Stolicy przybędzie nowoczesny Senator

Firma Ghelamco Poland rozpoczyna realizację projektu ?Senator?. Biurowiec połączy w sobie elementy historyczne i współczesne. Nowoczesne wnętrza biurowe powstaną bowiem na fundamencie minionych dziejów

Deweloper ogłosił, że budowa tego niezwykłego biurowca rozpocznie się jeszcze w tym roku, a cała inwestycja zostanie oddana do użytku w 2012 roku. Spółka przekonuje, że jej nowy projekt będzie inwestycją wyjątkową nie tylko w skali Warszawy, ale i całego kraju. I to nie tylko dlatego, że "Senator" to długo oczekiwany projekt, który zrealizowany zostanie w miejscu od wieków związanym z instytucjami finansowymi. Jego powstanie pozwoli odbudować pierzeję ul. Bielańskiej i al. Solidarności. Dziś znajdują się tu ostatnie ruiny powojenne w centrum Warszawy.

Z obszernej analizy jaką przygotował inwestor wynika, że już za dwa lata miejsce to znów nabierze blasku, a stolicy przybędzie nowoczesny budynek biurowy o powierzchni około 25 tys. m kw. zlokalizowanej na 6 kondygnacjach. Parter przeznaczony zostanie na działalność handlowo-usługową. Na kolejnych kondygnacjach zaplanowano powierzchnię biurową. Na biura przeznaczono w sumie 23, 6 tys. m kw. W budynku znajdą się dwa wejścia do części biurowej, którą obsługiwać będą trzy recepcje z holami windowymi. Pod budynkiem zlokalizowany będzie parking podziemny z 339 miejscami postojowymi.

- Wnętrze budynku wyposażone zostanie w rozwiązania techniczne charakterystyczne dla nowoczesnych biurowców m.in. podnoszone podłogi i podwieszane sufity, centralny system ogrzewania i klimatyzacji z kontrolą wilgotności i podziałem na strefy - informuje przedstawiciel spółki. Deweloper przekonuje, że cały budynek objęty zostaniem systemem zarządzania BMS oraz strukturalnym okablowaniem. Podobnie jak w innych biurowcach zrealizowanych przez tą firmę, także i w tym budynku deweloper zamontuje uchylne okna.

Inwestor zapewnia także, że projekt przygotowany został z poszanowaniem historii miejsca, do której nawiązywać będzie zarówno formą architektoniczną jak i funkcją. To dlatego prace nad tym projektem trwały aż cztery lata. - Chcemy bardzo dokładnie oddać ducha historii tego miejsca - mówi Jeroen van der Toolen, managing director Ghelamco CEE.

Miejsce, w którym powstanie budynek przez kilkaset lat było finansowym centrum Warszawy. Już w XVIII wieku król Stanisław August Poniatowski umieścił w znajdujących się tu budynkach Mennicę Państwową. Z kolei w ostatnich latach zaborów swoją siedzibę miał tu rosyjski Bank Państwa, a od 1924 r. Bank Polski.

Ostateczny kształt budynku powstał na deskach kreślarskich belgijskiej pracowni Jaspers & Eyers przy współpracy polskich architektów z firmy AB-Projekt oraz Architraw GB specjalizującej się w renowacjach i odbudowach. Całość projektu uzgadniana była z biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Jak będzie wyglądał nowy biurowiec od zewnątrz? Bryła Senatora zaprojektowana została na planie dawnego budynku Banku Polskiego. Od ul. Bielańskiej znajdzie się fasada frontowa, z zachowanym środkowym ryzalitem i głównym wejściem do budynku. Odwzorowany został również kolisty narożnik od strony al. Solidarności. Sama elewacja zachowa zabytkowe założenia m.in. kontynuowane są poziome linie dzielące poszczególne kondygnacje budynku. Na dwóch najniższych piętrach znajdą się duże przeszklenia, podobnie jak w historycznym budynku z 1907 r. Ale na tym nie koniec historycznych porównań.

- Kamień, którym pokryta zostanie elewacja oraz jego kolor także będzie nawiązywał do dawnego wyglądu budynku. Dolna część elewacji pokryta zostanie piaskowcem w kolorze ceglastym odwołując się do historycznej okładziny z różowo-czerwonego piaskowca z kamieniołomu w Tumlinie - przekonuje przedstawiciel dewelopera. Z kolei wyższe piętra pokryje kamień w kolorystyce piasku, odwołując się tym samym do kremowo-żółtego kamienia wydobywanego w kamieniołomie w Dołach Biskupich, którym pokryte były zewnętrzne ściany gmachu Banku Polskiego.

W raporcie czytamy również, że miejscem szczególnym w biurowcu będzie główne Atrium. Inwestor przekonuje, że jego centralna ściana poddana zostanie renowacji, dzięki czemu budynek odzyska oryginalny wygląd frontowej ściany sali kasowej dawnego Banku Polskiego. Wyeksponowanie zabytkowej ściany pozwoli także na umieszczenie w historycznym miejscu tablicy Banku Polskiego, której wmurowanie nastąpiło 24 kwietnia 1924 r. Część podłogi w Atrium zostanie przeszklona, by zaprezentować zabytkowe fragmenty murów mennicy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego z XVIII wieku.

Czytaj także:

W obronie kredytów walutowych

Wiosenne ożywienie w mieszkaniówce - kolejne promocje

Pułapki energooszczędne - termomodernizacja

Copyright © Agora SA