Wiecha na Krzywej Wieży

Skończyły się prace konstrukcyjne na budowie niezwykłego biurowca przy ul. Prostej. Inwestor przekonuje, że to świetny budynek dla małych najemców.

Prosta Tower to 18-piętrowa wieża przyklejona do ogromnego bloku Łucka City firmy JW Construction. - Ten biurowiec ma najlepszą lokalizację w mieście. Widać z niego całą panoramę miasta, ale bez bloku JW Construction - śmieje się Marek Kuryłowicz z pracowni APA Kuryłowicz & Associates, która zaprojektowała budynek. W ubiegłym tygodniu na jego budowie zawieszono wiechę. Zasadnicza konstrukcja budynku jest już gotowa, zdjęto też rusztowania osłaniające jego niezwykłą elewację - to wysoka na 70 metrów łagodnie wygięta żelbetowa kratownica o oczkach w kształcie rombów. Ma dwa zadania. Po pierwsze, nadaje budynkowi wyjątkowy, niepowtarzalny wygląd. Jest też prawdziwym osiągnięciem inżynieryjnym. Po drugie, przesłania część ostrych promieni słońca - budynek jest doświetlony południowym światłem.

Budynek ma dwie części - trzypiętrowe szerokie podium i górującą nad nim wieżę. Mimo sporej wysokości wieża zaoferuje tylko 8,4 tys. m kw. powierzchni biurowej. A to dlatego, że jest wąska prawie jak ołówek. W podium biura mają 360-500 m kw., piętra w wieży zaś będą jeszcze mniejsze - 240-290 metrów. Inwestor, firma Marvipol, przedstawia to jako atut biurowca.

Biurowiec zaprojektowano z myślą o dwóch rodzajach najemców. Pierwszą grupę stanowią firmy, które w całości zajmują przestrzenie od 80 do 450 m kw. - kancelarie notarialne, radcowskie i adwokackie, jak również biura księgowe, doradców podatkowych czy agencje reklamowe. Biuro o powierzchni 80 metrów kwadratowych stanowić będzie w niektórych przypadkach prawie połowę powierzchni netto piętra. To bardziej prestiżowe niż wynajmowanie zakamarka na jednym z pięter wielkiego biurowca.

Drugą grupę najemców stanowić będą firmy większe, które z uwagi na swoją specyfikę działania lub bezpieczeństwo prowadzonych operacji poszukują możliwości rozdzielenia poszczególnych działów lub departamentów. W przypadku takich firm zaletą jest sprawna komunikacja zapewniona przez cztery szybkobieżne windy, która w razie potrzeby zapewni błyskawiczne skomunikowanie biur położonych na różnych piętrach.

Budynek zaopatrzony jest w aż pięć podziemnych pięter garażowych, na których zmieszczą się 74 auta. Zjazd do podziemnej hali garażowej, na poszczególne poziomy, będzie możliwy dzięki łagodnie opadającej spiralnej rampie przechodzącej przez wszystkie podziemne kondygnacje. Zarządzaniem ruchem na rampie na poszczególnych kondygnacjach oraz przy wjeździe z poziomu ulicy zajmie się specjalnie do tego celu opracowany system komputerowy, który nie dopuści do kolizji.

Andrzej Nizio, prezes Marvipolu, mówi, że z poszukiwaniem najemców jego firma czekała, aż budynek nabierze kształtów. Najem chce rozpocząć na początku przyszłego roku. Budynek będzie gotowy w połowie 2011 r.

Copyright © Agora SA