Nowa dzielnica Pruszkowa

W Pruszkowie zaczyna się budowa jednego z największych podwarszawskich osiedli. Aż 800 mieszkań powstanie w pobliżu pruszkowskiej stacji kolejowej.

Osiedle o nazwie Nowe Miasto Pruszków powstanie u zbiegu ulic Stalowej i Sienkiewicza na miejscu dawnej fabryki obrabiarek i frezarek. Inwestorem jest firma deweloperska Jankowski Pulchny, która budowała domy m.in. w Ząbkach i na Białołęce. W Pruszkowie zaczyna właśnie budowę pięciopiętrowego domu, w którym znajdzie się 96 mieszkań. To pierwszy dom osiedla, które docelowo ma się składać z aż dziewięciu budynków. W sumie znajdzie się w nich około 800 mieszkań.

Pierwszy dom ma już pozwolenie na budowę, deweloper kończy rozmowy z generalnym wykonawcą, budowa ma się rozpocząć na dniach. Inwestor obiecuje otwarte przestrzenie publiczne, deptak i uliczki ze sklepikami, kawiarenkami i butikami. Jako atut inwestycji przedstawia przeszklenia w elewacji zapewniające doskonałe nasłonecznienie mieszkań. Dobremu doświetleniu sprzyjać ma także to, że okna mieszkań będą wychodzić na wschód i południe. "Jest to oferta skierowana do osób, które przekładają ciszę i spokój w małomiasteczkowym klimacie Pruszkowa nad zgiełkiem zatłoczonej aglomeracji warszawskiej, a zarazem cenią prestiż i wysoki standard wykonania" - przekonuje deweloper. Ale jednocześnie zachwala, że inwestycja powstanie w odległości zaledwie pięciominutowego spaceru od pruszkowskiego dworca kolejowego. To oznacza, że inwestycja powstanie tuż obok mocno obciążonej linii kolejowej, którą jeżdżą m.in. składy kolei SKM. Inwestor sąsiedztwo dworca przedstawia jako zaletę (łatwy dojazd do Warszawy) i twierdzi, że hałas pociągów wytłumi pas zieleni wzdłuż torów, a także planowana galeria handlowa. W listopadzie zielone światło dla tego obiektu zapalili pruszkowscy radni, uchwalając plan zagospodarowania tego rejonu miasta, który dopuszcza budowę galerii. Na terenie osiedla planowane jest także przedszkole z własnym placem zabaw. Zastanawiając się nad zakupem mieszkania trzeba jednak brać pod uwagę, że zarówno galeria, jak i przedszkole to na razie tylko inwestycje planowane, bez konkretnych dat.

Datę oddania do użytku ma za to pierwszy dom osiedla - będzie gotowy pod koniec 2014 r. Ile potrwa budowa całego osiedla - nie wiadomo. Metraże mieszkań wahają się 30 do 95 m kw., na ostatnich piętrach mają powstać tzw. soft lofty - mieszkania stylizowane na adaptowane z pomieszczeń przemysłowych. Ceny zaczynają się od 5,5 tys. zł za m kw.

Inwestycja firmy Jankowski Pulchny to jedno z największych osiedli, jakie powstaje pod Warszawą. Porównywalna liczba mieszkań ma znaleźć się w kompleksie, jaki firma LC Corp buduje przy ul. Powstańców w Ząbkach. Budynek pierwszego etapu, w którym jest setka mieszkań, już dostał pozwolenie na użytkowanie, a rozpoczęty w listopadzie drugi etap zaoferuje 229 mieszkań o popularnych metrażach od 34 do 90 m. kw. Budynek będzie gotowy w listopadzie 2014 r. Do sprzedaży trafił na wiosnę, ceny zaczynają się od ok. 5,5 tys. Tuż obok osiedle na 600 mieszkań zamierza budować firma Polnord, która pod koniec ubiegłego roku kupiła trzyhektarową działkę. Duże będzie także osiedle Naturalis firmy Ronson Development, które powstaje pomiędzy ul. Wiślaną i Fabryczną w Łomiankach. Cały kompleks będzie składać się z 11 domów, w których znajdzie się w sumie około 600 mieszkań. Na razie dwa pierwsze etapy zostały już oddane do użytku, a zakończenie trzeciego planowane jest na wrzesień 2013 r.

W przypadku inwestycji podwarszawskich zawsze kluczową kwestią jest dojazd pożerający czas mieszkańców. Tu pruszkowskie osiedle ma przewagę nad trzema innymi wspomnianymi inwestycjami - zaledwie pięć kilometrów od niego przebiega autostrada A2, którą do granic Warszawy można dojechać w zaledwie kilka minut. Kłopot zaczyna się za granicami Warszawy - na razie z autostrady można zjechać tylko na ekspresówkę prowadzącą na północ Warszawy. Fragment południowej obwodnicy Warszawy dochodzący do ul. Puławskiej jest jeszcze w budowie. ma być oddany do użytku gdzieś pod koniec roku.

tekst

tekst

Copyright © Agora SA