Architekt wnętrz - czy jego pomoc jest potrzebna?

Stając w obliczu urządzania domu lub mieszkania, wielu z nas zastanawia się czy zaufać własnemu wyczuciu smaku, czy może skorzystać z pomocy architekta wnętrz. Co możemy zyskać na współpracy ze specjalistą od aranżacji i jak wybrać tego właściwego, opowie architekt Anna Koszela.

Oryginalnie i ponadczasowo

Współpraca z architektem wnętrz to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą stworzyć oryginalne, nie będące jedynie prostym odwzorowaniem aktualnej mody i trendów. "Zatrudniając renomowanego architekta wnętrz, możemy liczyć, że zaproponuje on nam projekt będący jego autorską kreacją, która umiejętnie bazować będzie na naszych potrzebach i oczekiwaniach estetycznych."- mówi Anna Koszela, właścicielka jednej z warszawskich pracowni projektowania wnętrz.

Dobry architekt wnętrz powinien proponować rozwiązania, które nie zestarzeją się po roku, czy dwóch. Nie zwalnia go to oczywiście z obowiązku obserwowania i kreatywnego czerpania inspiracji ze świata aranżacji wnętrz i designu. "Projekty powinny być w moim mniemaniu dobrze wyważonym miksem ponadczasowej elegancji i własnych pomysłów z delikatną nutą najnowszych trendów" - podsumowuje Anna Koszela.

embed
embed
Rozsądnie i szybko

Architekci wnętrz dysponują z reguły dużą wiedzą branżową. Znają aktualną ofertę produktową producentów i na bieżąco informowani są o wszelkich nowościach firmowych. Powinni być również zorientowani w cenach poszczególnych elementów wystroju wnętrza takich jak meble, ceramika czy farby.

"Dysponując taką wiedzą, profesjonalny architekt wnętrz zaproponuje nam optymalne rozwiązanie dla określonego przez nas budżetu na aranżację wnętrza. Dzięki temu klient oszczędza czas potrzebny na poszukiwania produktów i ma gwarancję, że nabył je na korzystnych warunkach cenowych."- dodaje architekt wnętrz Anna Koszela.

Należy również pamiętać, że każdy architekt ma zespół zaufanych, sprawdzonych podwykonawców w zakresie prac stolarskich czy kamieniarskich. Wieloletnia współpraca z partnerami skutkuje bardzo dobrą komunikacją między nimi, a owocem tego jest perfekcyjny przebieg inwestycji. Korzystając z tych firm, możemy liczyć, że wszelkie prace wykończeniowe zrealizowane zostaną terminowo i z należytą starannością, co w przypadku wyboru losowej firmy z Internetu obarczone jest dużym ryzykiem. Zadaniem architekta wnętrz jest również nadzór nad firmami wykonawczymi tak, aby finalny efekt ich prac zgodny był z założeniami projektowymi.

embed
Wybór architekta - trudne zadanie

Wybór architekta wnętrz jest kluczową decyzją przy budowie lub gruntownym remoncie domu. Jeżeli decyzja będzie nieprzemyślana to jej negatywne konsekwencje będą towarzyszyć nam przez długie lata. Dlatego warto podejść do tego tematu skrupulatnie i poświecić mu odpowiednio dużo czasu. Musimy zdawać sobie sprawę, że współpraca z architektem, przy aranżacji 100m2 apartamentu, trwa nie krócej niż 3-4 miesiące.

"Rzadko kto zdaje sobie sprawę, że na pełny projekt aranżacji wnętrza składa się bardzo wiele elementów m.in. ogólna koncepcja, propozycja wszystkich dekoracji i materiałów wykończeniowych, szczegółowy kosztorys i rysunki wykonawcze (nie tylko budowlane, ale również stolarskie), wspólne wizyty w salonach wnętrzarskich, prezentacja dostępnych próbek itd. To gotowy materiał do pracy dla wszystkich podwykonawców - ekip remontowych, stolarzy, szklarzy, ślusarzy" - podkreśla Anna Koszela. Na współpracę na linii architekt-klient składają liczne spotkania, telefony i maile. W związku z tym musi to być koniecznie właściwa osoba na właściwym miejscu.

Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze architekta wnętrz jest dokładna analiza jego wcześniejszych realizacji. Zdecydowana większość architektów prezentuje na swoich stronach internetowych portfolio dotychczas zaprojektowanych wnętrz domów i mieszkań. Na ich podstawie jesteśmy w stanie wyrobić sobie wstępną opinię o danym projektancie. "Wiemy m.in. jaką stylistykę preferuje, jakie jest jego wyczucie smaku i czy w swoich projektach trzyma się utartych schematów, czy raczej każdy projekt jest dla niego poszukiwaniem nowych rozwiązań." - zauważa Anna Koszela. Architekta wnętrz możemy również poprosić o kontakt e-mailowy lub telefoniczny do jego dotychczasowych klientów. Dzięki temu jesteśmy w stanie zweryfikować, jak układa się codzienna współpraca na linii architekt-klient.

Bardzo istotne jest pierwsze spotkanie z kandydatem na "naszego" architekta wnętrz. Podczas rozmowy możemy zweryfikować, czy umie wsłuchiwać się w nasze potrzeby i oczekiwania, czy tylko doskonale prezentuje swoje umiejętności. Przy architekcie powinniśmy się czuć swobodnie i zwyczajnie "po ludzku" go polubić. Dzięki temu podczas współpracy przy projekcie będziemy mieli odwagę zgłaszać własne pomysły i inspiracje, które sprawią, że w przyszłym domu poczujemy się jak "u siebie". Od umiejętnego rozpoznania gustu, upodobań i preferencji zależy powodzenie całego przedsięwzięcia, a do tego potrzeba zaufania. Im klient jest bardziej otwarty na współpracę i dialog, tym większa szansa, że przedstawiony projekt spełni jego marzenia.

Częstym błędem jest też przyjęcie założenia, że głównym kryterium doboru projektanta będzie cena jego usług. Lepiej jest ograniczyć zakres projektu i wybrać architekta, co do którego mamy pełne przekonanie, niż decydować się na kompromisy dotyczące sfery wizualnej projektowanego domu lub mieszkania.