Działki budowlane i rolne - ceny spadają

Marek Wielgo
06.08.2009 11:29
A A A Drukuj
Najwyższe ceny działek

Najwyższe ceny działek (Źródło: raport Szybko.pl i Expandera)

Na rynku działek skończył się owczy pęd wśród kupujących. Jednak choć ceny spadły, wciąż mogą one przyprawiać o zawrót głowy
Jeszcze w 2006 r. za działkę pod budowę domu jednorodzinnego w Warszawie trzeba było wydać minimum 50 zł za m kw., a ceny najatrakcyjniejszych nie przekraczały 1,5 tys. zł za metr. Rok później popyt był tak duży, a podaż tak mała, że ceny najtańszych działek poszybowały w górę do 300, a najdroższych - nawet do 3,5 tys. zł za metr. Podobnie było m.in. w Gdańsku, Krakowie, we Wrocławiu i w Poznaniu, choć tam ceny działek są oczywiście niższe. Polacy rzucili się do kupowania działek, bo mieszkania stały się zbyt drogie i wielu decydowało się na samodzielną budowę domu.

Pułap "sufitowy" działki osiągnęły w drugiej połowie 2007 r. Od tego czasu ich ceny się kurczą, bo na drogie działki nie ma wielu chętnych. Prezes firmy ProDevelopment Łukasz Madej opowiadał nam niedawno, że pod koniec 2006 r. dojrzał do decyzji zakupu działki. Podpisał nawet umowę przedwstępną po 80 zł za m kw. Jednak kilka miesięcy później te działki "chodziły" już po 250 zł za metr. - Osoba, która mi sprzedawała, starała się więc zerwać umowę. Dopiero niedawno ta pani sprzedała działkę, ale za 100 zł za metr. Interwencyjnie musiała ją sprzedać szybko, bo pomijając nas, miała jeszcze inne długi - opowiada Madej.

W niektórych podwarszawskich miejscowościach można kupić działkę budowlaną nawet o jedną trzecią taniej niż przed rokiem - podają serwis Szybko.pl i firma brokerska Expander"W czerwcu w województwie mazowieckim dostępnych było 65 proc. więcej ofert sprzedaży dziełek budowlanych niż w styczniu" - czytamy w raporcie. W efekcie np. w Łomiankach, Babicach Starych i Legionowie działki potaniały średnio o 20-35 proc. Autorzy raportu podkreślają, że pod lupę wzięli wyłącznie oferty działek do 5 tys. m kw.

Zobacz najniższe ceny działek w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku i PoznaniuInwestycyjne pozornie tanie

Te większe (inwestycyjne) pod domy, biura i magazyny potaniały prawdopodobnie jeszcze bardziej. Firma doradcza Colliers International informowała, że na przedmieściach Warszawy ceny niektórych działek spadły o ponad 60 proc. Przyczyną jest kryzys, a ściślej - trudności z uzyskaniem kredytu. Zmusiły one wielu deweloperów do zamrożenia inwestycji. Ci, którzy walczą o utrzymanie płynności finansowej albo potrzebują pieniędzy na dokończenie już rozpoczętych budów, zalali rynek ofertami gruntów.Oczywiście sytuacja w poszczególnych miastach jest różna. Jeśli chodzi o grunty pod zabudowę mieszkaniową, najbardziej potaniały te... najtańsze (pod duże inwestycje, powyżej 200 mieszkań, lub w gorszych lokalizacjach). Analitycy policzyli, że ceny minimalne w siedmiu największych ośrodkach miejskich (Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań, Śląsk, Trójmiasto i Wrocław) spadły w ubiegłym roku średnio o 27 proc.

Warszawski pośrednik specjalizujący się w obrocie działkami Adam Bronisz zwraca jednak uwagę, że działki inwestycyjne często tylko pozornie są tanie. - Jeden z deweloperów zgłosił nam do sprzedaży dwa hektary w warszawskiej dzielnicy Wawer. Tanio, bo po 350 zł za m kw. - mówi Bronisz. - Całość kosztuje jednak 7 mln zł. Załóżmy, że kogoś stać na taki wydatek. Do sumy, którą chce deweloper, trzeba doliczyć 22-proc. VAT. Z 350 zł za metr robi się 420 zł. Na drogi trzeba przeznaczyć jedną piątą gruntu. Mamy więc już przeszło 500 zł za m kw. Następna sprawa - renta planistyczna i opłata adiacencka związana z podziałem działki i jej sprzedażą. W efekcie wychodzi ok. 600 zł za m kw. w takim kompleksie. Jeśli uwzględnimy wartość sąsiednich działek po 750 zł za m kw., to trudno mówić o obniżkach cen - kończy Bronisz swoje wyliczenia.

