Jesienny optymizm

W ciągu trzech pierwszych kwartałów pięciu najaktywniejszych deweloperów sprzedało w Warszawie prawie 3 tys. mieszkań. Wszyscy są bardzo optymistyczni co do przyszłości.

Najwięcej mieszkań sprzedała w Warszawie firma Dom Development - 974, uwzględniając zwroty. W samym trzecim kwartale firma sprzedała 334 mieszkania, czyli o ponad jedną trzecią więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. - Trzeci kwartał tego roku pokazał, że rynek sprzedaży mieszkań się ustabilizował. Skoncentrowaliśmy się w tym roku na znacznym uatrakcyjnieniu naszej oferty, dzięki czemu obecnie dysponujemy szeroką ofertą mieszkań w prawobrzeżnej części Warszawy oraz budujemy naszą ofertę w lewobrzeżnej Warszawie - powiedział Jarosław Szanajca, prezes Zarządu Dom Development SA. Od października 2009 do września 2010 r. Dom Development wprowadził do sprzedaży aż 10 projektów, w których łącznie powstaną 2 143 mieszkania. Były to zarówno kontynuacje rozpoczętych już inwestycji, takich jak m.in. osiedle Miasteczko Regaty, Derby czy Saska, ale i nowe inwestycje, takie jak osiedle Przy Ratuszu zlokalizowane przy ul. Górczewskiej na obrzeżach Bemowa. Już w czwartym kwartale firma wprowadziła do sprzedaży kolejny etap osiedla Klasyków oraz pierwsze dwa budynki osiedla Wilno w rejonie ul. Klukowskiej. To ostatnie osiedle będzie największą inwestycją Dom Development - łącznie ma na nim być ponad dwa tysiące mieszkań.

Po piętach depcze Dom Development J.W. Construction. W ciągu trzech kwartałów firma sprzedała w Warszawie ponad 850 mieszkań, z tego w ostatnim kwartale - 324. - W poprzednich latach przygotowaliśmy się do trudniejszej na rynku sytuacji. Teraz możemy cieszyć się efektami realizowanej strategii. Dzięki wyjątkowo szerokiemu frontowi prac budowlanych, jaki prowadziliśmy w 2009 i 2010 roku, dziś na naszą ofertę składają się lokale gotowe do zamieszkania, czyli te najbardziej poszukiwane przez klientów. Biorąc pod uwagę potencjał gotowych do przekazania mieszkań - ponad 2,4 tys. lokali - liczymy na dobre wyniki w następnych kwartałach - mówi Małgorzata Szwarc-Sroka, dyrektor pionu ekonomicznego J.W. Construction Holding SA. Zapewnia, że w czwartym kwartale tempo sprzedaży nie zwalnia. - Październik, w którym podpisaliśmy z klientami 133 umowy, był dla nas najlepszym w tym roku miesiącem - mówi Małgorzata Szwarc-Sroka. Szacuje, że posiadane w ofercie mieszkania zapewniłyby jej firmie sprzedaż na następne półtora roku. Firma Józefa Wojciechowskiego przygotowuje się jednak do realizacji kolejnych inwestycji. Rozpoczęła już budowę sieci w osiedlu Zielona Dolina w Białołęce (budowa samego osiedla powinna rozpocząć się na przełomie tego i przyszłego roku) i startuje z inwestycją w Łodzi, a przygotowuje budowy we Wrocławiu, w Katowicach, Poznaniu i Gdyni. Firma chce dywersyfikować dochody, inwestując m.in. w biurowiec przy Al. Jerozolimskich.

Tych dwóch deweloperów znacznie wyprzedziło resztę stawki. Wyraźny dystans dzieli ich od Dolcana, który ulokował się na trzecim miejscu, mając na koncie sprzedanych 399 mieszkań w Warszawie i okolicach. W trzecim kwartale firma zawarła 119 umów, a w analogicznym okresie 2009 r. - 82. Z obserwacji dewelopera wynika, że do ożywienia sprzedaży przyczyniły się m.in. lekkie rozluźnienie w udzielaniu kredytów hipotecznych i intensywne reklamy banków, obawa klientów przed wzrostem stawki VAT na mieszkania oraz promocje - zniżka do 17 proc. na osiedlach Skierniewicka i Biruty oraz kupon na wykończenie mieszkania w wysokości 5 proc. jego wartości. Firma zwraca uwagę, że w III kwartale zmieniły się oczekiwania klientów co do mieszkań większych niż 55 m kw.: teraz ludzie oczekują już, że na takim metrażu urządzone będą trzy, a nie dwa pokoje.

Poza podium znalazł się Robyg, który do końca września zawarł umowy na 377 lokali. Firma chwali się, że zanotowała rekordowe wyniki po trzech kwartałach 2010 roku. Skonsolidowane przychody całej jej grupy osiągnęły 191,8 mln złotych i były o 137,8 proc. wyższe w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Zysk netto Robyga po trzech kwartałach 2010 roku osiągnął poziom prawie 25 mln zł i był trzy razy wyższy niż po trzech kwartałach ubiegłego roku. - Nasz sukces wynika z uważnej analizy popytu i oczekiwań klientów. Dzięki temu możemy szybko dostosowywać wielkości mieszkań przy utrzymaniu ich wysokiej jakości - powiedział Oscar Kazanelson, przewodniczący rady nadzorczej Robyga.

Pierwszą piątkę zamyka Polnord, który znalazł nabywców na 366 mieszkań. Sprzedałaby ich więcej, ale z aż 81 umów wycofali się klienci. Mimo to firma jest zadowolona z osiągniętych wyników. - W tym samym okresie 2009 r. sprzedaliśmy 198 mieszkań i mieliśmy 105 anulacji - zwraca uwagę Bożena Wawrzecka, rzecznik Polnordu.

Oferty deweloperów:

Dom Devlopment

Robyg

Inni deweloperzy

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.