Ściany zewnętrzne

Katarzyna Wangin, ŁADNY DOM
24.02.2010 10:53
A A A Drukuj

Fot. Shutterstock

Jakie parametry materiałów na ściany domu są najważniejsze? Na co inwestor powinien zwrócić uwagę? Sprawa nie jest wcale prosta, ponieważ na rynku jest naprawdę dużo dobrych materiałów.
Warto jednak pamiętać, żeby przy wyborze kierować się nie tylko ceną, ale także jakością. Jeśli zainwestujemy w dobre materiały, zapłacimy mniej za późniejszą eksploatację domu.

Materiały ścienne

Ściany domu muszą być mocne i wytrzymałe oraz odporne na szkodliwe warunki atmosferyczne, muszą też chronić mieszkańców przed zimnem, gorącem i hałasem oraz zapewniać wewnątrz domu przyjemny mikroklimat.

- Pustaki i cegły ceramiczne. To najbardziej tradycyjne materiały do wznoszenia ścian. Wypalane są z gliny lub iłów z dodatkiem piasku i wody. Ta grupa materiałów jest bardzo liczna: mogą być pełne, otworowe lub drążone, mają różne wymiary i klasy wytrzymałości. Do budowy ścian nośnych częściej stosuje się pustaki (SZ, U, MAX), coraz rzadziej cegły; ściany te mają grubość 19-28,8 cm (bez ocieplenia).

- Pustaki z ceramiki poryzowanej (ciepłej). Powstają one w podobny sposób jak te tradycyjne - glinę formuje się i wypala w wysokiej temperaturze. Przedtem jednak dodaje się do niej mączkę drzewną lub trociny, które spalają się w piecach do wypalania i w gotowych pustakach zostają po nich mikroskopijne pory powietrza. Dzięki temu wyroby te są lżejsze i mają lepszą izolacyjność cieplną od tych z ceramiki tradycyjnej. Ściana nośna z ceramiki poryzowanej ma grubość 18,8-30,6 cm (zewnętrzne wymagają ocieplenia); z pustaków o grubości 38, 44 lub 50 cm można budować ściany jednowarstwowe (bez ocieplenia).

- Bloczki z betonu komórkowego. Są ciepłe i lekkie, ponieważ - tak jak w pustakach z ceramiki poryzowanej - znajdują się w nich pęcherzyki powietrza. Bloczki te robi się z piasku, cementu, wapna i środka pianotwórczego - proszku lub pasty aluminiowej. Mogą mieć różną gęstość (350, 400, 500, 600, 700 kg/m3). W ścianie dwuwarstwowej warstwa nośna z betonu komórkowego ma od 24 do 30 cm grubości; ściany jednowarstwowe buduje się z bloczków o grubości 36,5, 40 lub 48 cm.

- Bloki wapienno-piaskowe (silikaty). Mają biały kolor, a robi się je z wapna, piasku i wody. Ściana nośna z bloków silikatowych najczęściej ma grubość 18-24 cm (plus ocieplenie); z tego materiału nie można budować ścian jednowarstwowych.

- Pustaki keramzytobetonowe. Surowcem do produkcji tych szarych lub różowoceglastych pustaków jest beton z kruszywem keramzytowym(lekkimi, porowatymi granulkami, powstałymi w wyniku spieniania i spiekania gliny). Oprócz zwykłych pustaków dostępne są też ciepłe bloczki keramzytobetonowe z wkładką ze styropianu - stosuje się je do budowy ścian jednowarstwowych, bez ocieplenia. W konstrukcjach dwuwarstwowych ściana nośna ma grubość 17,5-24 cm.

Kryteria wyboru

Wybierając materiał na ściany, trzeba wziąć pod uwagę jego właściwości.

- Wytrzymałość mechaniczna. W domach jednorodzinnych nie ma istotnego znaczenia, bo występujące w nich obciążenia nie są tak duże, jak na przykład w wielokondygnacyjnych domach mieszkalnych.

