Dom energooszczędny na tournée po Europie

MESH, to skrót od Mobile Energy-Saving House, czyli mobilny dom energooszczędny. Firma BASF pokaże go także w naszym kraju

Ów przenośny dom pasywny będzie można obejrzeć 13 kwietnia w Krakowie (na skwerze przy Galerii Krakowskiej) oraz 15 kwietnia w Warszawie przy Pałacu Kultury i Nauki (od ul. Emilii Plater). Pozostałe kraje na trasie to Austria (30 marca z Wiednia dom wyruszył na tournée po Europie), Słowacja, Czechy, Dania, Holandia, Belgia, Wielka Brytania, Francja, Szwajcaria i Włochy.

BASF wyjaśnia, że jego dom pasywny może obejść się bez ogrzewania i klimatyzacji, a mimo to pozostaje chłodny latem i ciepły zimą. Obowiązująca obecnie dyrektywa UE określa standard "budynków o zużyciu energii bliskim zera" jako przyszłą normę dla wszystkich nowych budynków. Zapotrzebowanie na ciepło jest równe 15 kWh na metr kwadratowy rocznego ogrzewania, co odpowiada wartości grzewczej 1,5 litra oleju opałowego. Łączna ilość pierwotnej energii zużytej na dodatkowe ogrzewanie, ciepłą wodę i elektryczność nie może przekraczać rocznie 120 kWh na m kw.

Rzecz jasna, ten budynek o powierzchni 24 m kw. nie służy do zamieszkania. Firmie BASF chodzi o pokazanie energooszczędnych rozwiązań budowlanych wykorzystujących jej produkty, a także systemy proponowane przez klientów, od dźwiękoszczelnych poprzez kolektory słoneczne po energooszczędne okna z tworzyw sztucznych. Np. okno z potrójną warstwą szyb, zaprojektowane w celu spełnienia kryteriów przyszłej normy EnEV 2010, zawiera kilka produktów BASF. Dwa płaskie pasy z konstrukcyjnego tworzywa sztucznego Ultradur High Speed (PBT: terftalan butylenu) są wtłoczone w profil zastępujący konwencjonalne, przewodzące ciepło, metalowe wzmocnienie ramy okna, co pozwala uniknąć mostów termicznych i obniżyć ciężar okien o 20 proc. Wykonana przez firmę Hornschuch powłoka z folii pokrywająca profile okienne i zawierająca pigmenty BASF Lumogen, Sicopal i Sicotan zmniejsza powstawanie ciepła, daje lśniące kolory i trwałe powierzchnie. Technologie te pomagają oknom energeto osiągnąć o 20 proc. lepszą wydajność izolacyjną od standardowych, wzmocnionych stalą okien plastikowych.

Idea MESH została przedstawiona na początku 2009 r. przez BASF i pięciu niemieckich partnerów, którymi byli: architekci r-m-p, Ludwig Häußler - producent okien i drzwi, Nilan Deutschland - dostawca systemów budowlanych, Lohr Element - wytwórca szalunków traconych i płyt podłogowych oraz Inholz - producent elementów drewnianych.

Copyright © Agora SA