Mieszkanie w apartamentowcu - na co zwrócić uwagę?

Mieszkanie tego typu wydaje się proste do nabycia. Wchodzę, oglądam, podoba mi się, kupuje. Nic bardziej mylnego! Nowoczesne wykonanie i ekskluzywna dzielnica to za mało, by świadomie wybrać mieszkanie w którym przyjdzie nam spędzić wiele lat. Są elementy na które trzeba wziąć poprawkę, jeżeli chcemy być rzeczywiście zadowoleni z wyboru. Zwłaszcza, że najczęściej taką transakcję musimy pojmować jako długoletnią inwestycję.

Czy apartament to apartament

Nie jesteś pewien czy mieszkanie które oglądasz faktycznie jest tym za co podaje pośrednik? Sprawdź wtedy takie elementy jak, rodzaj materiałów z którego zrobione są wykończenia. Apartament charakteryzuje się naturalnymi materiałami wysokiej jakości. Typowy apartamentowiec można też poznać po jednym, widnym wejściu do szerokiego holu, gdzie powinien być portier. Jeżeli do swojego przyszłego mieszkania wchodzisz ze zwykłej klatki schodowej, to cóż... wchodzisz do ładnego mieszkania. Może być urocze, ale nie będzie to apartament. I uświadom wtedy pośrednika, iż umyślnie wprowadza Cię w błąd.

Ustawne czy nie?

Nasze wymarzone mieszkanie może być duże, może posiadać wiele różnych elementów których będą nam wszyscy zazdrościć, ale jeżeli będzie nieustawne to wtedy nawet nie mamy po co go oglądać. Ustawność wpływa na możliwości aranżacyjne. Długie i wąskie pokoje albo zbyt wielkie przedpokoje niepotrzebnie zabierające metraż kuchni czy łazience to najbardziej jaskrawe przykłady. Marzy Ci się kuchnia z wysepką? Przygotuj się do tego już podczas wyboru mieszkania. Sprawdź gdzie są przyłącza wody, gazu czy ścieków. Wszystko po to, by uniknąć przykrych niespodzianek.

Inwestycja

Cena mieszkania to nie jedyny koszt jaki będziemy musieli ponieść i podczas wyboru powinniśmy o tym pamiętać. Do nie małej kwoty kupna, przydałoby się doliczyć opłaty związane z czynszem który w tego typu miejscach bywają bolesne dla portfela. Pamiętajmy, że do typowych opłat mieszkaniowych jak fundusz remontowy, personel sprzątający... często musimy doliczyć ochronę, portiera, ogrodnika itp. Do tego dochodzą również opłaty za media oraz rata kredytu i łatwo już o zawał. Jakby tego było mało, mieszkanie powinno być w czasie użytkowania odświeżane ramowo co parę lat co również stanowi cios dla portfela.

Istotną kwestią jest też to w jakiej dzielnicy planujemy się osiedlić. Jeżeli decydujemy się na kredyt z dłuższym okresem czasu, powinniśmy chociażby się zastanowić jak będzie wyglądała dana okolica w momencie spłaty zobowiązania. Być może, po 30 latach zechcemy naszą nieruchomość sprzedać a okaże się, iż okolica nie jest wcale rajem. Trzeba czasami popatrzeć na swoje mieszkanie jak inwestor na biznes.

Przeznaczenie

Otóż nie jest to aż tak oczywiste jak się może wydawać. Lokal do zamieszkania na stałe jest tylko jedną z możliwości. Inne, to zaadaptowanie takiego lokum na nowoczesne biuro, gabinet lekarski itp. Może się zdarzyć iż kupujemy mieszkanie stricte pod późniejszy wynajem. Za każdym razem musimy się zastanowić czy ma to sens. Ekskluzywny gabinet dentystyczny nie będzie przynosił zysków jeżeli będzie mieścił się na przedmieściach, a nie w centrum.
 

Formalności

Myli się ten kto uważa, iż dokonując zakupu za duże pieniądze nie trzeba się już przejmować formalnościami. Tym bardziej powinniśmy nie oszczędzać na obsłudze prawnej! Im wyższa suma tym łatwiej ukryć jakieś niewiele znaczące wydatki. A grosz do grosza i tak dalej. Zatrudnijmy swojego fachowca i egzekwujmy jego zalecenia. Pójście na łatwiznę nie jest wskazane.

Potrzeba!

Przede wszystkim. Zastanówmy się czy potrzebujemy akurat apartamentowca? Szukamy przestrzeni i wygody w centrum miasta? Może warto rozejrzeć się za jakimś loftem. Chcemy oazy pośród zgiełku dużego miasta? Może warto poszukać domku jednorodzinnego w sensownej odległości od miejsca pracy? Bywa, że dany efekt możemy otrzymać w inny sposób. Warto to rozważyć.