Domy drewniane czy stalowe?

Tradycyjne materiały budowlane, takie jak cegły, pustaki czy pręty zbrojeniowe, drożeją w zastraszającym tempie. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się domy z drewna czy ze stali.

Dom murowany buduje się długo, czasem nawet kilka lat, bo kolejne etapy robót są uzależnione od pór roku i panujących temperatur. Natomiast budowa domu w tzw. nowej technologii (np. z drewna, gipsu, silikatów czy keramzytu) to dobre rozwiązanie szczególnie dla osób niecierpliwych. Budowa nie ciągnie się latami jak w przypadku tradycyjnych metod. Nie trzeba zaczynać od podstaw (wcześniej wystarczy przygotować jedynie fundamenty - do ich wylania potrzebna jest dodatnia temperatura) - części są już gotowe do montażu, więc wystarczą nawet trzy miesiące, by mieć gotowy dom. Budować można przez cały rok, bo nowa technologia to ,,technologia suchej budowy" - nie potrzebujemy do niej mas betonowych, więc nie trzeba też czekać na ich wyschnięcie. Do własnego domu można się wprowadzać od razu po zakończeniu budowy. Szkieletowe domy są też lżejsze od murowanych, mają także mniejszą grubość ścian. Przy budowie domu z drewna korzystamy z odnawialnego źródła, nie musimy się też martwić o pożary, bo nowoczesna obróbka drewna pozwala na taką impregnację, która eliminuje zagrożenie pożarami. Drewno użyte do budowy domów jest też odporne na działanie wilgoci i grzybów.

W przypadku budownictwa szkieletowego nie brakuje także wad, dotyczących np. małych zdolności do akumulowania ciepła - dom szybko się nagrzewa, ale i szybko się wychładza. Budowa tego typu wymaga dużej dokładności, dlatego potrzebna nam będzie specjalistyczna ekipa do montowania. Pieniądze trzeba wyłożyć od razu - kosztów budowy nie da się rozłożyć na lata, wstrzymując prace, gdy zabraknie nam gotówki.

Nowe technologie w budownictwie

Dom kanadyjski - podstawą konstrukcji jest drewniany szkielet ścian, stropu i dachu, całość stawia się na fundamentach; ,,kanadyjczyka" można także zbudować z prefabrykatów.

Domy ze stali - składa się je ze stalowych elementów, zrobionych z ocynkowanych blach.

Domy z bali - buduje się w dwóch systemach: blokowym (używa się długich bali o różnych przekrojach i układa się je poziomo) oraz dylowym (potrzebne są krótkie bale, które układa się między pionowymi słupami, ustawionymi co dwa metry).

System VELOX - jego podstawą jest szalunek z jedno- oraz wielowarstwowych płyt zrębkowo-cementowych, wypełnionych betonem.

Finn Dom - konstrukcja budynku to stalowy szkielet, wypełniony wełną mineralną i obustronnie przykryty płytą OSB, a od zewnątrz dodatkowo ocieplony styropianem.

EPoKa (skrót od Energooszczędnego Panelu Konstrukcyjnego) - to panele ze styropianu i stali - to w skrócie duży kawałek styropianu, obłożony nośną ramką ze stali; elementy, które są dostarczane na budowę, są od razu gotowe do montażu.

Panelit3D - budynek montowany jest ze styropianowych płyt, otoczonych z dwóch stron siatką z drutu stalowego; jest niezwykle lekki - płyta o wymiarach 2,5x1,2 m waży tylko 17 kg

Royal Building System - domy buduje się z paneli PCV; elementy z tworzywa sztucznego wypełnione są dodatkowo betonem.

Buma Building System - domy budowane są z modułów wolumerycznych (skrzynkowych segmentów budowlanych ), które produkowane są w fabryce, a potem dowozi się je na plac budowy.

System PRAEFA - duńska technologia, która bazuje na keramzycie - kuleczkach gliny, wypalanych w temperaturze 1200oC; po przetransportowaniu elementów na plac budowy, można je od razu montować.

Prefabrykowany mur pruski - budynek z drewna i cegły; składa się z dwóch warstw - konstrukcyjno-elewacyjnej oraz wewnętrznej; zewnętrzna warstwa imituje pruski mur.

System MABUDO - płyty składają się z warstwy betonu (wzmocnionego żebrami), styropianu i deskowania; budynek może stać na tradycyjnych fundamentach lub na prefabrykatach żelbetonowych; ,,składanie" budynku zajmuje ponad tydzień.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.