Jak odebrać mieszkanie bez kłopotów

Każdy marzy, by wprowadzić się do wymarzonego mieszkania. Zanim to jednak zrobisz, najpierw dokładnie je obejrzyj. W ten sposób unikniesz straty cennego czasu i pieniędzy

Każdy, kto kupuje nowe mieszkanie u dewelopera albo ze spółdzielni, zanim się do niego wprowadzi, najpierw musi je odebrać. Odbiór polega na przekazaniu kluczy do mieszkania i w istocie oznacza, że lokal został wykonany w taki sposób, jak przewidywała to umowa przedwstępna.

Niestety, bardzo często się zdarza, że wykonawca pozostawia niedoróbki. Najlepiej o tym świadczą wpisy internautów na forach dotyczących poszczególnych inwestycji: tynki są za grube, ściany nie trzymają pionów, kaloryfer jest nie w tym miejscu, co trzeba, a wentylacja szwankuje - narzekają bywalcy forów internetowych. Najlepiej więc kontrolować, co się dzieje z naszym przyszłym mieszkaniem już w trakcie budowy.

Zanim zgodzisz się na odbiór lokalu, dokładnie przyjrzyj się mieszkaniu i wpisz wszelkie usterki i niedoróbki do protokołu odbioru. Deweloper lub spółdzielnia musi w protokole zobowiązać się do usunięcia błędów w określonym terminie.

PAMIĘTAJ! Jeśli mieszkanie ma poważne wady niepozwalające na korzystanie z niego (np. niesprawne instalacje), nie podpisuj protokołu, dopóki wady nie zostaną całkowicie usunięte.

Gdy do protokołu niczego nie wpiszesz, wtedy powstaje domniemanie, że z lokalem było wszystko w porządku. W takiej sytuacji trudniej będzie ci wywalczyć w sądzie naprawienie fuszerek - musisz wtedy udowodnić, że wady faktycznie były, np. przez świadków.

Jak się zabrać do odbioru

Jeśli nie masz smykałki do majsterkowania, lepiej nie próbuj odbierać mieszkania samemu. Poproś znajomego specjalistę lub zatrudnij inspektora nadzoru budowlanego, który za 200-400 zł dokładnie obejrzy mieszkanie i znajdzie niedoróbki, na które zwykły człowiek nie zwróci uwagi. Inspektora znajdziesz np. poprzez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa (telefony do oddziałów Związku są na stronie internetowej www.zgpzitb.org.pl)

Pamiętaj, żeby mieszkanie odbierać w ciągu dnia, kiedy jest jeszcze jasno. Przy dziennym świetle łatwiej wychwycić np. nierówności tynków czy zacieki. Zwróć też uwagę na pogodę, np. jeśli mieszkanie odbierasz w słoneczny i bezwietrzny dzień, szczególnie dokładnie zbadaj, czy okna są na pewno szczelne, czy to tylko dobra pogoda sprawia takie wrażenie.

Nigdy się nie spiesz, nie przejmuj się, jeśli przedstawiciel dewelopera czy spółdzielni będzie nerwowy i będzie cię poganiał, że ma jeszcze inne mieszkania na głowie. Przy odbiorze lokalu warto sprawdzić każdy szczegół, bo mieszkanie będzie ci służyło przez lata i nie ma sensu później dopłacać do ewentualnych napraw.

O możliwych terminach odbioru mieszkania deweloper lub spółdzielnia zazwyczaj informują wcześniej pisemnie. Jeśli decydujesz się odebrać mieszkanie samemu, nie zapomnij wziąć ze sobą podstawowych narzędzi. Przyda ci się:

ołówek i notes

miarka - dzięki niej sprawdzisz, czy pomieszczenia mają odpowiednie wymiary

poziomica - to narzędzie, dzięki któremu sprawdzisz piony i poziomy

duży kątownik - pomoże ci sprawdzić, czy w pomieszczeniach są zachowane kąty proste

aluminiowa łata (2 m długości) - posłuży ci m.in. do sprawdzenia, czy ściany są proste

zapalniczka - do sprawdzenia wentylacji

koniecznie weź projekt mieszkania i umowę ze wszystkimi aneksami - dzięki nim stwierdzisz, czy oddawane mieszkanie jest zgodne z projektem i standardem wykonania zapisanym w umowie.

UWAGA! Nie zgadzaj się na odbiór jeszcze niezakończonego mieszkania

Na co zwracać szczególną uwagę?

Projekt Po pierwsze, sprawdź, czy lokal jest wykonany zgodnie z projektem i czy ma taką powierzchnię, jaka była ustalona w umowie. Zmierz miarką pomieszczenia i sprawdź, czy zgadzają się z wymiarami w projekcie. Zobacz dokładnie, czy mieszkanie jest wykonane zgodnie z ustalonym wcześniej standardem wykończenia.

Tynki i ściany Zwróć uwagę na ściany i tynki: czy nie ma na nich wybrzuszeń albo pęknięć. Ostukaj podejrzane miejsca, w ten sposób możesz sprawdzić, czy tynki nie odpadają. Zarysowanie tynku na połączeniu ścianki działowej i nośnej może oznaczać nieodpowiednie ich połączenie. Zbadaj, czy zachowane są piony na ścianach, sprawdź kąty proste za pomocą kątownika. Zwróć uwagę na strukturę tynków, ewentualne ślady zacieków czy pleśni.

Podłoga Podobnie jak w przypadku ścian na podłodze musimy sprawdzić przede wszystkim jej równość i poziom. Wylewka powinna być płaska, bez górek i dołków, które mogą uniemożliwić położenie paneli, parkietu czy terakoty. Zwróć szczególną uwagę na to, czy wylewka nie jest grubsza przy ścianach i w narożnikach.

Okna, drzwi balkonowe, parapety To niezwykle ważny element naszego mieszkania. Powinny się łatwo otwierać i zamykać. Przy całkowitym zamknięciu muszą być szczelne - możesz to sprawdzić, np. wsuwając pasek papieru pakowego pomiędzy okno a ościeżnice. Jeśli po zamknięciu okna możesz wysunąć pasek, to oznacza, że okno jest nieszczelne.

Zwróć uwagę, czy szyby i ramy okienne nie są porysowane (mogło do tego dojść np. w czasie transportu). Zobacz, czy są dobrze osadzone - według Polskich Norm dopuszczalne odchylenie od pionu nie powinno być większe niż 2 mm na 1 m wysokości okna, jednak nie więcej niż 3 mm na całej długości ościeżnicy.

Zwróć uwagę na parapety - czy na zewnętrznych jest spadek, czy są dobrze uszczelnione przy oknie.

Drzwi wewnętrzne i wejściowe Podobnie jak w przypadku okien drzwi muszą się łatwo otwierać i zamykać, ale jednocześnie powinny być szczelne (powtórz test z paskiem papieru). Sprawdź, czy nie są uszkodzone lub porysowane. Za pomocą poziomicy sprawdź, czy drzwi trzymają pion. Pamiętaj, że dolna krawędź drzwi nie może być za nisko, bo wtedy może nie być miejsca na położenie klepki czy terakoty na podłodze.

Instalacje Zwróć uwagę na szczegóły - czy kratki wentylacyjne są w dobrym miejscu, czy gniazdka elektryczne są tam, gdzie być powinny, czy kaloryfery są na swoim miejscu.

Sprawdź, czy w domu jest oświetlenie (musisz mieć do tego zestawy oprawki i żarówki), czy kontakty działają (możesz w tym celu użyć specjalnego śrubokrętu, tzw. próbnika, który po włożeniu do kontaktu powinien się świecić).

Zwróć uwagę, czy w mieszkaniu woda (odpływy i dopływy) jest doprowadzona w odpowiednich miejscach (zgodnie z planem mieszkania) i czy nie widać przypadkiem śladów wilgoci w okolicach dopływów wody. Sprawdź, czy w łazience nikt nie zapomniał o podłączeniu do pralki, a w kuchni o podłączeniu do zmywarki.

Zobacz, czy sprawnie działa wentylacja w lokalu, np. przykładając płomień zapalniczki w okolice kratek wentylacyjnych.

Garaż, piwnica, balkon Nie zapomnij o pomieszczeniach dodatkowych. Upewnij się, że miejsce garażowe, które dostałeś, to dokładnie to, które jest zapisane w umowie. Zmierz je. Podobnie zrób z piwnicą. Nie zapomnij o balkonie - zobacz, czy jest on wykonany zgodnie z umową (np. czy kafelki na nim są mrozoodporne i czy balkonowe barierki nie rdzewieją).

Jeśli odbierasz mieszkanie wykonane "pod klucz", dodatkowo zwróć uwagę na:

glazurę i terakotę, podłogi - czy są dobrze położone, czy płytki przylegają dobrze do ściany (możesz tu wykorzystać metodę stukania - głuchy dźwięk oznacza, że kafelki nie odstają).

biały montaż (umywalka, wanna, sedes) - sprawdź, czy są dobrze podłączone i czy nie są uszkodzone

Usterki po odbiorze? Nie wszystko stracone!

Często się zdarza, że pewne usterki wychodzą na jaw dopiero po kilku czy kilkunastu miesiącach. Jeśli tak się stanie, nie wszystko stracone, bo sprzedaż mieszkań jest objęta trzyletnią rękojmią ustawową obejmującą konstrukcję budynku. W przypadku wykończenia mieszkania (np. ułożenie parkietu czy płytek) obowiązuje roczna rękojmia.

Rękojmia przysługuje, gdy "rzecz sprzedana ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub z przeznaczenia rzeczy" - tak wynika z zapisów kodeksu cywilnego. Mówiąc prościej: rękojmia przysługuje, gdy kupiony lokal nie nadaje się do zamieszkania np. na dziurawy dach czy nieszczelne instalacje.

