Jak nie płacić podatku od spadku lub darowizny

Piotr Skwirowski
05.04.2008 09:00
A A A Drukuj
- Jakie piękne byłoby życie bez podatków - marzy wielu z nas. Podatki nie chcą jednak znikać. Musimy się więc cieszyć z częściowej likwidacji podatku od spadków i darowizn. Dobre i to.
Minął już rok, gdy fiskus zrezygnował z pobierania haraczu od spadków i darowizn przekazywanych w ramach najbliższej rodziny. Wiele osób ciągle jednak popełnia błędy, przez które mogą stracić prawo do zwolnienia od tego podatku. Co zrobić, by do tego nie doszło?

Sprawdź, czy jesteś najbliższą rodziną

Nieważne, że czasami ciotka jest dla nas bliższa niż rodzona matka. W przypadku podatków to nie ma znaczenia. Od 1 stycznia 2007 r. najbliższa rodzina to zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizny: małżonek, rodzice, dziadkowie, dzieci, wnuki, pasierbowie, ojczym, macocha i rodzeństwo. To bardzo ważne, bo spadki i darowizny od członków tak właśnie określonej najbliższej rodziny są wolne od podatku. W całości. Nawet od darowizny wartej miliony złotych (np. pałacu, luksusowej willi, jachtu, zabytkowego samochodu, zbioru dzieł sztuki, biżuterii, kolekcji futer czy starego księgozbioru) nie trzeba już płacić podatku. Ani złotówki.

Najbliższą rodziną, przynajmniej w świetle ustawy o podatku od spadków i darowizn, nie jest za to teściowa, teść, synowa i zięć. To wyłączenie można jednak - zupełnie legalnie - obejść. Wystarczy, że teściowa, która chce obdarować zięcia (!), swoją darowiznę przekaże najpierw córce. Ta może ją dać dalej, swojemu mężowi. Czyli zięciowi pierwotnego darczyńcy. Zięć mógłby przekazywać darowiznę kolejnemu członkowi swojej rodziny itd. Tak darowizna mogłaby zawędrować dowolnie daleko - bez podatku. Możliwość przeprowadzenia takiej łańcuszkowej operacji od początku nie była tajemnicą, nie bardzo jednak wiadomo, po co miałaby być przeprowadzana. W przypadku większych pieniędzy musiałaby być jawna, o każdym ruchu trzeba by było informować fiskusa. To oznacza, że ukrywanie majątku nie wchodzi raczej w grę. Inne powody? No cóż, wyobraźnia podatników nie zna granic. Zdaje się jednak, że takie transakcje nie będą zbyt częste. Dla porządku trzeba dodać, że teoretycznie darowiznę można, stosując taką łańcuszkową operację, przekazać bez podatku także teściowej.

Zgłoś spadek i darowiznę, uważaj na kumulację

Jeśli spadek bądź darowizna od najbliższych mają być zwolnione od podatku, trzeba je zgłosić właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego (uwaga - najczęściej chodzi o urząd darczyńcy). Ministerstwo Finansów przygotowało specjalny formularz "Zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych". Druk oznaczono symbolem SD-Z1. W SD-Z1 trzeba zdać fiskusowi dość szczegółową relację na temat przyjętych pieniędzy, nieruchomości i innych cennych rzeczy, które się otrzymało (np. domu, gospodarstwa rolnego czy dzieł sztuki).

Formularz nie jest trudny. Liczy co prawda aż cztery strony, ale ostatnia to miejsce na uwagi urzędu skarbowego. A i wcześniej wiele miejsca przeznaczono, jak to w naszych formularzach, na dane identyfikacyjne podatnika, tu także spadkodawcy lub darczyńcy.

Obowiązek zgłoszenia dotyczy wyłącznie spadków i darowizn, których wartość przekracza 9637 zł. Ta kwota to suma spadków i darowizn otrzymanych od jednej osoby w okresie 5 lat. Bo spadki i darowizny kumulują się w takim właśnie okresie. Jeśli więc co roku będziesz otrzymywał od babci darowizny w wysokości powiedzmy 3000 zł, to w czwartym roku ich łączna kwota przekroczy 9637 zł i trzeba to będzie zgłosić w urzędzie skarbowym. Na zgłoszenie darowizn będziesz miał miesiąc czasu. Przy spadku miesięczny termin na zgłoszenia biegnie od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.

Pamiętaj, chcesz zwolnienia, idź do banku. Darowizny pieniężne od najbliższych, jeśli mają być wolne od podatku, muszą wpłynąć na twoje konto bankowe. Rodzice, dziadkowie itd. mogą ci je przekazywać także za pośrednictwem poczty. Niestety, darowizna przekazana z ręki do ręki nie podlega zwolnieniu od podatku. Fiskus chce mieć czarno na białym napisane kto, komu, kiedy i jaką kwotę podarował.

Mieszkania też możesz dostać bez podatku

Od początku 2007 r. nabycie w ramach spadku czy darowizny nieruchomości (nie tylko domu czy mieszkania, ale także np. ziemi lub gospodarstwa rolnego), jest wolne od podatku od spadków i darowizn. Nawet jeśli nieruchomość jest bajecznie droga i wprost niewyobrażalnie duża. Uwaga! Mówimy o nieruchomościach otrzymanych od najbliższej rodziny.

Aby nie zapłacić podatku od otrzymanej w spadku lub darowiźnie nieruchomości, trzeba to zgłosić w terminie miesiąca właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego (Uwaga! Liczy się miejsce położenia nieruchomości). Tak jak przy innych spadkach i darowiznach od najbliższych, otrzymanie nieruchomości zgłaszasz w formularzu - SD-Z1.

Znajdź swoją grupę podatkową

Spora grupa osób otrzymujących spadki i darowizny nadal, niestety, płaci podatek. Jego wysokość zależy od stopnia pokrewieństwa łączącego spadkobiercę ze spadkodawcą i obdarowanego z darczyńcą. To stopień pokrewieństwa lub jego brak decyduje, w której z trzech grup podatkowych znajduje się spadkobierca lub obdarowany.

? Pierwsza grupa - są tu: teściowie, synowa i zięć. Jest tu także najbliższa rodzina - jej członkowie zapłacą podatek tylko wtedy, gdy nie spełnią wspomnianych już wcześniej warunków zwolnienia podatkowego, czyli nie zawiadomią urzędu skarbowego o spadku lub darowiźnie, a w przypadku darowizny przyjmą pieniądze bez pośrednictwa banku czy poczty.

? Druga grupa - dalsza rodzina, m.in. ciotki i wujkowie.

? Trzecia grupa - osoby niespokrewnione.

Najniższy podatek płacą osoby zaliczone do pierwszej grupy, najwyższy - te z trzeciej grupy.

Pamiętaj o kwotach wolnych od podatku

Podatek płacisz od nadwyżki spadku bądź darowizny ponad tzw. kwotę wolną od tego podatku. Niestety, kwoty te nie są zbyt wysokie, a co więcej, przy okazji rewolucji spadkowej z początku 2007 r. nie wzrosły nawet o złotówkę. Do każdej grupy podatkowej przypisana jest inna kwota wolna.

1 2 3 4 następne »
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Oferty Autotrader.pl

 • Opel Corsa

  Szeroki wybór samochodów marki Opel.

 • Nissan Qashqai

  Samochody Nissan w serwisie www.autotrader.pl

 • Ford Mondeo

  Polecamy oferty w partnerskim serwisie z ogłoszeniami moto.

 • Volkswagen Golf

  Największy wybór używanych volkswagenów w internecie.