Ceny ziemi, gruntów i działek - raport

Piotr Miączyński; Leszek Baj
22.11.2006 13:59
A A A Drukuj

Fot. Marta Błażejowska / AG

Jeśli chcesz kupić ziemię pod dom, spiesz się. Ceny gruntu w ostatnich miesiącach ruszyły z kopyta. W atrakcyjnych lokalizacjach wzrosły od początku roku od kilkunastu do nawet 100 proc.
- Ludzie chcą budować domy, bo ich postawienie jest dużo tańsze niż kupno mieszkania np. w centrum Warszawy - mówi Adam Bronisz z firmy BB Nieruchomości.

Średnie ceny nowych mieszkań przerosły ludzkie pojęcie. Za m kw. w Warszawie trzeba zapłacić już 7098 zł, Krakowie 6755 zł, we Wrocławiu 6198 zł, w Trójmieście 5163 zł, Poznaniu 4314 zł, a w Łodzi - 4285 zł (dane według Tabelaofert.pl za październik). W tym roku w części dużych miast wzrosty cen w procentach były dwucyfrowe. I to z miesiąca na miesiąc!

Budowa domu jest zdecydowanie tańsza i decyduje się na nią coraz więcej osób. Jak wynika z danych Open Finance (raport zrobiony razem z Bankier.pl), 160-metrowy bliźniak w Piasecznie na działce 550 m kw. kosztuje 500 tys. zł, czyli 3125 zł za m kw. Segment w Młocinach - 170 m kw., działka 250 m kw. - 549 tys. zł (3230 za m kw.), a bliźniak w Magdalence - 160 m kw., 550 m kw. działki - to wydatek 560 tys. zł (3500 za m kw.).

Może być jeszcze taniej, jeśli ktoś zdecyduje się na budowę domu od podstaw. Cena m kw. parterowego domu w konstrukcji szkieletowej to ok. 1,6. tys. zł (budowa prowadzona przez wynajętą ekipę). Taki sam dom, ale piętrowy - 1,8 tys. zł za m kw.

Zaletą technologii szkieletowej jest czas realizacji - nawet trzy miesiące wystarczą do postawienia budynku w stanie pod klucz, gotowym do wprowadzenia. To kolejna zaleta w porównaniu z mieszkaniem - na nowe w dużych miastach trzeba czekać rok i dłużej. Dom murowany (technologia tradycyjna) kosztować będzie nieco drożej - 2,2 tys. zł za m kw.

Metr kwadratowy domu pod miastem razem z działką i przyłączeniami nie powinien cię kosztować więcej niż 3 tys. zł!

Na dodatek możesz skorzystać z kilku ulg:

•  Nowej ulgi odsetkowej - państwo zwraca przez osiem lat część odsetek od kredytów bankowych na kupno domu (zarówno nowego, jak i używanego). W dużym skrócie - jeśli pożyczka oprocentowana jest np. na 5 proc. (sami wybieramy najtańszy bank), rodzina płaciłaby tylko 1,9 proc. odsetek.

•  Starej ulgi odsetkowej - można odliczać odsetki od dochodu przez cały okres spłacania kredytu. UWAGA! Ta ulga zgodnie z planami rządu ma zostać zlikwidowana od początku przyszłego roku.

•  Zwrotu VAT za materiały budowlane. Fiskus zwraca różnicę między starą stawką VAT (obowiązującą przed 1 maja 2004 r.) a nową, która obowiązuje teraz, czyli różnicę między 7 a 22 proc. Z kupnem materiałów trzeba się jednak spieszyć, bo ulga będzie obowiązywała tylko do końca 2007 r.

W sumie na wszystkich trzech ulgach można zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Nie bez znaczenia jest też to, że ludzie nader chętnie decydują się na zamieszkanie na wsi. - Mieszkałam 30 lat w bloku na ósmym piętrze, po założeniu rodziny przeniosłam się na wieś. Nie wyobrażałam sobie, że będzie tak dobrze! Kiedy chcę, wychodzę przed domek, delektuję się powietrzem, zapraszam gości, grilluję, mam dwa psy, cztery koty. Spokój, cisza. Za nic w świecie tego bym nie zamieniła. Telefon, internet, samochód - jak w mieście. Mam świeże wiejskie jaja, mąkę, mleko i nowych znajomych. Jest cudownie - zachwyca się na forum Gazeta.pl Rita.

Według sondażu "Gazety" sprzed trzech miesięcy aż 42 proc. Polaków uważa, że lepiej jest mieszkać na wsi niż w mieście! Co ciekawe, to prawie o połowę więcej niż osiem lat temu. Gwałtownie przybyło mieszkańców miast, którzy gdyby mieli taką możliwość, przenieśliby się na wieś: z 15 do 31 proc. w wielkich miastach, z 12 do 25 proc. w miastach najmniejszych (do 20 tys. osób), a w średnich (20-100 tys.) - z 8 do 29 proc.

Od budowy domu pod miastem nie są w stanie niektórych odwieść nawet długie dojazdy. - Dojazd spod Warszawy w jedna stronę do pracy zabiera mi samochodem 50-60 minut - opowiada pan Michał. - Wcześniej mieszkałem jednak na warszawskim Ursynowie. Do pracy i tak jechałem pół godziny. Po powrocie do mieszkania (40 m kw.) nie chciało mi się już nigdzie wychodzić. Jeżeli masz dzieci, w mieście wyjście z nimi na podwórko to cała wyprawa. Zawsze musisz z tym dzieckiem być i je obserwować. Teraz mam do dyspozycji działkę 800 m kw. Dziecko zawsze może wyjść na podwórko i samo się bawić. Latem po powrocie do domu mogę spokojnie położyć się pod drzewem na leżaku. Kupiłem sobie też basen dmuchany.

Ceny ziemi na wsi rosną

Różnice cenowe między domem pod miastem a mieszkaniami zaczynają jednak się zmniejszać. Wszystko przez rosnące ceny ziemi.

Powody?

1. Coraz więcej ludzi decyduje się na zakup ziemi w celach czysto inwestycyjnych. Lokują pieniądze w działki bez planu, tak jak w fundusze inwestycyjne, licząc na to, że na tym zarobią.

2. Do wzrostu cen przyczynia się także duże zainteresowanie gruntami ze strony zagranicznych funduszy, które coraz częściej kupują grunty pod osiedla domków jednorodzinnych. To powoduje, że działek jest coraz mniej.

A ekonomia jest nieubłagana - przy niewystarczającej podaży i dużym popycie ceny muszą rosnąć. - Jak tak dalej pójdzie, ceny europejskie osiągniemy w ciągu siedmiu-ośmiu lat - przekonuje pośrednik Adam Bronisz.

1 2 następne »
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Oferty Autotrader.pl

 • Opel Corsa

  Szeroki wybór samochodów marki Opel.

 • Nissan Qashqai

  Samochody Nissan w serwisie www.autotrader.pl

 • Ford Mondeo

  Polecamy oferty w partnerskim serwisie z ogłoszeniami moto.

 • Volkswagen Golf

  Największy wybór używanych volkswagenów w internecie.