Rękojmi możesz się domagać też, gdy w twoim mieszkaniu nie ma tego, co obiecał deweloper w umowie, np. miał być balkon, a go nie ma albo gdy okna miały być drewniane, a są plastikowe.

Rękojmia daje nabywcy przede wszystkim prawo do usunięcia wady w zakupionym towarze (w naszym przypadku mieszkaniu) przez sprzedawcę. Jeżeli mieszkanie ma wady, kupujący może żądać obniżenia ceny albo nawet odstąpić od umowy, o ile sprzedawca niezwłocznie nie wymieni albo nie usunie wad.

Naprawy usterek domagaj się w formie pisemnej, w ten sposób będziesz miał dowód podczas ewentualnego sporu w sądzie.

PAMIĘTAJ! Rękojmia przysługuje ustawowo, niezależnie od tego, czy będzie wpisana w umowie przedwstępnej lub umowie ostatecznej przenoszącej własność lokalu.

UWAGA! Kupujący traci uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy, jeżeli nie zawiadomi sprzedawcy o wadzie w ciągu miesiąca od jej wykrycia.

Oprócz rękojmi deweloper, spółdzielnia lub wykonawca może dać gwarancję na swoje usługi czy towary, ale to musi być zapisane w umowie. Gwarancja jest obietnicą, że jeśli w określonym czasie coś się popsuje, to wykonawca albo producent wymieni towar lub dokona naprawy na swój koszt.

Forum Gazeta.pl

Wrażenia z odbioru

Ja odbierałem mieszkanie przy pomocy fachowca. Fachowiec obleciał wszystkie ściany, orzekł, że są wyjątkowo równe; obleciał wszystkie okna, orzekł, że są w porządku (w paru miejscach są poobijane, ale to sam zauważyłem). Już mi nie powiedział, że jak kit jest nierówny, to jest to błąd za wczesnego stawiania okien w pionie. Poza tym to, że wieje, można się przekonać w wietrzny, zimny dzień. Ja odbierałem mieszkanie w piękne, słoneczne, sierpniowe popołudnie. I nic nie wiało. Zatem odbiór mieszkania z fachowcem, jak najbardziej. Ale to, niestety, nie jest gwarancją, że mieszkanie, które odbierzemy, będzie w 100 proc. bez usterek...

Robert

1. Nierówne (spartolone) zabudowy ciągów kanalizacyjnych (płyty kartonowo-gipsowe).

2. Niechlujne lub brakujące wyprawki rur zasilających kaloryfery.

3. Porysowane szyby i ramy okienne.

4. Porysowane parapety.

5. Zacieki na tynku.

6. Brakujące (zatynkowane) lub niedziałające gniazdka elektryczne.

7. Niewystarczająco wyregulowane okna i drzwi balkonowe.

8. Niesprawne drzwi wejściowe (problemy z zamykaniem), nieprawidłowo osadzone uszczelki (szczeliny).

9. Korodujące barierki balkonowe.

10. Przyłącza wodne - zbyt mała odległość między zasilaniem a odpływem (np. do pralki czy zmywarki).

11. Otwory drzwiowe nieprzystosowane do futryn regulowanych.

12. Niepewnie zamontowane kaloryfery.

Floox

Dziś odbieraliśmy mieszkanie... Muszę przyznać, że byłem mile zaskoczony. Mieszkanie wykonano bardzo solidnie, a niedoróbki są niewielkie, wręcz kosmetyczne. Trochę obić na oknach, brak parapetów (nie zdążyli ich zamontować), mała rysa na szybie, niewielkie odchylenia od kąta prostego ścian w niektórych miejscach itp. Ostatecznie nie odebraliśmy. Wykonawca ma dwa tygodnie na naprawę usterek. Ogólnie mówiąc, było bardzo sympatycznie. Mieszkanie nam się podoba. Przy zamkniętych oknach prawie nie słychać trasy. Nasze mieszkanie okazało się o blisko 1 m kw. większe, niż planowano.

Maciejstr

Ponad miesiąc temu odebrałem mieszkanie przy Andersa... Ściany krzywe, elewacja na balkonie umazana zaprawą cementową, pokoje pomalowane na biało chyba tylko jednokrotnie - widać przebarwienia, jakieś plamy, poza tym pomalowane zostały mokre tynki, i teraz gdy mieszkanie zaczyna wysychać, farba pęka... Jakość wykończenia jest na bardzo niskim poziomie. Byle szybko i tanio. No ale czego można oczekiwać po tak tanich mieszkaniach w bloku po koszarach...

the_kalkulator

...mieszkam na parterze, mieszkanie miałem odebrać 30 kwietnia, ale po wejściu do mieszkania okazało się, że jednak jeszcze nie jest wykończone i teraz czekam na nowy termin. Ze wstępnych oględzin (mam umówionego fachowca od odbioru mieszkań) okazało się, że na ścianach są jakieś brunatne plamy jakby z cieknącej zardzewiałej rury, mogą przebijać przez farbę. Poza tym w rogach pokoi są zacieki na ścianach, jakby coś wilgotnego w nich stało długi czas

awile

Copyright © Agora SA