Na celowniku są działki w bardzo dobrej lokalizacji wielkomiejskiej

Nic nie wskazuje na przyhamowanie w tym roku bardzo dobrej koniunktury na rynku nieruchomości komercyjnych. Deweloperzy nadal bardzo dużo budują i ciągle rozglądają się za nowymi terenami inwestycyjnymi. Szczególnie pożądane są działki w centrach dużych miast. Potrafią osiągać astronomicznie wysokie wyceny.

Na samym tylko rynku biurowym szacowana w tym roku podaż wyniesie około 700 tysięcy metrów kwadratowych. Mimo wysokiej podaży utrzymuje się ciągle stabilny popyt, co skłania inwestorów do nowych projektów i poszukiwania atrakcyjnych działek.

Na celowniku - zwłaszcza pod projekty biurowe - są działki o bardzo dobrej lokalizacji wielkomiejskiej. Chodzi o główne rynki kraju, czyli Warszawę, Kraków i Wrocław. Inwestorzy poszukują w miarę centralnych lokalizacji, bądź tych, które są perspektywiczne. Np. w Warszawie zaliczyć można do tej kategorii tereny wzdłuż drugiej linii metra. Liczą się też działki wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych i nowych dróg.

Inwestorzy najczęściej poszukują terenów do realizacji projektów o średniej wielkości - do około 20 tys. mkw. Na celowniku są też działki zabudowane przez starsze biurowce, lub obok starszej zabudowy oraz dawne tereny przemysłowe, za to świetnie zlokalizowane. Obecny trend adaptacji starszych budynków biurowych a nawet dawnych obiektów fabrycznych przekłada się na poszukiwanie dogodnych, nawet zabudowanych działek.

Takie realizacje, jak np. Dzielna 60, czy Fabryka Norblina w Warszawie, pokazują jak wielki potencjał jest w starych obiektach poprzemysłowych. Trendem stało się też rewitalizowanie i rozbudowa starszych biurowców. Z tego powodu atrakcyjne stają się również tereny inwestycyjne w ich sąsiedztwie.

Rośnie znaczenie gruntów wystawianych na sprzedaż przez państwowe spółki, czy instytucje. Dużą podaż terenów inwestycyjnych generuje PKP, które sukcesywnie wypuszczają na rynek nowe działki, zresztą same koleje angażują się w projekty inwestycyjne, często łączące np. funkcję handlową z funkcją dworca kolejowego itp. PKP wyrastają na jednego z głównych graczy na rynku terenów inwestycyjnych i nieruchomości komercyjnych. Wielkie projekty deweloperskie są w przygotowaniu m.in. w Krakowie, Warszawie czy Wrocławiu. Chodzi o świetnie położone grunty, po infrastrukturze kolejowej, w centrach miast. Potencjał tych terenów jest ogromny. Powstają na nich nowe galerie handlowe, biurowce, obiekty użyteczności publicznej itp.

Z kolei na mniejszych rynkach - w miastach średniej wielkości i małych popyt na atrakcyjne tereny inwestycyjne generują deweloperzy zainteresowani projektami handlowymi - nowymi centrami handlowymi, parkami i galeriami. Wszystko dlatego, że w największych miastach rynek jest już nasycony. Potencjał pozostał w mniejszych ośrodkach.

Liczą się jednak nie tylko działki budowlane w bardzo dobrych lokalizacjach. Eksperci przewidują w tym roku wzrost zainteresowania programem Mieszkanie dla Młodych, który będzie zyskiwał na popularności, z powodu rosnącego wkładu własnego kredytów. Ratunkiem dla wielu stanie się więc państwowe wsparcie. Deweloperzy ciągle więc poszukują działek tańszych, przeznaczonych pod budownictwo popularne. Liczą się więc nawet gorsze, peryferyjne lokalizacje miejskie, a w tym na znaczeniu zyskuje także ziemia rolna, która daje się przekształcić pod inwestycje. Ceny takich działek w miastach potrafią osiągać poziom właściwy dla działek budowlanych.

Większą wartość osiągają te, które są przygotowane do realizacji projektów - mają uzbrojenie, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego czy też pozwolenie na budowę i sam projekt.

Ile kosztują atrakcyjne tereny inwestycyjne? Najdroższe - w centrach dużych miast - osiągają stawki w wysokości kilku tysięcy złotych za metr kwadratowy. Chodzi o grunty pod zabudowę wielorodzinną, bądź komercyjną. Jeśli chodzi o grunty rolne - te najlepiej położone i nadające się do przekształcenia mogą kosztować nawet kilkaset złotych za metr kwadratowy.

Przykładowe wyceny terenów inwestycyjnych pod zabudowę wielorodzinną i komercyjną:

  1. Grunt budowlany, wielorodzinny - Wrocław, ścisłe centrum miasta: 6700 zł/mkw.
  2. Grunt budowlany, wielordzinny 4,5 ha - Poznań: 1600 zł/ mkw.
  3. Działka budowlana 0,5 ha w ścisłym centrum Gdańska: 3000 zł/ mkw.
  4. Grunt budowlany wielorodzinny 1,5 ha, Kraków - Prądnik Biały: 1600 zł/ mkw.

Grunty rolne do przekształcenia w dużych miastach:

  1. Grunt rolny - 1,5 ha, Nowa Wieś Wrocławska (15 km od Wrocławia): 220/ mkw.
  2. Grunt rolny - 0,2 ha, Kraków - Bieżanów; 260 zł/ mkw.
  3. Grunt rolny - 0,3 ha, granice miasta, niedaleko autostrady A2: 85 zł/ mkw.
Copyright © Agora SA