Korzystny kredyt? W którym banku?

mawi
20.09.2012 10:57
A A A
Zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego w banku, który prowadzi nasze konto osobiste, to najmniej skomplikowana opcja. Problem w tym, że nie zawsze najtańsza.
- Tylko nieliczne instytucje przewidują preferencyjne warunki udzielania kredytów hipotecznych dla swoich stałych klientów - mówi Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi. Według tej firmy, spośród siedmiu banków, które prowadzą największą liczbę kont osobistych (ROR-ów), tylko dwa - ING i BZ WBK - przewidują preferencje kredytowe dla ich posiadaczy.

- Pozostali kredytodawcy w ogóle nie premiują takich klientów lub proponują im minimalne oszczędności - twierdzi Brudzyński. Równocześnie przyznaje, że preferencje kredytowe hipoteczne dla osób posiadających rachunki w ING i BZ WBK też nie są zbytnio atrakcyjne. - Każdemu klientowi szukającemu kredytowania radzimy porównanie oferty "jego" banku z propozycjami, jakie ma dla niego bank konkurencyjny. Często bowiem te drugie okazują się tańsze - podsumowuje Brudzyński.

Ponieważ tego typu kredyty opiewają na duże sumy, to nawet niewielkie różnice w oprocentowaniu (marży) poszczególnych ofert mają spore znaczenie. Brudzyński podaje przykład małżeństwa, które kupiło 52-metrowe mieszkanie za kredyt w programie "Rodzina na swoim". Małżonkowie mieli oszczędności 30 tys. zł, a w banku pożyczyli na 30 lat 270 tys. zł. Nie wybrali jednak banku, w którym od kilku lat mają konto osobiste, bo oprocentowanie wynosiło 6,71 proc. w skali roku. Inny bank zaproponował im zaś kredyt na identycznych warunkach, ale z oprocentowaniem niższym o 0,4 pkt proc. Jak duże znaczenie ma ta różnica? W Conse Doradcy Finansowi policzyli, ile to małżeństwo zaoszczędzi na odsetkach przez 30 lat, przy założeniu, że w tym czasie nie zmieni się cena kredytu. Wyszło na to, że blisko 25,6 tys. zł, czyli co miesiąc średnio ok. 71 zł.

Kredyty hipoteczne w 20 bankach - porównaj i wybierz najtańszy

Sprawdź ceny nieruchomości na rynku wtórnym w Domiporta.pl

Sprawdź ceny nieruchomości na rynku pierwotnym w Domiporta.pl

Zobacz także

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX