Na co musi uważać właściciel mieszkania?

Właścicielu, pamiętaj, że:

1. Mieszkanie możesz wynająć na czas określony.

Ustawodawca jeszcze do niedawna nie odróżniał najmu okazjonalnego (przez pana Wiesia, który wynajmował mieszkanie po babci czwórce studentów) od najmu profesjonalnego (przez gminy, czy właścicieli prywatnych kamienic).

W rezultacie zarówno pan Wiesio, jak i właściciele kamienicy mogli wynająć swoje mieszkania na minimum trzy lata albo na czas nieokreślony. Tymczasem większość umów "okazyjnych" kończy się po dziesięciu miesiącach (tyle trwa rok akademicki).

W rezultacie najem okazyjny prawie całkowicie zszedł do szarej strefy. Właściciele mieszkań ze swoimi lokatorami zaczęli dogadywać się "na gębę", nie podpisując umów i oczywiście nie płacąc podatków. Dobra wiadomość - parlament znowelizował te przepisy.

UWAGA! Od 15 lipca 2003 roku umowa najmu może być z powrotem zawierana na czas określony. Właściciele mieszkań mogą je wynajmować, na ile chcą. Wyjątek stanowią lokale komunalne - ich najemcy powinni mieć umowy bezterminowe, chyba że zażądają umów na czas określony.

2. Czynsz możesz podnosić raz na pół roku

Chyba, że wzrosły tzw. opłaty niezależne od właściciela (np. spółdzielnia podniosła opłaty za mieszkanie, które najemca opłaca).

Wtedy (jeśli lokator zażąda) będziesz musiał przedstawić mu na piśmie przyczyny podwyżki, np. podniosłem czynsz o 60 zł, bo spółdzielnia o taką kwotę podniosła opłaty na fundusz remontowy.

3. Mieszkanie (jeśli umowa najmu się jeszcze nie skończyła) możesz wypowiedzieć, gdy lokator:

U nie płaci ci czynszu (ale uwaga!, uwaga! najpierw musisz go poprosić o pieniądze, dając mu jednocześnie miesięczny termin na uregulowanie należności, i ostrzec, że wypowiesz mu mieszkanie. Gdy to nie pomoże i lokator zalega z czynszem za trzy pełne okresy płatności, dopiero wtedy możesz wypowiedzieć mu mieszkanie);

U pomimo pisemnego upomnienia nadal używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem (np. w umowie najmu zaznaczyłeś, że lokal jest mieszkalny, a lokator prowadzi w nim działalność gospodarczą);

U niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób "rażący" lub "uporczywy" przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali (np. rozbija szyby na klatce, maluje windę, urządza długie alkoholowe libacje w twoim mieszkaniu, które przeszkadzają mieszkańcom bloku spać);

U wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej zgody właściciela (np. wyprowadził się do innego mieszkania, a twoje wynajął innej osobie bądź oddał swojej dziewczynie do "używania");

U mieszka w budynku, który przeznaczony jest do rozbiórki i trzeba go opróżnić.

4. Kaucje zwracasz po miesiącu

Ustawa pozwala ci uzależnić wynajęcie mieszkania od wpłacenia przez lokatora kaucji (nie może ona przekroczyć 12-krotności miesięcznego czynszu obowiązującego w dniu podpisywania umowy).

Musisz ją zwrócić w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu przez najemcę (oczywiście po potrąceniu należności za mieszkanie).

5. Najem reguluje:

U ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (DzU 01.71.733) oraz

U kodeks cywilny DzU 64.16.93 art. 680-692

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.