- Izolacyjność termiczna. Określana jest za pomocą współczynnika przenikania ciepła U i musi być jak największa (im niższe jest U, tym lepiej). Zgodnie z obowiązującymi przepisami, gotowa ściana zewnętrzna powinna mieć współczynnik U ? 0,30 W /(m2.K). Ze względów ekonomicznych (mniejsze koszty późniejszego ogrzewania) warto jednak obniżyć go do 0,2, a nawet 0,15. Najcieplejsze są wyroby z betonu komórkowego, keramzytobetonu i ceramiki poryzowanej - można z nich budować nawet ściany jednowarstwowe, czyli niewymagające docieplenia. Warto pamiętać, że jeśli ściany domu będą ocieplane, porównywanie materiałów konstrukcyjnych pod względem izolacyjności cieplnej mija się z celem; decydujący wpływ na to, czy ściana będzie ciepła i tak będzie miała grubość i rodzaj izolacji termicznej.

Warto natomiast przyjrzeć się zdolności materiału do akumulacji ciepła. Pod tym względem najlepiej wypadają materiały ciężkie, masywne, czyli silikaty i ceramika tradycyjna, które mają bardzo wysoką pojemność cieplną. Bardzo dobrze spisuje się tu również beton komórkowy, który pomimo mniejszej pojemności cieplnej, oddaje ciepło dłużej, niż ściany z innych materiałów.

- Korzystny mikroklimat wewnątrz domu. Zapewnią go ściany zbudowane z materiałów dobrze akumulujących ciepło oraz paroprzepuszczalnych. Podczas oceny paroprzepuszczalności przegród trzeba pamiętać, że materiał na ściany to nie wszystko; również do ocieplenia lepiej będzie użyć wełny mineralnej niż niskoparoprzepuszczalnego styropianu, zwłaszcza gdy ściany będą budowane z betonu komórkowego, a więc mogą zawierać na początku sporo wilgoci technologicznej: wełna umożliwi wówczas ich wysychanie. Bardzo ważne jest przy tym, aby powierzchnię ścian również wykończyć tynkiem o niskim oporze dyfuzyjnym.

- Izolacyjność akustyczna - powinna być jak największa. Materiały ciężkie (np. ceramika tradycyjna lub silikaty) lepiej izolują akustycznie niż lekkie (np. beton komórkowy).

- Odporność na czynniki atmosferyczne. Tu należy porównywać nasiąkliwość materiałów (im mniejsza, tym lepiej). Zależy ona od zawartości porów powietrza w materiale, a także od rodzajów tych porów (zamknięte lub otwarte). Najlepiej wypadają w tym przypadku materiały zwarte, jak silikaty i ceramika tradycyjna (nieporyzowana). Pomimo wysokiej ilości porów, również beton komórkowy nie wykazuje się dużą nasiąkliwością. Dzieje się tak, ponieważ pory w betonie komórkowym mają zamkniętą strukturę, przez co woda bardzo wolno wnika do ich wnętrza. Keramzytobeton również ma małą nasiąkliwość, więc zbudowane z niego ściany mogą długo pozostać nieotynkowane.

Wybór technologii

Wybór materiału na ściany domu to jedno; druga kwestia to wybór technologii, w jakiej chcemy je zbudować. Możemy zdecydować się na ściany nieocieplone, jednowarstwowe albo z ociepleniem - dwu- lub trójwarstwowe.

