Meblowanie ogrodów

Wygodny blisko dwumetrowy leżak w przydomowym ogrodzie - wielu osobom to wystarczyłoby do szczęścia. Ale nie tym, którzy ulegają ogrodowym modom. Wtedy na liście zakupów pojawia się zestaw romantyczny - ławka, kładka i altanka, zestaw dla psa - kosz plażowy i hamak, zestaw biesiadnika - stół na fikuśnych nogach i grill.

Leżysz w wygodnym leżaku w przydomowym ogródku. Za porządny leżak, na którym możesz wypocząć - bo nie kończy się w zgięciach kolan - musisz zapłacić kilkaset złotych.

Obok ciebie w koszu plażowym - jeszcze bardziej komfortowym niż twój leżak (bo z baldachimem, miękkim materacem oraz dwiema szufladami na drobiazgi) - leży twój przyjaciel pies. Fikcja? Ależ skąd!

Szczyt lansu,. "Twoi sąsiedzi na pewno będą zazdrośni!" - reklamuje swój produkt producent, trafiając tym w samo sedno sprawy. Bo meblowanie ogrodu to dziś nie tylko kwestia doznań estetycznych, ale oznaka statusu, próba podnoszenia prestiżu, dowód podążania za modą i skuteczny sposób na wkurzenie sąsiada.

I to nie tylko dla Polaków. Na pytanie: dlaczego zajmujesz się ogrodem? - mieszkańcy Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji, USA i Skandynawii odpowiedzieli, że ogród to miejsce odpoczynku, spotkań z rodziną i znajomymi oraz jadalnia (badanie przeprowadziła firma badawcza The Future Laboratory na zlecenie firmy Husqvarna). Wypielęgnowany ogród służy do podniesienia prestiżu. Coraz częściej przydomowy ogródek zastępuje: > siłownię - ankietowani poprawiają kondycję fizyczną, plewiąc - oraz > warzywniak - z ogrodu mają warzywa i owoce.

Ogród bez stylu też musi mieć styl

Trzeba się napocić i wydać masę pieniędzy (średnio górna granica sięga nawet kilkudziesięciu tysięcy), aby naprawdę niebanalnie umeblować ogród. Skoro od lat do ogrodu wstawiamy od lat te same elementy: stoły, krzesła, ławki, hamaki, leżaki, huśtawki - to jak się wyróżnić?

- Znawcy wiedzą, że zmieniają się materiały i kształty mebli, jak w modzie odzieżowej- mówi Dorota Kostynowicz z Zielonego Warsztatu. Poza tym trzeba je dobrać do stylu, w jakim wykonany został ogród. - W ogrodzie nowoczesnym - będą to proste, kanciaste formy z technorattanu - materiału lekkiego, trwałego i łatwego w konserwacji. W ogrodzie w stylu wiejskim - często spotykane są meble z ciosanego drewna, siermiężne, ciężkie ale i trwałe. W ogrodach angielskich - są meble wykonane z metalu, w stylu wiktoriańskim, bardzo romantycznym. Ogród włoski - to meble metalowe z ceramiczną płytą, najczęściej mozaiką - wylicza Dorota Kostynowicz. Nawet w ogrodach bez wyraźnego stylu - jest reguła urządzania. Są tu meble z drewna egzotycznego typu teak, drewno plus szkło, drewno i metal.

Altanka musi mieć swoje lata

- Coraz częściej klientom marzy się kącik romantyczny - mówi Teresa Kowalska z biura projektowego Arkadia Sztuka Ogrodów. Po czym poznać, że mebel jest romantyczny? - Musi się tak kojarzyć, a tak jest z ławką, kłodą leżącą na żwirze albo altaną - mówi.

Co do altanek - wykonane w 95 proc. z drewna, plus gont. W ogrodach angielskich bywają z kutego metalu też w stylu wiktoriańskim. Często są patynowane by dodatkowo pogłębić ich charakter i nadać im "lat".

- Altany tradycyjne to tradycyjne pawilony z drewnianą konstrukcją (kiedyś sosna i świerk a dziś często ekskluzywny bangkirai) i płóciennymi ścianami rozwijanymi w razie potrzeby. Altany całkowicie zamknięte są przeszklone, więc można w nich siedzieć do późnego, chłodnego wieczora. Można zamontować z nich ogrzewanie. Altany półotwarte są często porośnięte pnączami i wyglądają bardzo efektownie - mówi architekt krajobrazu z Zielonego Warsztatu.

Kształt? Tradycyjnie są kwadratowe oraz sześcio- i ośmiokątne. Kolory naturalne - odcienie brązu, beżu i bieli. Meble kupowane są najczęściej osobno ponieważ altany wykonywane są pod indywidualne zamówienie. Te dostępne w hipermarketach budowlanych najczęściej oznaczają się niską trwałością i koniecznością samodzielnego montażu. Co do charakteru altany, nie do końca należy się sugerować modą bo altanę buduje się na lata tak jak ogród i dom.

Huśtawka na giętkich nogach

Hitem sezonu są "stojące huśtawki". To naprawdę niebywałe, bo za moich czasów huśtawki (częściej opony, albo kawałek deski) wisiały na drzewie. Dziś? Niekoniecznie. - Bardzo modne są huśtawki i hamaki na giętych stelażach z ligudu lub świerka z leżakiem albo siedziskiem z płótna żaglowego, często z zadaszeniem - mówi Dorota Kostynowicz z Zielonego Warsztatu. I choć huśtawki dla psa nie znalazłam, to już hamak owszem. Konstrukcja psiego hamaka do ogrodu, również nie wymaga pomocy drzew. Materiał rozciągnięty jest na drewnianym stelażu, więc zwierzak będzie mógł lenić się w ogrodzie, zwracając powszechny zachwyt (tak to nasze pupile lubią najbardziej).

Ale nie tylko nogi huśtawek mają znaczenie. W ogóle w meblach ogrodowych zaczęły liczyć się nogi. - Modne są eleganckie, proste najczęściej drewniane komplety, za to z drogimi zdobieniami nie przesadzone, i fikuśnymi nogami. Jeśli w ogrodzie gdzie stoi altana z grillem oczywiście dużym kamiennym -meble są z grubych konarów drzewa w naturalnym kolorze, zdobienia artystyczne na ławach stołach blatach - mówi Teresa Kowalska.

Lista anty -modna

Przez lata ogrodnicy podążający za modą wyrobili sobie zdanie o pewnych meblach, które nie powinny znaleźć się na terenie porządnego ogrodu.

> Plastikowe stoły i krzesła, bardzo tandetne i sztuczne. Paskudztwa z łamiącymi się nogami! Fu. Na szczęście coraz rzadziej widoczne

> "Poduszki" z ceraty na krzesła ogrodowe. Raz - materiał szybko się nagrzewa, dwa - latem można się do niego przykleić.

> Poczwórna huśtawka - wygląda jakby w ogrodzie wylądowało UFO. Fotele mają możliwość obracania się wokół własnej osi. A nad nimi jeszcze jest daszek np. w jaskrawym kolorze

> Krzesła z ażurowego metalu - piękne, aczkolwiek zupełnie niewygodne (mogą pełnić funkcje ozdobne). Po ewentualnym spoczynku na takim krześle, ubranie oraz ciało będzie cało we wzorki.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.