Okres utrudnień w udzielaniu kredytów powinien minąć

Zdaniem Andrzeja Wolskiego dyrektora generalnego Związku Banków Polskich, atmosfera wokół kredytów hipotecznych uspokaja się. Od kilku tygodni w związku ze światowym kryzysem finansowym i problemami z płynnością, banki zaczęły gwałtownie zaostrzać warunki przyznawania kredytów.

Niektóre instytucje, wręcz wstrzymały przyznawanie kredytów inne oczekują od klientów wkładu własnego na poziomie 20 - 30 procent wartości nieruchomości.

Andrzej Wolski wyjaśnia, że polskie banki musiały tak zareagować, by zabezpieczyć się przed ewentualnymi kłopotami finansowymi klientów. Zarazem dyrektor Wolski wyjaśnia, że po zapewnieniach rządu i decyzjach Narodowego Banku Polskiego, na rynek międzybankowy i kredytowy powoli zaczyna wracać zaufanie. Dyrektor podkreśla, że zwiększa się ilość decyzji o przyznaniu kredytu, skracane są procedury sprawdzania ryzyka kredytowego.

Andrzej Wolski wyraził nadzieję, że okres utrudnień dla kredytobiorców za kilka miesięcy może minąć.

Również eksperci rynkowi oceniają, że pomoc banku centralnego wpłynęła na zmniejszenie obaw banków przed udzieleniem kredytów hipotecznych. Mimo optymizmu, ekonomista Piotr Kalisz podkreśla, że na razie jednak nie należy spodziewać się, że łatwo będzie otrzymać pożyczkę na mieszkanie.

Mateusz Ostrowski, analityk rynku kredytowego podkreśla, że minie zapewne jeszcze wiele czasu zanim sytuacja w miarę prostego otrzymania kredytu powróci. Ostrowski dodaje, że z powodu niechęci banków do dawania kredytów, klienci muszą obecnie starać się o przyznanie kredytu w kilku bankach jednocześnie.

Problemy z kredytami wpływają na rynek nieruchomości. Pośrednicy nieruchomości już mówią o zastoju i spadku cen mieszkań. Jarosław Skoczeń z największego biura nieruchomości w Polsce podkreśla, że coraz mniej osób jest w stanie spełnić wymogi stawiane przez banki jak choćby wkład własny. Skoczeń wyjaśnia, że na wkład własny w okolicy 100 tysięcy złotych stać niewielu, dlatego duża część klientów po prostu rezygnuje z zakupu mieszkania.

W Warszawie na rynku wtórnym obecnie jest około 40 tysięcy mieszkań, które są wystawione na sprzedaż.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.