Mieszkanie z hipoteką

Kupiłeś mieszkanie na kredyt kilka lat temu, a teraz chcesz je sprzedać i kupić większe? To nie takie trudne.

Wystąp do swojego banku z prośbą o tzw. opinię - zaświadczenie o kredycie. W dokumencie musi się znaleźć informacja, czy terminowo regulowałeś raty oraz jaka kwota pozostała do spłaty. Opinia potrzebna jest kupującemu, zarówno gdy płaci ci gotówką, jak i wtedy, kiedy zaciąga kredyt na kupno lokalu. W tym drugim wypadku jego bank po prostu spłaci twój kredyt.

Musisz obiecać na piśmie bankowi, w którym pożyczkę zaciąga kupujący, że pójdziesz do sądu wieczystoksięgowego i złożysz wniosek o wykreślenie hipoteki TWOJEGO banku. Dopiero kiedy to zrobisz, dostaniesz resztę pieniędzy za mieszkanie.

Uwaga! Cała ta operacja niesie ze sobą pewne zagrożenia dla kupującego.

1. Sprzedający wziął kredyt w walucie obcej, a w momencie sprzedaży mieszkania jej kurs wzrósł tak, że kwota pożyczki przerosła cenę lokalu ustaloną między stronami. Jak się przed tym zabezpieczyć? Kupujący koniecznie przed podpisaniem umowy powinien zażądać zaświadczenia o kwocie (saldzie) do spłaty na dzień WYSTAWIENIA zaświadczenia.

2. Sprzedający nie składa wniosku o wykreślenie hipoteki. Dlatego kupujący powinien umieścić w umowie przedwstępnej kupna-sprzedaży lokalu paragraf, że jeżeli właściciel nie złoży wniosku w księgach, to zwraca otrzymane pieniądze, a niedoszłemu nabywcy wypłaca zadatek w podwójnej wysokości.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.