Sąsiad najlepszym ochroniarzem

Ponad 80 proc. wyjeżdżających na majówkę obawiało się włamania do mieszkania lub domu pod swoją nieobecność - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Zakłady Usługowe EZT S.A.

Minął jeden z najdłuższych weekendów w roku. Blisko jedna trzecia Polaków wyjechała na urlop. To oznacza, że bez opieki pozostało blisko 1 milion mieszkań. Tymczasem z danych policji wynika, że każdego dnia włamywacze "odwiedzają" aż 324 domy lub mieszkania, co godzinę dochodzi do 13 kradzieży w włamaniem - dane Policja.pl. Polacy jednak niechętnie sięgają po monitoring, profesjonalną ochronę czy systemy alarmowe.

Z sondażu wynika, że tylko 2 proc. respondentów ma w domu alarm, co setna mieszkaniec ma zamontowane specjalne rolety. Większość z nas ma inne sprawdzone sposoby przed nieproszonymi gośćmi. Najczęściej zabezpieczamy swoje mieszkanie nowoczesnym zamkiem. To sprawdzony sposób dla 32 proc. osób, ale większość z nas nie wie czy zamek jest z atestem czy nie. Dla 17 proc. badanych postawiło na solidne drzwi.

Co jeszcze wynika z sondażu? Większość Polaków polega na czujnym oku sąsiada, którego prosimy o doglądanie mieszkania. Sąsiadka to najlepszy ochroniarz - przekonuje 57 proc. respondentów. Sąsiedzi zabierają za nas ulotki z wycieraczek, wyjmują listy tak, by nikt nie wiedział, że nikogo nie ma w domu. Wielu z nas stawia na szczęście. Z danych Monitora Ubezpieczeniowego GfK Gemini z grudnia 2010 roku wynika, że tylko 19 proc. Polaków ubezpieczyło swoje mieszkanie na wypadek kradzieży.

Zdaniem ekspertów najlepiej zabezpieczone są dziś duże i nowoczesne osiedla, położone w centrach miast lub na przedmieściach. Do większości z nich dostępu bronią zarówno ochroniarze przy bramie wjazdowej, jak również zainstalowany na całym osiedlu, a często także na klatkach schodowych system całodobowego monitoringu. Inaczej wygląda sytuacja w blokach spółdzielczych, tam najczęściej jedynym środkiem zabezpieczającym przed włamaniem jest domofon. Ale i tutaj sytuacja ulega zmianie, bo coraz częściej spółdzielnie i wspólnoty korzystają z usług firm zewnętrznych zapewniających bezpieczeństwo mieszkańcom.

W sondażu Zakładów Usługowych EZT S.A. wzięło udział 500 osób w wieku 25-60 lat. Sondaż przeprowadzono w dniach 11 - 18 kwietnia 2011.

Czytaj również:

3 kroki do własnego M

Ile naprawdę kosztuje kupno nieruchomości?

Szukasz mieszkania w wielkiej płycie? Pamiętaj o tym!

Czy zostawiasz dom pod opieką sąsiadów?
Copyright © Agora SA