Program "Samospłacający się dom" - kiedy wystartuje i na czym polega?

Ekologiczne, oszczędne i zarabiające na siebie - takie domy mają powstać w ramach programu "Samospłacający się dom". Ma on sprawić, że Polacy dostrzegą wagę budowania i życia eko

Masz w planach budowę domu? W przyszłym roku - po wejściu w życie ustawy o odnawialnych źródłach energii - będziesz mógł skorzystać z programu "Samospłacający się dom", który opracował Bank Ochrony Środowiska i organizacja Pracodawców RP. Na początek, w ramach akcji, powstanie 100 tys. domów jednorodzinnych, wyposażonych m.in. w instalacje fotowoltaiczne. Eko rozwiązania pozwolą gospodarstwom domowym zarabiać na siebie.

Dom z mikroelektrownią zarobi na ratę kredytu

Wystarczy wybrać jeden z udostępnionych przez BOŚ Bank tysięcy projektów domu (powstały one we współpracy z firmą Murator) oraz wskazać lokalizację. Działka musi być ogrodzona i niezacieniona oraz mieć co najmniej 2 tys. m kw. powierzchni - wyjaśnia Piotr Gawełczyk, zastępca dyrektora departamentu komunikacji z organizacji Pracodawców RP. Posiadanie gruntu to równocześnie jedyny wymagany wkład własny klienta. Na dom można zaciągnąć kredyt, który dzięki eko rozwiązaniom pozwoli się łatwiej spłacić. Obok domu zostanie bowiem wybudowana mikroelektrownia słoneczna o mocy 40kW, która dostarczy darmowy prąd do nieruchomości. Mieszkająca w niej rodzina będzie mogła odsprzedawać nadwyżki do sieci energetycznej i wykorzystać pieniądze na spłatę raty kredytu zaciągniętego na budowę domu. Miesięczny zysk ze sprzedaży może wynosić nawet 3,5 tys. zł - wylicza BOŚ.

Czy ekologia przyjmie się w Polsce?

Eko domy kuszą nie tylko sprzedażą nadwyżek energii. Kolektory słoneczne do podgrzewania wody, pompa ciepła do ogrzewania domu, wysokiej klasy energooszczędny sprzęt AGD - to kolejne atuty ekologicznych a tym samym ekonomicznych domów. Każde z tych urządzeń znacznie ogranicza miesięczne koszty związane z użytkowaniem nieruchomości. - Chociażby z tego powodu program ma szansę być strzałem w dziesiątkę - uważa Piotr Gawełczyk, który dodaje, że pomoże on zrealizować marzenia o budowie tysiącom polskich rodzin.

- Sprowadzenie do minimum formalności związanych z podłączeniem do istniejącej sieci ekologicznych źródeł energii da szansę na stworzenie w Polsce zupełnie nowego rynku prosumentów - czyli osób zarówno wytwarzających zielony prąd na własne potrzeby, jak i zarabiających na jego odsprzedaży - dodaje. Pomysłodawcy programu liczą też na współpracę samorządów. Wiadomo już, że programie wezmą udział firmy m.in. Amica, Barlinek, Black Red White, Opoczno, Cersanit.

Projekty domów. Sprawdź na Domiporta.pl

Copyright © Agora SA