Nowy biurowiec Concept Tower

U zbiegu ulic Karolkowej i Grzybowskiej na Woli jeszcze w tym roku ma się rozpocząć budowa biurowca, w którym powierzchnia będzie nie wynajmowana, lecz sprzedawana na własność.

18-20 tys. zł - tyle będzie kosztować metr kwadratowy biura w budynku Concept Tower. To 14-piętrowy budynek, który stanie na miejscu przeznaczonego do rozbiórki starego biurowca firmy Metronex. Inwestor ma już pozwolenie na budowę, rozpoczął procedurę wyłonienia generalnego wykonawcy i budowę chce rozpocząć pod koniec roku. Architekci z pracowni FSP Arcus zaprojektowali przeszklony gmach z elewacją wykończoną elementami ze stali nierdzewnej oraz gładzonego piaskowca. We wnętrzu pojawi się także granit i marmur, a także wszystkie instalacje cechujące biurowce klasy "A" - klimatyzacja, komputerowy system zarządzania budynkiem, podnoszone podłogi itp. W sumie w budynku znajdzie się 8840 m kw. biur, na parterze zaplanowano miejsce na niewielką kawiarnię lub restaurację. Pod budynkiem znajdzie się trzykondygnacyjny podziemny parking na 101 samochodów.

Sprzedaż biur na własność to nowość, w Polsce nowoczesne biura są wyłącznie wynajmowane, chyba że ktoś kupi cały biurowiec. - Concept Tower jest pierwszym w Polsce zaprojektowanym jako biurowiec budynkiem, w którym powierzchnię można kupić, nie wynająć. Do tej pory na własność można było kupić tylko mieszkania, które następnie były przerabiane na biura - mówi Joanna Kowalska-Szymczak z firmy DTZ pośredniczącej w komercjalizacji budynku. Tłumaczy, że nikt nie chciał sprzedawać biur w nowoczesnych biurowcach, bo taka powierzchnia przez długi czas interesowała przede wszystkim duże firmy, zainteresowane raczej elastycznością zajmowanej powierzchni. - Dopiero stosunkowo niedawno nowoczesne biura zrobiły się dostępne dla małych i średnich firm, które chętniej kupiłyby biura na własność. Pojawienie się biur na sprzedaż to element dojrzewania naszego rynku - twierdzi.

- Najlepszy profil klienta to kancelaria prawnicza, która chce mieć biuro na własność. Ja sam moją kancelarię ulokowałem właśnie w wykupionym biurze - mówi Bolesław Shugol, urodzony w Polsce izraelski prawnik i biznesmen, którego firma Atalia Overseas Investment jest jednym z udziałowców inwestycji przy Karolkowej. Razem z zarejestrowaną na Cyprze spółką Abonfred Limited angielskiego biznesmena Roberta Neisa tworzą one grupę inwestycyjną Concept Development, która w Warszawie zbudowała dwa osiedla na Bemowie. Do poszczególnych inwestycji doprasza ona współinwestorów, przy biurowcu Concept Tower są to: izraelska firma Koor Metals, londyński fundusz inwestycyjny DH Ventures oraz deweloperska spółka-córka polskiej firmy budowlanej PBG.

Concept Development proponuje najemcom, by utworzyli spółkę-córkę, która kupi biuro, a następnie płacili jej czynsz, spłacając zaciągnięty kredyt. - Przy kredycie wynoszącym 80 proc. wartości biura czynsz 25 euro za m kw. sprawi, że inwestycja zwróci się już po 18 latach - zachęca Rafał Maresch, prezes spółki Concept Development BSD 2 nadzorującej budowę biurowca. 25 euro to jednak czynsz bardzo wysoki, jak na tę lokalizację, tyle dziś trzeba zapłacić za biuro w ścisłym centrum Warszawy, a na Woli czynsze są o kilka euro niższe.

Bolesław Shugol twierdzi, że zainteresowanie budynkiem jest duże i nawet mimo że oficjalna sprzedaż powierzchni dopiero startuje, jego firma ma zgłoszenia od firm zainteresowanych łącznie prawie jedną trzecią biurowca. A Piotr Zarzycki z Concept Development dodaje, że jego firma jest otwarta nawet na małe firmy zainteresowane niewielkim biurem - w jej biurowcu będzie można wydzielić biuro o powierzchni już od 75-80 m kw. Na razie wiadomo tylko, że 300-400 m kw. w budynku kupi Concept Development.

Concept Tower ma zostać oddany do eksploatacji w pierwszym kwartale 2011 r. Pół roku później najemcy mają wprowadzić się do biurowca, który przy ul. Karolkowej, ściana w ścianę z inwestycją Bolesława Shugola, chce budować zarejestrowana na brytyjskiej wyspie Guernsey firma Ablon Group. Budynek będzie mieć ok. 17 tys. m kw powierzchni biurowej i 400 m kw. mieszkaniowej. Wchłonie mury starej hali przemysłowej Polskich Zakładów Philips z 1922 r. Inwestor zaczął procedurę wyłaniania generalnego wykonawcy, zapowiada, że budowa powinna zacząć się około marca i zakończyć we wrześniu 2011 r.

Bolesław Shugol zapowiada jeszcze jedną inwestycję biurową w Warszawie, przy ul. Pułkowej na Bielanach, w pobliżu węzła zjazdowego z trasy mostu Północnego. W dwóch zespołach trzykondygnacyjnych biurowców (w sumie 15 budynków) zaprojektowanych przez Michała Sondija będzie ok. 47 tys. m kw powierzchni biurowej. Inwestycja powstanie na dwóch działkach zajmujących łącznie trzy hektary, leżących na terenie objętym planem zagospodarowania. Inwestor spodziewa się pozwolenia na budowę pod koniec 2009 r., budowę chciałby rozpocząć w pierwszym kwartale 2010 r., a oddać do użytku - w połowie 2011 r.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.