Łatwo uniknąć podatku od sprzedaży mieszkania

Z końcem tego roku z ustawy o PIT znika zwolnienie od podatku dochodów ze sprzedaży domów i mieszkań otrzymanych w spadku i darowiźnie. Ale od podatku można się będzie legalnie ?wykręcić?.

Dzięki nowym przepisom w ustawie o podatku od spadków i darowizn już od początku stycznia, spadki i darowizny przekazywane w ramach najbliższej rodziny będą zwolnione od podatku. Całkowicie. Nawet więc od bardzo wysokiej darowizny, choćby idącej w miliony złotych, czy spadku o olbrzymiej wartości (np. pałacu czy dzieł sztuki), nie trzeba będzie płacić ani złotówki podatku. Najbliższa rodzina to: małżonek, rodzice, dziadkowie, dzieci, wnuki, pasierb, ojczym, macocha i rodzeństwo.

Niestety, wraz z wprowadzeniem tego niezwykle korzystnego dla podatników zwolnienia do ustawy o podatku od spadków i darowizn z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) zniknie zapisane teraz w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d zwolnienie od podatku sprzedaży domów i mieszkań. Ktoś, kto po Nowym Roku dostanie w spadku bądź jako darowiznę dom czy mieszkanie, a następnie je sprzeda, będzie musiał zapłacić 19 proc. podatku od dochodu z takiej transakcji. Ale jest kilka sposobów na to, by podatku nie zapłacić. I to legalnych.

Zgodnie z przepisami ustawy o PIT podatku nie zapłaci osoba, która sprzeda podarowany bądź odziedziczony dom lub mieszkanie nie wcześniej niż po pięciu latach, "licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie" tej nieruchomości.

Ale podatku nie będzie też wtedy, gdy taka nieruchomość zostanie sprzedana przed upływem pięciu lat. A to za sprawą nowego zwolnienia podatkowego zapisanego w ustawie o PIT. W art. 21 ust. 1 pkt 126 zapisano, że wolne od podatku będą "przychody uzyskane z odpłatnego zbycia" domu i mieszkania "jeżeli podatnik był w nim zameldowany na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia". Ktoś, kto w styczniu, dostanie dom czy mieszkanie w spadku bądź darowiźnie i od razu się w nim zamelduje, będzie je mógł sprzedać bez podatku np. na początku lutego 2008 r.

Kolejny sposób na "wykręcenie" się od podatku dotyczy darowizn. Jeśli ktoś chce podarować mieszkanie np. dzieciom czy wnukom, te zaś zamierzają je szybko sprzedać, powinien się pospieszyć z darowizną, by zdążyć z darowizną i sprzedażą do końca roku, czyli do czasu, kiedy będzie jeszcze obowiązywać zwolnienie od podatku sprzedaży mieszkań otrzymanych w drodze darowizny. Nie będzie to łatwe, ale przy odrobinie szczęścia da się jeszcze przeprowadzić. Taka darowizna będzie zwolniona od podatku od spadków i darowizn w ramach obowiązującej ulgi mieszkaniowej.

Ulga zwalnia od podatku nabycie w drodze spadku lub darowizny (podatnicy zaliczeni do tzw. pierwszej grupy podatkowej, czyli bliska rodzina) bądź tylko spadku (druga grupa, czyli dalsza rodzina, a także - pod pewnymi warunkami - trzecia grupa, czyli osoby niespokrewnione) domu albo mieszkania o powierzchni do 110 m kw. Osoba, która chce skorzystać z ulgi mieszkaniowej, nie może być przy tym właścicielem, a nawet najemcą innego lokalu mieszkalnego.

Jeśli chodzi o darowizny w ramach najbliższej rodziny, to jest jednak jeszcze prostszy sposób na uniknięcie podatku. Jeśli więc po Nowym Roku np. dziadkowie chcą dać wnuczce mieszkanie, a ta zamierza je szybko sprzedać, lepiej, żeby mieszkanie sprzedali dziadkowie i podarowali wnuczce pieniądze z tej transakcji. Jeśli dziadkowie są właścicielami mieszkania dłużej niż pięć lat, nie zapłacą podatku od dochodu z jego sprzedaży. W ramach zwolnienia od podatku od spadków i darowizn przekazywanych członkom najbliższej rodziny wnuczka nie zapłaci zaś podatku od pieniędzy podarowanych jej przez dziadków. Niezależnie od tego, jak dużą kwotę otrzyma.

Copyright © Agora SA