Wynająć, kupić, czy wybudować?

Wiązać się na lata z bankiem, ale zyskać własne M, czy wynajmować czyjeś mieszkanie, za to bez zobowiązań? Bardziej wytrwali rozważają też budowę domu na skraju miasta, z dala od zgiełku i od... centrum. Na pytanie, które z tych trzech rozwiązań okaże się złotym środkiem, próbują odpowiedzieć analitycy finansowi z portalu Comperia.pl.

Chcesz kupić mieszkanie lub dom? Przeszukaj nasze oferty

Chcesz sprzedać mieszkanie? Dodaj ogłoszenie w naszym serwisie

Wiele osób staje przed dylematem: w jaki sposób zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe. Wynajmować mieszkanie i nie martwić się kredytem, remontem itp.? Czy może lepiej wziąć na swoje barki te niedogodności, ale za to posiadać własną nieruchomość? Mieszkanie lub dom to przecież aktywa, które mogą zyskać na wartości. Jeżeli wybierzemy drugie rozwiązanie, rodzi się następne pytanie: lepiej kupić mieszkanie czy może za tę samą lub nieco wyższą cenę wybudować dom.

Żeby przekonać się, które rozwiązanie jest ekonomicznie najbardziej opłacalne, przeprowadziliśmy symulację, biorąc pod uwagę specyfikę rynku warszawskiego. Sprawdziliśmy ile kosztuje wynajem mieszkania w Warszawie o powierzchni 80 mkw. po roku i dwóch latach użytkowania. Następnie ten wynik porównaliśmy z kosztami zakupu takiej samej nieruchomości na rynku pierwotnym i budowy 150-metrowego domu pod Warszawą (około 20 km od centrum miasta).

Porównaliśmy koszty netto ponoszone przez najemcę lub kredytobiorcę. Kalkulacja uwzględnia wszystkie koszty początkowe w danej sytuacji (np. koszty zakupu) oraz koszty związane z obsługą kredytu, utrzymaniem nieruchomości, podatkami itp. Wzięliśmy pod uwagę również wzrost wartości nieruchomości.

Porównaj oferty kredytów w naszym Centrum Finansowym

Decydując się na wynajem mieszkania mamy do czynienia tylko z czynszem. Początkowo więc ta forma się opłaca, ponieważ unikamy sporych kosztów początkowych, a które musimy ponieść kupując mieszkanie lub budując dom. Trzeba jednak pamiętać, że mieszkamy nie w swoim lokum. Jednak już po roku korzyść z wynajmu jest ujemna, ponieważ płacąc czynsz nie budujemy w zamian żadnej wartości.

W przypadku zakupu mieszkania i budowy domu ponosimy większe koszty początkowe i związane z obsługą kredytu, utrzymaniem nieruchomości, dojazdem (szczególnie uciążliwy koszt w przypadku domu). Jednocześnie stajemy się właścicielami nieruchomości, która ma określoną wartość. Nawet jeżeli wartość nieruchomości rośnie niewiele ponad współczynnik inflacji, po roku bilans wydaje się korzystniejszy niż przy wynajmie. Oczywiście nie uwzględniamy w tym miejscu wyceny samego faktu własności nieruchomości ani czasu potrzebnego na wykończenie mieszkania czy kupno działki i budowę domu.

Wybór budowy domu lub zakupu mieszkania jest już kwestią indywidualnych preferencji, a zatem porównanie jest trudniej mierzalne. Pod względem czysto ekonomicznym nasz przykład pokazuje, że dom daje mniejszą wartość majątku po dwóch latach z uwagi na większe koszty związane z budową, dojazdem, utrzymaniem oraz niższą założoną stopą wzrostu wartości nieruchomości. Podsumowując: bardziej opłaca się zaciągnąć kredyt, jeśli tylko nas na niego stać, i kupić nieruchomość, nawet przy obecnych, wysokich cenach nieruchomości.

PORÓWNANIE KOSZTÓW WYNAJMU, ZAKUPU MIESZKANIA I BUDOWY DOMU

Tabela 1 Koszty podstawowe

Tabela 2 Dodatkowe koszty zakupu

Źródło: Comperia.pl

Copyright © Agora SA