Zielone światło dla kolejnych galerii handlowych

Miasto zamierza otworzyć się na inwestorów, którzy chcą budować centra handlowe. - Priorytetem jest jednak działka przy stadionie koło al. Piłsudskiego - mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Temat budowy nowych galerii handlowych zdominował póki co dyskusje nad studium kierunków rozwoju miasta. Do tej pory uwzględnionych było tylko kilka konkretnych lokalizacji, m.in. przy ul. Tuwima czy dworcu PKP. Smakiem pierwotnie obeszli się inwestorzy, którzy chcieli budować Alfę II przy ul. Kasprzaka.

Urzędnicy poprawili jednak dokument. To w pewnym sensie rewolucja, bo teraz wskazują inne rejony miasta, w których w przyszłości będzie można stawiać obiekty wielkopowierzchniowe. Według najnowszej wersji, galerie będą mogłyby powstać m.in. wzdłuż al. Piłsudskiego, a więc nie tylko przy stadionie piłkarskim.

Nowe studium nie będzie już blokowało powstania galerii przy ul. Kasprzaka. - Według mnie to najlepsze rozwiązanie dla miasta, bo im większe możliwości dla inwestorów, tym więcej Olsztyn na tym skorzysta - mówi Andrzej Radecki, prezes JWK Managment, który jest zainteresowany budową Alfy II w tym miejscu.

Nie oznacza to jednak, że zaraz zaroi się od wielkich centrów handlowych, bo sam Olsztyn ma swoje ograniczenia. - Budowa galerii to trudne przedsięwzięcie i np., jeśli powstanie Libra [przy ul. Sikorskiego - red.], to pewnie nie będziemy budowali w pobliżu drugiej Alfy [na ul. Kasprzaka - red.] i na odwrót. Ureguluje to po prostu rynek - wyjaśnia Andrzej Radecki.

Także prezydent zmiany w studium tłumaczy chęcią zwiększenia konkurencji. - To rynek i możliwości inwestorów powinny decydować, gdzie powstaną takie obiekty - mówi Piotr Grzymowicz. - Jednak mamy swój priorytet, czyli al. Piłsudskiego. I dla tego miejsca najpierw przygotujemy plany zagospodarowania.

Inwestorzy interesują się lokalizacją przy stadionie. - Z dużą ciekawością czekam, jak będzie wyglądała oferta dla tego miejsca. Od tego będzie zależało, czy wystartujemy do rywalizacji o ten teren - mówi Andrzej Radecki.

Opozycyjni radni także nie powinni stanąć na drodze propozycji urzędników: - Od początku namawialiśmy, żeby tak zrobić i wybrać bardziej elastyczne rozwiązanie. Dzięki temu także inwestorom będzie bardziej zależało na naszym mieście - mówi Halina Ciunel z PO.

Łukasz Złakowski z firmy doradczej Inplus: - Studium nie powinno być kagańcem i to jest krok w dobrym kierunku. Konkurencja jest najlepszym rozwiązaniem. Cieszy mnie, że doceniono znaczenie al. Piłsudskiego. Ważne jest teraz, żeby zadbać o standardy architektury, zapisać np. większą liczbę kondygnacji tak, żeby nie zaserwowano nam kolejnych hangarów.

Skorzystanie z zainteresowania inwestorów Olsztynem będzie jednak możliwe tylko, jeżeli miasto szybko przedstawi atrakcyjną ofertę na galerię przy stadionie. Jeśli będzie się to przedłużało w nieskończoność, to ręce wciąż będą zacierali jedynie właściciele już wybudowanej Alfy.

Możliwie lokalizacje nowych galerii handlowych

Rejon skrzyżowania ul. Tuwima z Sikorskiego, okolice ul. Jarockiej przy przyszłym połączeniu ul. Sikorskiego z Krasickiego, teren przy skrzyżowaniu ul. Barcza z Krasickiego, rejon ul. Pstrowskiego i Metalowej, okolice skrzyżowania ul. Kasprzaka, Obrońców Tobruku, Sikorskiego i Pstrowskiego. W grę wchodzi także teren przy dworcu i koszary przy ul. Gietkowskiej.

Weź udział w dyskusji

Gdzie powinno powstać kolejne centrum handlowe?

Nr tel. 194 86

redakcja@olsztyn.agora.pl

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.