Zielony park biurowy powstanie przy Żwirki i Wigury

U zbiegu ulic Żwirki i Wigury oraz 1 Sierpnia powstanie wielki kompleks biurowy. Jego inwestor po latach przygotowań wreszcie wybrał wykonawcę i zaczyna budowę.

Kompleks siedmiu budynków powstanie na sześciohektarowej działce po zlikwidowanych ogródkach działkowych. Jego inwestorem jest szwedzki deweloper SwedeCenter, będący częścią grupy Inter-IKEA. dziełem tej firmy są warszawskie biurowce University Business Centre I i II na Służewcu, biurowiec Swede Center przy Al. Jerozolimskich (w tym budynku przez kilka lat mieścił się pierwszy sklep IKEA w Polsce) oraz kameralny biurowiec N21 przy Nowogrodzkiej. Najnowsza inwestycja, której nadano nazwę Business Garden, czyli Ogród Biznesu, ma być większa niż wszystkie te projekty razem wzięte.

Inwestycja rodziła się w bólach. Zaczęło się od tego, że teren ogródków działkowych odzyskali spadkobiercy, którzy sprzedali grunt inwestorowi. Siedem lat temu ogródki zostały zlikwidowane. Pięć i pół roku temu SwedeCenter uzyskał warunki zabudowy, decyzja została jednak unieważniona i musiał się o nią starać powtórnie. Uzyskał ją rok później. Niemal dokładnie rok temu ogłosił, że przystępuje do budowy i... zamilkł na rok.

- Zwłoka związana była z długim procesem negocjacyjnym z potencjalnymi wykonawcami. Jest to pierwszy tak duży ekologiczny business park w Polsce - tłumaczy Laura Sommer ze SwedeCenter. Cały kompleks ma mieć aż 90 tys. m kw. biur i sklepów, do tego hotel i centrum konferencyjne. Park biurowy został zaprojektowany przez pracownię JSK, ale w projekt budynku nr 1 zaangażowana była także firma Fuksas. Systemy budynków zaprojektowane zostały zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa, z troską o środowisko naturalne i oszczędność energii. Inwestor ubiega się o uzyskanie prestiżowego certyfikatu LEED przyznawanego budynkom energooszczędnym i przyjaznym dla środowiska. Budynki będą wyposażone w innowacyjne systemy oszczędzania wody i energii, otwieralne okna z systemem żaluzji zewnętrznych oraz systemy wykorzystywania wody deszczowej. Inwestor zwraca uwagę, że aż 60 proc. powierzchni działki będą stanowić tereny zielone. Projekt Business Garden zapewni także optymalny dostęp światła słonecznego, segregację odpadów oraz zastosowanie przyjaznych dla środowiska materiałów budowlanych. Na terenie kompleksu znajdzie się również parking rowerowy dla najemców i gości.

Negocjacje w sprawie budowy tak złożonego projektu trwały dłużej, niż inwestor przewidywał. Ale wreszcie się zakończyły. Na wykonawcę została wybrana firma Hochtief Polska. W pierwszym etapie zostaną zbudowane dwa budynki. W pierwszym znajdzie się 14,6 tys. m kw. powierzchni biurowej i handlowej oraz 200-pokojowy hotel biznesowy z centrum kongresowym. Drugi budynek będzie biurowcem o powierzchni najmu 17,6 tys. m kw . Budynki pierwszego etapu mają być gotowe jesienią 2012 r., oddanie do użytku całego kompleksu SwedeCenter planuje na 2015 rok.

Wykonawca Business Garden powiązany jest kapitałowo ze spółką Hochtief Development. Przymierza się ona do budowy wielkiego wielofunkcyjnego kompleksu po drugiej stronie Żwirki i Wigury. Ratusz potwierdził, że widzi tam miejsce na ośmiopiętrowe biurowce, hotel, część handlowo-usługową i ok. 300 mieszkań. Inwestycja jednak jest w bardzo wczesnej fazie, deweloper wciąż jeszcze nie zakończył rozmów o przejęciu trzyhektarowej działki, na której chce budować. Biura, centrum konferencyjne i hotel mają powstać także kilkaset metrów na północ, pomiędzy istniejącym osiedlem Marina Mokotów a al. Żwirki i Wigury. Deweloperskie ramię banku PKO BP stara się w ratuszu o zgody na cztery sześciopiętrowe biurowce o łącznej powierzchni biurowej ok. 36 tys. m kw. oraz sześcio-ośmiopiętrowy hotel na ok. 160 pokoi u zbiegu linii kolejowej oraz Żwirki i Wigury. Wszystkie te inwestycje będą mogły korzystać z kolejki SKM, która jeszcze w tym roku ma zacząć dojeżdżać na lotnisko Okęcie. Jest ono oddalone od Business Garden o zaledwie dwa kilometry, co szwedzki deweloper przedstawia jako atut.

Copyright © Agora SA