Ekspert radzi

Dostałam w spadku mieszkanie po babci. Ponieważ mam już jedno, to odziedziczone wynajęłam narzeczonemu córki Adamowi. Nie biorę za to od niego ani grosza, pokrywa on tylko koszty eksploatacji. W tym mieszkaniu Adam prowadzi działalność gospodarczą.

Czy powinnam z tytułu wynajmu płacić jakiś podatek i czy jakiś podatek powinien płacić Adam?

Imię i nazwisko do wiadomości redakcji.

Odpowiada JAN JODŁOWSKI, radca prawny firmy doradczej KPMG

Mamy tu do czynienia z całym splotem niejasności podatkowych. Jedną z nich wyjaśniło ostatnio Ministerstwo Finansów potwierdzając, że płacenie przez najemcę kosztów eksploatacyjnych mieszkania (np. rachunku za telefon) nie stanowi dla właściciela przychodu.

Inne wątpliwości nadal jednak pozostały.

Urząd skarbowy może uznać, że wynajęcie komuś za darmo mieszkania powoduje powstanie przychodu zarówno dla jego właściciela, jak i osoby, która z lokalu nieodpłatnie korzysta.

Idąc tym tokiem rozumowania, narzeczony powinien zatem doliczyć do swoich przychodów z działalności gospodarczej (w tym celu wykorzystuje to mieszkanie) równowartość czynszu, jaki przysługiwałby w przypadku wynajęcia podobnego mieszkania. Podatek powinna zapłacić też czytelniczka, bo wynajmując za darmo mieszkanie panu Adamowi, co do zasady (choć istnieją tu pewne wyjątki) uzyskuje przychód podlegający opodatkowaniu.

Jest jednak wyjście z tej sytuacji.

Pan Adam może zacząć płacić czytelniczce niewielki czynsz. Wtedy w świetle przepisów podatkowych nie będzie już jasne, czy powinien cokolwiek doliczać do swoich przychodów z działalności gospodarczej.

Nie jest jasne również to, czy podatek powinna płacić czytelniczka. Przepisy podatkowe przy określaniu przychodów wynikających z udostępnienia lokalu nie wskazują bowiem wyraźnie, że zalicza się do nich także tzw. świadczenia częściowo odpłatne, a zatem takie, za które dana osoba ponosi częściową odpłatność

Można więc bronić poglądu, że w przypadku choćby minimalnej odpłatności ponoszonej przez pana Adama przychód w takich sytuacjach (zarówno dla czytelniczki, jak i pana Adama) w ogóle nie powstaje.

Ponadto warto zauważyć, że przepis wskazujący na powstawanie przychodu dla czytelniczki odnosi się do sytuacji udostępnienia nieruchomości, a więc działki, domu czy mieszkania stanowiącego tzw. odrębną nieruchomość (odrębną własność lokalu). Jeśli zaś czytelniczka udostępnia panu Adamowi np. mieszkanie spółdzielcze własnościowe, to taki przychód dla czytelniczki nie powstanie.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.