Mur z biur, czyli nowe biurowce przy Al. Jerozolimskich

Trzy połączone biurowce o powierzchni ok. 70 tys. m kw. powstaną przy Al. Jerozolimskich. Inwestor dysponuje już prawomocnym pozwoleniem na budowę, prace budowlane chce rozpocząć pod koniec roku

Kompleks biurowy o nazwie Eurocentrum ma powstać na długim, wąskim pasie gruntu pomiędzy Alejami Jerozolimskimi a torami kolejowymi, tuż obok istniejącego ośmiokątnego biurowca zwanego "solniczką", który jest siedzibą Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. Ta działka należała do tureckiego inwestora, w ubiegłej dekadzie chciał na niej postawić pięć takich "solniczek". Dwa lata temu kupił ją fundusz CP Realty II należący do Grupy Capital Park. Na zlecenie funduszu na miejscu niedoszłych tureckich wieżowców nową inwestycję zaprojektowała pracownia PRC Architekci. - Dysponujemy już prawomocnym pozwoleniem na budowę. Projekt będzie przygotowany do realizacji z końcem czwartego kwartału 2010 r. - mówi Sylwia Filewicz nadzorująca inwestycję w Capital Parku. Na razie inwestor pracuje nad zapewnieniem finansowania dla budowy obiektu.

Wysoki na 80 m 14-piętrowy budynek zaoferuje 66,5 tys. m kw. biur i 2,4 tys. m kw. powierzchni handlowo-usługowych. Będzie się składać z trzech części o nazwach Beta, Gamma i Delta. Każda będzie obsługiwana przez pion komunikacyjny z sześcioma windami. Dzięki temu inwestycję można będzie realizować etapami, choć po zakończeniu ostatniego wszystkie trzy części będą wyglądać jak jeden budynek . Przeszklony gmach od strony ulicy przesłoni ażurowy ruszt. Inwestor zapowiada "staranne połączenie kamienia, szkła, stali i aluminium". Zapewnia, że "wzrok przechodniów będą przykuwały wewnętrzne zielone patia przypominające wiszące ogrody". Na parterze budynku przestronny hol wejściowy połączony zostanie z dwupiętrowym pasażem, który stworzy wewnętrzną ulicę. Znajdą się tam liczne kawiarnie, restauracje i punkty usługowe. Dzięki temu pracownicy, nie wychodząc z biurowca, będą mogli np. zjeść lunch, napić się kawy czy skorzystać z usług banku. Inwestor zapowiada możliwość łatwego dzielenia powierzchni biurowych zarówno na gabinety, jak i w systemie open space. Obiecuje, że mimo wspomnianych wcześniej zielonych atriów współczynnik powierzchni wspólnej będzie ograniczony do minimum.

Pod budynkiem powstanie trzykondygnacyjny podziemny parking na 611 miejsc oraz 158 miejsc postojowych naziemnych, w tym 109 miejsc ogólnodostępnych dla najemców oraz ich klientów.

Inwestor podkreśla, że pracownicy biurowca będą mieć do dyspozycji 17 linii miejskich autobusów oraz pociągi, zatrzymujące się na pobliskiej stacji Warszawa Zachodnia i przystanku kolejki WKD.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.