Jak wykupić mieszkanie komunalne

Leszek Baj Piotr Miączyński
09.08.2006 14:19
A A A Drukuj
Wynajmujesz od gminy mieszkanie komunalne? Może czas zamieszkać na swoim. Przeczytaj jaką drogę trzeba przebyć aby wykupić lokal od gminy
Ponad milion rodzin może stać się właścicielami swoich mieszkań. - Staramy się sprzedać jak najwięcej lokali komunalnych - zapewnia Tomasz Lachowicz, Dyrektor Wydziału Skarbu w Urzędzie Miasta w Gdańsku. Podobnie jest w innych miastach i gminach. Nic dziwnego. Ceny mieszkań szaleją. W największych polskich miastach rosną o kilkanaście lub kilkadziesiąt procent rocznie. Tymczasem jeśli wynajmujesz od gminy mieszkanie komunalne, możesz je wykupić znacznie poniżej ceny rynkowej - z bonifikatą wynoszącą nawet... 99 proc.! To oznacza, że zamiast płacić kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy za własne M, możesz je mieć już za kilka a góra kilkanaście tysięcy.

Ale po kolei.

Gmina musi się zgodzić

Zasady sprzedaży przez gminy mieszkań komunalnych są podobne w całej Polsce. O tym czy mieszkanie jest na sprzedaż czy nie decyduje sama gmina.

I to ona zazwyczaj sama występuje do głównego najemcy z propozycją wykupu lokalu. Zazwyczaj bo sa miasta jak np. Łódź, które oczekują że mieszkańcy przyjdą sami z prośbą o wykup. W tym celu miasto organizowało dużą kampanię informującą mieszkańców o takiej możliwości.

Na wszelki wypadek pójdź wiec do urzędu osobiście i dowiedz się czy i ewentualnie kiedy twój lokal będzie przeznaczony na sprzedaż. Możesz dodatkowo złożyć odpowiedni wniosek z prośba o sprzedaż i czekać aż urząd zdecyduje, że dany lokal do tego celu się nadaje i zainteresować sprawą wykupu swojego radnego.

Generalnie dostaniesz M na własność jeśli:

•  nie zalegasz z opłatami np. z czynszem,

•  lokal ma uregulowany stan prawny - nie ma co do niego żadnych roszczeń. Innymi słowy jeśli jesteś najemcą, masz pierwszeństwo kupna mieszkania pod warunkiem, że w stosunku do niego nie ma np. sprawy sądowej wytoczonej np. przez wcześniejszych właścicieli.

UWAGA! Na wykupienie swojego lokalu szansę mają osoby, które mają podpisaną z gminą umowę najmu na czas nieokreślony!

Mieszkanie na sprzedaż i co dalej?

Sama procedura przygotowania mieszkania do sprzedaży i transakcja sprzedaży trwa zazwyczaj w zależności od miasta od kilku do kilkunastu miesięcy. Gmina - jeśli w twoim budynku komunalnym gmina nie sprzedała jeszcze żadnego mieszkania komunalnego musi przeprowadzić mnóstwo czysto technicznych czynności. Czyli:

•  sporządzić opinię dotyczącą przeznaczenia działki w planie miejscowym zagospodarowania oraz sposobu jej zagospodarowania,

•  podzielić nieruchomość - wydzielić działkę, na której posadowiony jest budynek i wykonać „opis i mapę”

•  założyć księgę wieczystą dla całego budynku na podstawie „opisu i mapy”

Poza tym przed sprzedażą lokalu trzeba:

•  sporządzić szkic lokalu z zaznaczeniem na rzucie kondygnacji, wykonany przez rzeczoznawcę majątkowego (wybranego w drodze przetargu ),

•  Wydział Architektury i Budownictwa na podstawie rzutu musi wydać zaświadczenie o samodzielności lokalu (innymi słowy, że jest to odrębne mieszkanie).

Dla Ciebie wykup zaczyna się w momencie gdy dostaniesz z gminy pismo z propozycją wykupu mieszkania. Co dalej?

Krok pierwszy. W terminie określonym w zawiadomieniu (ustawa mówi, że jest to minimum 21 dni) musisz złożyć wszelkie niezbędne papiery do urzędu (wydziału odpowiadającego w gminie za lokale komunalne, czyli najczęściej administracji domów komunalnych. Chodzi tu m.in. o :

1 2 3 następne »
Komentarze (1)
Zaloguj się
 • Gość: jolanta p.

  Oceniono 1 raz 1

  A jesli mieszkam niby w baraku! Też mogę wykupić? Opłata za czynsz jest taka sama jal w blokach ,ale te 15% to jest za mało zniżki.złodzieje biorą taką kasę za baraki ,jak za luksusowe mieszkania! Śmieci liczą od metrażu,,,,coś chorego,,,jak ok,20 lat temu podawałam rękę adomieiczowi ,to teraz myślę że bym jeho kopnęła e 2 litery,, cham i złodziej!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Oferty Autotrader.pl

 • Opel Corsa

  Szeroki wybór samochodów marki Opel.

 • Nissan Qashqai

  Samochody Nissan w serwisie www.autotrader.pl

 • Ford Mondeo

  Polecamy oferty w partnerskim serwisie z ogłoszeniami moto.

 • Volkswagen Golf

  Największy wybór używanych volkswagenów w internecie.