Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie

Marek Wielgo, psk
18.03.2010 10:47
A A A Drukuj
Wynajem mieszkania może być ryzykowny

Wynajem mieszkania może być ryzykowny (Fot. Paweł Sowa / AG)

Kiedy oddajesz obcej osobie klucz do swojego mieszkania, zwłaszcza umeblowanego i wyposażonego, sporo ryzykujesz. Są jednak sposoby, które pozwalają to ryzyko ograniczyć
Przede wszystkim musisz się liczyć z tym, że mieszkanie może chcieć nająć od ciebie oszust posługujący się ukradzionym lub zgubionym przez kogoś dowodem osobistym. Policja odnotowała przypadek, gdy mężczyzna posługujący się takim dokumentem zawarł umowę najmu mieszkania, potem sprzedał znajdujący się w nim sprzęt AGD i... wyprowadził się.

Wpadł, gdy próbował założyć rachunek w banku. Ten sprawdził bowiem dokument w systemie "Dokumenty zastrzeżone", który prowadzi Związek Banków Polskich (http://www.dokumentyzastrzezone.pl/). W bazie tego systemu są informacje o ponad 850 tys. zastrzeżonych dokumentów, m.in. dowodach osobistych, paszportach i prawach jazdy.

Na pośrednika raczej nie licz

Niestety, wynajmujący mieszkania nie mają do tych informacji bezpośredniego dostępu. W sprawdzeniu dokumentów potencjalnego najemcy mogłaby pomóc agencja pośrednicząca w wynajmie. Niestety, tylko kilku pośredników zawarło stosowne umowy z Centrum Prawa Bankowego i Informacji, które jest administratorem systemu. Być może współpracujących z tą instytucją pośredników będzie z czasem coraz więcej, bo cena jej usługi nie jest zaporowa - miesięczny abonament kosztuje ok. 100 zł (umożliwia sprawdzenie 50 dokumentów).

Na razie poproś potencjalnego lokatora o dostarczenie ci stosownych raportów - m.in. tego, który dotyczy jego historii kredytowej (czy w przeszłości miał problemy ze spłatą jakiegoś kredytu). Wymaga to trochę zachodu, ale jeśli najemcy zależy na wiarygodności i nie ma nic do ukrycia, nie powinien oponować.

Dokąd po dokumenty?

Do biura obsługi klienta Związku Banków Polskich przy ul. Postępu 17A w Warszawie. Najemca może tam pójść po raporty na swój temat lub poprosić o ich przesłanie listem poleconym. Druki wniosków o udostępnienie informacji z systemu "Dokumenty zastrzeżone", a także o udostępnienie informacji z systemu "Bankowy rejestr" są na stronie internetowej Centrum Prawa Bankowego i Informacji (http://www.cpb.pl/index.php?option=com_content&view=section&layout=blog&id=4&Itemid=23).

Uwaga! Raz na pół roku takie dokumenty wydawane są bezpłatnie. Jeśli miałyby być przesłane listem poleconym, trzeba zapłacić 8 zł za przesyłkę.

Na tym mógłbyś poprzestać, ale...

Jeśli lubisz dmuchać na zimne, poproś potencjalnego najemcę o kolejne dwa raporty sprawdzające jego reputację finansową. Pierwszy wyda mu biuro obsługi klienta Biura Informacji Kredytowej (BIK). Mieści się ono również przy ul. Postępu 17A w Warszawie. Tę sprawę można też załatwić listownie. Druk wniosku, który należy wypełnić online, a następnie wydrukować, jest dostępny na stronie Biura Informacji Kredytowej (http://www.bik.pl/).

Drugi raport "o sobie", potwierdzający rzetelność potencjalnego najemcy, wyda Biuro Informacji Gospodarczej "InfoMonitor", które prowadzi Centralną Ewidencję Dłużników.

Najemca wykaże, że nie zalega z płatnościami za telefon albo z alimentami. Gdyby jednak takie zaległości miał, byłby to dla nas sygnał, że w przyszłości możemy mieć problem z wyegzekwowaniem czynszu.

Uwaga! Z tej możliwości powinni skorzystać zwłaszcza ci właściciele mieszkań, którzy chcą je wynająć firmie, a niewiele wiedzą na jej temat. W Centralnej Ewidencji Dłużników można sprawdzać firmy nawet bez ich wiedzy i zgody (aby sprawdzić osobę fizyczną, zawsze trzeba mieć jej pisemną zgodę).

Także w tym przypadku można załatwić tę sprawę osobiście w biurze obsługi klienta InfoMonitora (ul. Caneletta 4 w Warszawie), poprzez internet lub listownie (6,10 zł). Wniosek jest na stronie internetowej (http://www.infomonitor.pl/pl/nasza_oferta/dla_klientow_indywidualnych/wzory_dokumentow). Raz na pół roku raport wydawany jest bezpłatnie.

Zarejestruj umowę w urzędzie skarbowym

Jeśli już znajdziesz kontrahenta, który ma nienaganną reputację, zawrzyj z nim umowę najmu, a następnie zarejestruj ją w urzędzie skarbowym. Nie ma sensu narażać się fiskusowi w sytuacji, gdy podatek zryczałtowany wynosi zaledwie 8,5 proc. bez względu na wysokość przychodów. Poza tym korzyść z tego jest taka, że łatwiej ci się będzie pozbyć lokatora, jeśli przestanie płacić czynsz albo nie zechce się wyprowadzić po wygaśnięciu umowy. Jeśli zarejestrujesz umowę w urzędzie skarbowym i najemca

podpisze stosowne oświadczenie (piszemy o nim dalej) to wtedy nie będzie go chronił słynny art. 1046 par. 4 kodeksu postępowania cywilnego, który nakazuje komornikowi wstrzymanie eksmisji "do czasu, gdy gmina wskaże tymczasowe pomieszczenie lub gdy dłużnik znajdzie takie pomieszczenie".

Eksmisja nawet na bruk

Teoretycznie mógłbyś wyeksmitować lokatora nawet na bruk. Jednak najprawdopodobniej nie będzie takiej konieczności. Przy zawieraniu umowy najmu najemca będzie bowiem musiał złożyć oświadczenie, że jeśli nie wywiąże się z warunków umowy, wyprowadzi się na żądanie właściciela

Pobierz Oświadczenie najmu

Wzór dokumentu przygotował notariusz Jerzy Olszewski z Rady Izby Notarialnej w Warszawie.

1 2 następne »
Komentarze (3)
Zaloguj się
 • jan.k12

  0

  Kilka razy się już naciąłem na wynajmie swojego drugiego mieszkania, ogólnie nie polecam nikomu takich doświadczeń. Od tamtej pory trzymam się pewnych reguł, takich zupełnie podstawowych, ale jak do tej pory jest ok: podnajem.biz/jak-sie-zabezpieczyc-przed-ryzykiem-zwiazanym-z-podnajmem/

 • Gość: gucio

  0

  Wynajęliśmy mieszkanie rodzinie z dwojgiem dzieci. Ludzie wydawali się sympatyczni, pokazali dokumenty potwierdzające że nie mają żadnych zaległości. Podpisaliśmy umowę i po czterech miesiącach przestali płacić. Kaucja nie pokryła zdewastowanego mieszkania. Ostrzeżenie dla innych: ludzie bierzcie kaucję co najmniej w wysokości 2 krotnego czynszu, bo zostaniecie na lodzie ze zdewastowanym mieszkaniem.

 • Gość: Pyza

  0

  Kupiliśmy niedawno mieszkanie z myślą o wynajmie, tak by wzięty w Skoku Chmielewskiego kredyt, w miarę możliwości sam się spłacał. Umowa najmu to jest podstawa i też warto zrobić "rozmowę kwalifikacyjną".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Oferty Autotrader.pl

 • Opel Corsa

  Szeroki wybór samochodów marki Opel.

 • Nissan Qashqai

  Samochody Nissan w serwisie www.autotrader.pl

 • Ford Mondeo

  Polecamy oferty w partnerskim serwisie z ogłoszeniami moto.

 • Volkswagen Golf

  Największy wybór używanych volkswagenów w internecie.