Dom w piosenkach

O rany! Jak trudno znaleźć energetyczny i pozytywnie zakręcony przebój, a do tego ze słowami "dom" albo "kuchnia"czy "przedpokój". Taki przy którym można by naładować akumulatory a do tego ekspresem posprzątać. My proponujemy, wy wybieracie.

Wygląda na to, że jak mieć dom inspirowany muzyką, to z reklamy. Ma duży taras, przestronne i zielone patio, czasem widok na panoramę miasta, a sąsiedzi? Promienieją na nasz widok.

Muzycy - z reguły nieprzyzwoicie dobrze opłaceni - są tak uśmiechnięci, że człowiek na chwilę zapomina o kredycie, który de facto kryje się pod realizacją marzeń o własnym mieszkaniu.

Od kilku sezonów śpiewająco - i to dosłownie - hasło "dom" w piosenkach wykorzystuje Bank Millenium. I tak do reklamy wykorzystano: > utwór Feel "Nasze słowa, nasze dni"- kampania przebiegała pod hasłem "Mój dom. Moje szczęście. Poczuj jak to jest". > utwór "Udomowieni" - " Stwórz własny dom. Nie czekaj z marzeniami" zespołu Zakopower. Następną gwiazdą, która radośnie (bo prawie pół miliona złotych) śpiewała "Już czas poznawać radość jaką daje dom" była Kasia Kowalska. Utwory tak wpadły odbiorcom do ucha, że bardziej zdeterminowani szukają ich w sieci.

Feel płacze po kątach

I tu mogą przeżyć głębokie rozczarowanie. Optymizm w utworach muzycznych, kończy się z reguły u gwiazd na reklamie. Wystarczy posłuchać oryginałów piosenek, aby przekonać się, że "dom" jawi się już nieco inaczej.

W reklamie razem z wokalistą Feel radośnie śpiewają wszyscy sąsiedzi, którzy nagle pojawiają się na balkonie. Watro podkreślić, że z radością śpiewają " dom, w którym płaczę nie raz". Cóż, mimo smętnego tekstu, reklamowy hit wydaje się radosny. W oryginale złudzenie radości znika. Słowa "Mój dom, w którym piszę od lat, mój dom, w którym płaczę nie raz, czy to znasz? ahh, ty to znasz" - brzmią serio (nawet nie polecam do polerowana rodowego srebra).

Lepiej jest z Kasią Kowalską . Jej hit w TV trwa kilkadziesiąt sekund, a w sieci można znaleźć 2,31 minut energetycznego kawałka. Przy drugim refrenie zaczynam machać pod stołem nogą i wierzyć "że w zasięgu ręku ręki marzenia są". Ba, Kaśka mnie w tym utwierdza, bo właśnie śpiewa "dobrze wiem, że ty też, masz odwagę tak żyć, bo nie jesteśmy jak inni przecież " No ba!

Jedno mi tylko psuje ten idylliczny odbiór. Mam tego pecha, że znam pozareklamowe piosenki Kasi Kowalskiej, a w nich dom jawi się choćby jako scena do udawania z obawy przed pustką "sam teraz pewnie widzisz, że z poczucia winy nie da się zbudować nic na dłużej tylko domek z kart" (Domek z kart"). Na tym tle piosenka z reklamy nie brzmi tak dobrze.

Z tej trójki najbardziej wiarygodnie wypada Zakopower i w reklamie, i na płycie śpiewa piosenkę "Udomowieni" na jedną nutę. "Trzeba stworzyć dom, Żeby mieć do czego wracać. Upchać miłość tam w każdy kąt. Więc marzenia miej, bo to nie jest ciężka praca. I kochaj, I kochaj. Zbudujesz dom."

O, a jak jesteśmy przy kątach. Te są dla muzyków ważne - "Boże daj mu dom, cichy kąt" - śpiewa zespół Dżem (Boże daj dom). Zresztą fajny kawałek. I dynamiczny (na mój gust na prawdę nieźle się przy nim sprząta!).

