Ocieplajmy lepiej nasze domy

Organizacja ekologiczna WWF Polska zaapelowała w poniedziałek do rządu o zaostrzenie prawa budowlanego w zakresie ochrony cieplnej nowych budynków

Ekolodzy przekonują, że skorzystałoby na tym nie tylko środowisko. Gdyby domy były lepiej ocieplone, niż wymagają tego obecne przepisy, Polacy zaoszczędziliby na ogrzewaniu ponad miliard złotych rocznie! Wojciech Stępniewski z WWF poinformował w czasie poniedziałkowej konferencji, że obowiązujące u nas wymogi dotyczące zużycia energii są znacznie mniej rygorystyczne niż w innych krajach Unii Europejskiej o zbliżonym klimacie, np. w Szwecji, Danii, czy Niemczech. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by także u nas budować domy o lepszych parametrach. Problem w tym, że to podnosi koszty, a większość firm deweloperskich stara się je obniżać.

WWF Polska podaje, że gdyby wszystkie nowo budowane w Polsce budynki charakteryzował standard energetyczny rzędu 70 kWh/m kw./rok (czyli porównywalny z normą obowiązującą w Szwecji), a nie średnio 120 kWh/m kw./rok, to Polska mogłaby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o blisko pół miliona ton rocznie.

Jak to przełożyłoby się na domowe budżety Polaków? W WWF twierdzą, że na ogrzewaniu domu jednorodzinnego można zaoszczędzić nawet 2 tys. zł rocznie. W skali całego kraju oszczędności do roku 2020 mogą przekraczać 13 mld zł.

Aleksander Panek z Narodowej Agencji Poszanowania Energii zwraca uwagę, że nasz rząd powinien też wreszcie zacząć respektować dyrektywę unijną promującą energooszczędność. To właśnie ta dyrektywa wprowadziła świadectwa energetyczne, które informują, z jakim zużyciem energii trzeba się liczyć . Właściciel budynku lub mieszkania musi przedstawić taki dokument nabywcy lub najemcy. Sęk w tym, że w ustawie nie ma mowy o sankcjach za ignorowanie tego wymogu. Oznacza to, że jest to kwestia do uzgodnienia między stronami umowy. Problemem jest też jakość świadectw, gdyż w rozporządzeniu w sprawie metodologii ich sporządzania są błędy. WWF Polska domaga się więc ich usunięcia, a także wprowadzenia klas energetycznych analogicznych jak w przypadku sprzętu AGD.

Ekologów wsparło Stowarzyszenie Architektów Polskich.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.