Zobacz najwyższe ceny działek w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku i PoznaniuŚrednia w górę...

Według niego w okolicach Warszawy sprzedającymi małe działki budowlane są przeważnie rolnicy, a ci nie palą się do obniżek. Łukasz Madej z ProDevelopment nie wyklucza jednak, że pojawi się wyprzedaż gruntów kupionych inwestycyjnie. Nie tylko przez deweloperów, ale i zamożnych ludzi, którzy inwestowali w nieruchomości spekulacyjnie, żeby je podzielić i sprzedać.- Taki inwestor może być w posiadaniu 200-300 działek. Pytanie, kiedy trafią one na rynek? Pewne jest jedno: gdy wreszcie się na nim pojawią, ceny spadną - zapewnia Madej.

Ale na razie działki wciąż są drogie. W dodatku z raportu Szybko.pl i Expandera wynika, że w drugim kwartale 2009 r. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu średnie ceny nieznacznie wzrosły. Np. we Wrocławiu w ciągu roku o 11,5 proc.

BUDOWLANA CZY ROLNA?


.Działka budowlanaDziałka rolna
Żyrardówod 50 do 230 zł za m kw.od 3 do 47 zł za m kw.
Góra Kalwariaod 30 do 250 zł za m kw.od 12 do 140 zł za m kw.
Nowy Dwór Maz.od 11 do 320 zł za m kw.od 5 do 120 zł za m kw.


*Źródło: Wealth Solutions-Kapitał Ziemski (na podstawie danych Szybko.pl)

... ale więcej tanich działek

Z kolei w Poznaniu cena średnia wzrosła o 8,8 proc. Ale uwaga! Można tu znaleźć działki tańsze niż przed rokiem. Zwiększył się również ich udział w ofercie do 15,6 proc. z 11,5 proc. w drugim kwartale 2008 r.

Także w Warszawie w ofercie działek najtańszych, pojawiły się propozycje tańsze o 60 zł. Minimalne ceny przed rokiem wynosiły ok. 180 zł, obecnie jest to 120 zł. W drugim kwartale zdecydowanie więcej jest ofert z przedziału od 250 do 500 zł za m kw. Stanowią one 20 proc. ogłoszeń, w pierwszym kwartale było ich 10 proc.

Według Szybko.pl i Expandera, w Krakowie ceny minimalne pozostają na poziomie porównywalnym z pierwszym kwartałem. Zmieniła się natomiast struktura oferty w porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem. Obecnie więcej jest działek w cenie do 100 zł za m kw. - 12,6 proc. w porównaniu z 5,4 proc. przed rokiem. W zeszłym roku największa część oferty mieściła się w przedziale od 200 do 300 zł za metr, było to 37 proc., a obecnie odsetek ten zmniejszył się do 26 proc. Zwiększył się natomiast w Krakowie udział działek w cenie od 300 do 500 zł za m kw. - z 9,6 do 16 proc.

Z kolei we Wrocławiu przeszło co trzecia działka kosztuje w granicach od 100 do 200 zł za m kw. W pierwszym kwartale było ich jednak więcej - przeszło połowa oferty. Z 24 do 31 proc. zwiększyła się liczba działek w cenie od 200 do 300 zł za metr.

Zobacz ceny działek pod Warszawą1 2 następne »
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Oferty Autotrader.pl

 • Opel Corsa

  Szeroki wybór samochodów marki Opel.

 • Nissan Qashqai

  Samochody Nissan w serwisie www.autotrader.pl

 • Ford Mondeo

  Polecamy oferty w partnerskim serwisie z ogłoszeniami moto.

 • Volkswagen Golf

  Największy wybór używanych volkswagenów w internecie.