilny (16-17 euro). Jednakże zwiększająca się konkurencja i słabszy popyt na powierzchnię biurową doprowadziły do spadku stawek efektywnych o ok. 10-15 proc. w porównaniu do wartości notowanych w II połowie 2008. Według analityków rynku z agencji DTZ, czynsze będą spadać jeszcze przez następne 8-12 miesięcy. Stawki wywoławcze za najlepsze powierzchnie w centrum mogą obniżyć się do 25-26 euro za m kw. miesięcznie, natomiast w dzielnicach poza centrum- do 14-16 euro

Copyright © Agora SA