- Ściany jednowarstwowe. Muruje się je najszybciej. Trzeba jednak użyć na nie takiego materiału, który będzie jednocześnie wytrzymały i ciepły. Warunki te spełniają: bloczki z betonu komórkowego (36,5, 40 lub 48 cm), pustaki z ceramiki poryzowanej (38, 44, 50 cm) i bloczki keramzytobetonowe (jednorodne lub z wkładkami styropianowymi). Ściany jednowarstwowe to technologia wymagająca dużej dokładności. Do budowy trzeba zatrudnić renomowaną (droższą) firmę. Ścian jednowarstwowych nie muruje się na zwykłą zaprawę; te z betonu komórkowego powinny być klejone na cienką warstwę (1-3 mm) zaprawy klejowej, a ściany z ciepłej ceramiki i keramzytobetonu - na zaprawę ciepłochronną (10-15 mm). Większość materiałów ściennych ma po bokach specjalne wyprofilowane zamki, dzięki czemu spoin pionowych nie trzeba wypełniać zaprawą. Trzeba też pamiętać, żeby docieplić miejsca, w których w ścianie są elementy konstrukcyjne z betonu (nadproża, wieńce) lub wykonać je z systemowych, fabrycznie zbrojonych i ocieplonych elementów - inaczej mogą stać się mostkami termicznymi. Do wykańczania ścian jednowarstwowych stosuje się tradycyjne tynki cementowo-wapienne, a jeśli mają gładką powierzchnię - tynki cienkowarstwowe.

- Ściany dwuwarstwowe. Jeden materiał odpowiada w nich za to, by ściany były mocne, drugi - ciepłe. Warstwę konstrukcyjną (nośną) można tu zbudować z dowolnego, taniego materiału. Następnie ociepla się ją od zewnątrz grubą warstwą wełny mineralnej lub styropianu. Od zewnątrz taką ścianę można wykończyć na mokro - czyli tynkiem cienkowarstwowym (system BSO, ostatnio znany pod nazwą ETICS - skrót od angielskiej nazwy External Thermal Insulation Composite System) lub płytkami elewacyjnymi, mocowanymi na zaprawę klejową albo na sucho - czyli mocując okładzinę elewacyjną do przytwierdzonego do ściany zewnętrznej rusztu wypełnionego ociepleniem.

1 2 następne »
Komentarze (2)
Zaloguj się
 • Gość: Pankaj

  0

  Jest kilka takich misjec ktf3re uwielbiam. Mazury, Suwalszczyzna, Kaszuby, ĹťuĹ?awy. Polska to przepiÄ?kny kraj, ktf3rego tak naprawdÄ? nie znamy.LubiÄ? ludzi, lubiÄ? z nimi rozmawiaÄ?, ale wypoczywaÄ? wolÄ? z dala od

 • Gość: Aijaz

  0

  The documentary is much beettr than I expected and I think that it looks much beettr than Doomsday called off . The director of TGGWS and the boss of Wag TV, Martin Durkin, is a right-wing Marxist whose main motivation is to allow the third world to get richer. Well, I certainly agree that they have the right. There are some funny moments for example Margaret Thatcher is painted as the ultimate mother of man-made global warming because of her complex strategy to promote nuclear energy but there seems to be a lot of good science in the documentary, too.And there are some minor bugs e.g. a wrong statement about the amount of CO2 produced by volcanoes. If you want to know which scientist is gonna complain that he has been misrepresented, it is Carl Wunsch. Well, just like in many similar cases, there are two Wunsches. One of them is a rational scientist who has contributed some of his technical knowledge to the documentary. The other Wunsch is controlled by his brainwashing movement and generates scientifically vacuous, alarmist, and unfriendly politicized misinterpretations of the documentary and his role in it on RealClimate.ORG.If you kindly allow me to add one more minor criticism of Durkin's work, I also think that the self-confidence with which the solar / cosmic ray theory was promoted was a little bit too high. There are several high-profile skeptics I know including myself who have certain doubts about this theory. Nevertheless, some of the graphs in the documentary were new for me and quite impressive. I've checked that they can be found in serious scientific literature but still, one must be aware of a certain kind of cherry-picking that was needed to make the case for a new complete theory really strong.The quality of tricks and dramatization is however very good at least in the same league as Al Gore's movie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Oferty Autotrader.pl

 • Opel Corsa

  Szeroki wybór samochodów marki Opel.

 • Nissan Qashqai

  Samochody Nissan w serwisie www.autotrader.pl

 • Ford Mondeo

  Polecamy oferty w partnerskim serwisie z ogłoszeniami moto.

 • Volkswagen Golf

  Największy wybór używanych volkswagenów w internecie.