Analitycy: Warto kupić dom, ale na dłużej

Większość Amerykanów w dalszym ciągu uważa, że nieruchomości to dobra lokata kapitału i dobra długoterminowa inwestycja.

To wniosek z badań rynku nieruchomości, które przeprowadzili analitycy Amerykańskiego Stowarzyszenia Pośredników (NAR). Spotkali się oni przed miesiącem w Nowym Orleanie na dorocznym kongresie tej organizacji, aby podsumować mijający rok. Relację właściciela Realty Executives Elite w Lemont k. Chicago Jana (Johna) Budza z tej imprezy, w której wzięło udział 20 tys. amerykańskich pośredników oraz 1,3 tys. delegatów z 51 krajów, opublikowała w poniedziałek Polska Federacja Rynku Nieruchomości.

Jan Budz donosi, że badania potwierdziły, że mimo dużych spadków cen domów w ostatnich latach ci, którzy je kupili osiem lat temu (średnio tyle mieszkał w swoim domu przeciętny sprzedający w tym roku) nie mają raczej powodów do narzekań. "Zarobili" bowiem na tej inwestycji przeszło 33 tys. dol. (24 proc.). Z badań wynika, że jeszcze wyższy zwrot, bo przekraczający 40 proc., odnotowali sprzedający, którzy zostali właścicielami w ciągu ostatnich 11-15 lat. Analitycy nie podali jednak, ile wyniosła w tym okresie stopa inflacji. Oczywiście, byli też tacy, którzy inwestycji w dom raczej nie zaliczą do udanych. Np. 11 proc. sprzedających było właścicielami przez okres krótszy niż trzy lata.

NAR podaje, że ostatni kryzys nie zachwiał jednak wiary Amerykanów w to, że zakup domu czy mieszkania jest dobrą lokatą kapitału i dobrą długoterminową inwestycją. Takie przekonanie wyraziło aż 85 proc. badanych! Jan Budz przyznaje, że amerykańskich pośredników ten wynik "napawa umiarkowanym optymizmem".

Z badań wynika, że osoby po raz pierwszy kupujące dom zamierzają w nim mieszkać przynajmniej przez następne dziesięć lat. Typowy profil kupującego swój pierwszy dom czy mieszkanie to: wiek 30 lat, średni roczny dochód 59 tys. dol., dom 1540 stóp kwadratowych (ok. 175 m kw.) i cena 152 tys. dol. Wkłady własne pochodziły najczęściej z własnych oszczędności albo od rodziny w formie prezentu lub zaciągniętych pożyczek prywatnych. Aż 93 proc. kupujących skorzystało z programu ulgi podatkowej oferowanej przez rząd federalny.

Według tych samych badań kupujący po raz wtóry ma średnio 49 lat i zarobki 87 tys. dol. Dom ma przeciętnie 2 tys. stóp kw. (ok. 225 m kw.) powierzchni, a jego cena wynosi średnio 215 tys. dol.

Statystyki geograficzne wskazują, że ponad 52 proc. kupujących nabywało domy na przedmieściach, w dużych miastach - 18 proc., w małych miastach - 17 proc., na wsiach - 11 proc., a w kurortach - 1 proc. kupujących.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.