Biały domek, niebieski dywan

No dobra, ale szukamy dalej - domowego hitu. Jest nadzieja! Artyści czasem odkrywają kolor. Przykład dał klasyk Mieczysław Fogg "Miały, Biały Domek" - przy tym wykonaniu tej piosenki, można przekładać stare zdjęcia. Chociaż szybko robi się ckliwie "tęsknota budzi się"

W podobnym klimacie - do układania książek, porządkowania szaf - śpiewa Goya . Wokalistka zespołu Goya ma pokazuje nawet wnętrzarski smak " Kupię sobie dom z niebieskim dywanem, uspokoję sny jak zwykle nad ranem, jeśli zbudzę się wstanę o świcie, umaluje rzęsy na twoje przybycie". Zadowolona z siebie śpiewa "pa pa pa pa pararamdirum papapa". Niebieski lubi nie tylko Goya. Ratunku - śpiewa nawet Joanna Jablczyńska (aktorka, która tańczyła w show telewizyjnym "Taniec z gwiazdami").

Jej piosenka "Dom" z niebieskim w tle brzmi "Ja nieco szalona - cóż, żona to żona, I w mojej twa ręka, niebieska piosenka, Za serca nas chwyta niebieska muzyka, Niebieska muzyka" śpiewa. Niestety ciężko przy niej zebrać myśli, nawet sprzątać jest trudno.

Wolę już szarość. Można jej w domu nie chcieć, ale w kultowej piosence "Mój Dom" zespołu Ira ? "Mój dom to te szare ulice, Mój dom to kolejka po pracę, Mój dom to ci smutni ludzie Mój dom to ty i ja" - tak! Jestem na tak.

Na szarość nie godzi się Peja w piosence "Życie" śpiewa "Wychowany w brudnej rzeczywistości lat 80 . Nie chcę skończyć jak zaprogramowany przez system robocik, Praca-dom, dom-praca po kilkanaście godzin Kobieta którą kocham ma przed wcześnie się postarzeć". Kończy się na tym, że człowiek chce rzucić szmatkę do kurzu i wyjść na spacer. Nie ma co tracić czasu na sprzątanie! Po piosence Peji można się zbuntować. Już dobrze, podleję kwiaty

Przed porzuceniem na stałe chęci do utrzymania porządku może zatrzymać Alicja Majewska "To nie sztuka wybudować nowy dom, Sztuka sprawić, by miał w sobie duszę" a potem Stare Dobre Małżeństwo "Dobrze że wróciłaś, kwiaty w wazonie, Znów oswojone cicho piją wodę" czyli piosenka "Pod kątem ostrym".

Kwiatki na parapecie, wołają "pić" czas iść po wodę. Przy tych rytmach można wczuć się w rolę filmowej pani domu.

I nagle absolutny zwrot. Trafiam na piosenkę Justyny Steczkowskiej i utwór "Wracam do domu". Może zacytuję: "Wracam do domu, od tylu lat, Wciąż po kryjomu, przed wschodem dnia, Wiem ze czekałeś, aż powiem tak Wracam do domu, ostatni raz". Dodam, że piosenka jest wolna, muzyka imituje do padającego deszczu, zalecam szybką zmianę, inaczej wisi nad nami groźba zaśnięcia ze szmatką w ręku.

Smutno, choć przyjemnie dla ucha z piosenką Anity Lipnickiej , która już w "Piosence Księżycowej" śpiewała "Kiedyś znajdę dla nas dom, Z wielkim oknem na świat". No i jeszcze jest coś w repertuarze jej następczyni - Kasia Stankiewicz z Varius Manx śpiewała "Dom- takie proste słowo, Dom- dużo więcej niż ma, Dom- lecz gdzie jest to miejsce, Wciąż szuka, wciąż błądzi i nie wie".

Przedpokój ważniejszy od kuchni

Niektórzy piosenkarze przenoszą nas do środka domu. Chyba nie śpiewa się o salonie (przynajmniej mi nie udało się nic znaleźć, może wy znacie?) . Co innego o kuchni. - Posiedźmy sobie razem w kuchni: - zachęca Elżbieta Adamiak (poezja śpiewana) w utworze "Kuchnia", a Maryla Rodowicz w utworze "Średni Wiek" - ma w kuchni teścia "nowy styl, nowa treść, w kuchni teść, więc na taką okoliczność, raczej cześć". Szklanką herbaty można też poczęstować się u Roberta Kasprzyckiego "W niebie do wynajęcia" i to z "z widokiem na raj".

Ale nie tylko. "W mojej kuchni stoi sosna, przebrana za kuchenny stół" - śpiewa Kasia Nosowska w utworze "Znów płakałam" (dynamiczna muzyka, ba pojawia się nawet wątek czyszczenia, ale nie taki jakie go szukamy).

