Coraz więcej pustych biur

W trzecim kwartale na warszawskim rynku biurowym zawarto o połowę mniej transakcji niż rok wcześniej. Już prawie 9 proc. powierzchni w warszawskich biurowcach świeci pustkami.

W pierwszych trzech kwartałach 2009 roku łączny wolumen wszystkich transakcji najmu wyniósł 183,6 tys. m kw. To o 52 proc. mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - informują analitycy stowarzyszenia Warsaw Research Forum skupiającego największych pośredników rynku biurowego. Dobra wiadomość jest taka, że trzeci kwartał okazał się lepszy w stosunku do poprzedniego (wzrost o 15 proc.). Największa ilość powierzchni biurowej wynajęta została w strefach Południowej Zachodniej (rejon Al. Jerozolimskich i Żwirki i Wigury) - 15,2 tys. m kw.), i Południowej Górnej (m.in. Służewiec) - 13,5 tys. m kw.), co wskazuje na ich wciąż dużą popularność wśród najemców. Znaczny wzrost aktywności najemców został zaobserwowany również w strefie Południowej Dolnej (rejon ul. Puławskiej), w której firmy wynajęły w III kw. około 12 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Jedną z największych umów najmu ostatnich tygodni była ta podpisana przez grupę Fiat na 3,1 tys. m kw. w biurowcu Catalina przy torze wyścigów konnych na Służewcu (była to umowa typu pre-let, Fiat wprowadzi się tam w lutym 2010). Największą umową ostatniego kwartału była zawarta przez firmę Bosch transakcja typu owner-occupier (czyli na przejęcie powierzchni na potrzeby właściciela) na budynek o powierzchni 8,9 tys. m kw. przy ul. Jutrzenki. Była to jedyna transakcja powyżej 5 tys. m kw. Dla porównania w III kwartale 2008 roku podpisano aż 10 umów najmu powierzchni powyżej tego metrażu.

W III kwartale 2009 r. zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie wzrosły o ponad 50 tys. m kw. (sumując trzy pierwsze kwartały - o prawie 225 tys. m kw.) i osiągnęły wartość ponad 3,2 miliona m kw.

W wyniku wysokiego poziomu nowej podaży oraz osłabionego popytu, współczynnik powierzchni niewynajętej wzrósł do 7,1 proc. (w porównaniu z 2,8 proc. pod koniec 2008 r. i 5,7 proc. w II kwartale 2009 r.). Najniższy wskaźnik pustostanów odnotowany został na najpłytszych rynkach, z najmniejszymi zasobami biurowymi: Woli (2,1 proc.) i na praskim brzegu Wisły (2,2 proc.). Najwięcej pustych biur jest w rejonie ul. Puławskiej (aż 14,4 proc.) i na Służewcu Przemysłowym (9,3 proc.). Według Warsaw Research Forum na rynku oferowane jest około 58 tys. m kw. powierzchni biurowej na podnajem. Po uwzględnieniu tej wielkości w statystykach dotyczących pustostanów, rzeczywisty współczynnik powierzchni niewynajętej jest wyższy i wynosi 8,9 proc.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.