Sporo jest też przedpokoju: > Seweryna Krajewskiego - "Długie te nasze jesienie" , 3W - "Bezpowrotnie" (Odbija światło szyba, przedpokój, dywan, twarz przemywam, kolejna kropla po umywalce spływa) > Jacek Lech - "Warszawa jest smutna bez Ciebie - (Śni mi się dzwonek w przedpokoju, drzwi otwieram za późno) > Koniec świata - "Dziewczyna z naprzeciwka" (przez siedem dni swe serce dzieli na dwa, mokry od deszczu w przedpokoju wisi jej czarny płaszcz), > Agnieszka Osiecka - Piosenka z musicalu "Dziś straszy" - (Czasem zanuć sobie o nas od niechcenia - do widzenia, do widzenia, do widzenia, my po siedmiu przedpokojach, siedmiu sieniach, zasiądziemy obok ciebie - do widzenia).

No i jeszcze jest jeszcze WC w piosence "Anarchia w WC" w wykonaniu Kazika . "Jestem anarchistą, jestem anarchistą i znowu nie spuszczę wody, Wodociąg się zatka i będzie anarchia, papier zerwę, wrzucę w szalet. Rurę zerwę, miskę wyrwę, kupą o ścianę rzucę. Anarchia! Anarchia! W WC! .... (Bum bum) - ostatnio wszystko z BU... wywołuje skojarzenia z Bunga Bunga (a to niezbyt poprawne politycznie ;-).Stop.

Na na na na, czyli dom w disco-polo

Można by pominąć, wątek domu w disco polo, gdyby nie fakt iż ostatnio poczytny tygodnik ogłosił, że Polacy wciąż (i coraz mocniej) kochają ten gatunek muzyczny. Cóż więc mamy w the best of disco polo? Tia Maria "Dom". Początek? Klasyczna fraza, czyli niekończące się " Na, na, na, na, na, na, na Na, na, na, na, na, na, na Na, na, na, na, na, na, na Na, na, na, na, na, na, na". I proszę "Dom, a w nim i smutki, i radości, Dom, który jest zawsze pełen gości, Dom, gdzie czeka mój ukochany, Dom, zupełnie jak zaczarowany. Dom" (popularny zabieg stylistyczny, wielokrotne powtórzenia słowa dom).

U innej gwiazdy Cayenn w piosence "Mój dom" pojawiają się wątki patriotyczne "Kocham tu żyć i tu chciałbym umierać nie obchodzi, mnie Irlandia ja się nigdzie nie wybieram, mogę jeszcze wszystko zrobić tu, ty jesteś tu tutaj żyją me wspomnienia , miejsca w które wciąż powracam, klimat który się nie zmienia, czuje że u siebie jestem tu". (na teledysku przez 3,40 min dwóch facetów macha polską flagą). Choć jestem pewna, że utworów z "domem" w roli głównej jest tu więcej, poddaję się.

Na szczęście wszystko się zdarzyć może...

Wróćmy w bezpieczniejsze rejony muzyczne. U Hanny Banaszak , na szczęście dom daje wiele możliwości (ani nie jest szary, nudny, pełny kątów) jest magiczny! "W moim magicznym domu, wszystko się zdarzyć może. Same zmyślają się historie, sam się rozgryza orzech. W moim magicznym domu. ciepło jest i bezpiecznie. Gościu znużony, gościu znudzony, jeśli zabłądzisz kiedyś w te strony, zajrzyj tu do nas koniecznie".

Sielankowo i beztrosko jest w domu malowanym przez zespół Wolna Grupa Bukowina ("Sielanka O Domu")

"A jeśli dom będę miał to będzie bukowy koniecznie pachnący i słoneczny - wieczorem usiądę wiatr gra a zegar na ścianie gwarzy dobrze się idzie panie zegarze tik tak; tik-tak; tik-tak świeca skwierczy i mruga przewrotnie więc puszczam oko do niej - dobry humor dziś pani ma dobry humor dziś pani ma"

Sielankowo i gitarą i znowu nie chce się sprzątać, bo "zmęczonym wędrownikom odpocząć pozwolą muzyką bo taki będzie mój dom".

Która piosenka jest domowym hitem?
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.