Zielona Italia we Włochach

Osiedle na prawie 900 mieszkań buduje na pograniczu Włoch i Ursusa firma Marvipol. Inwestor obiecuje, że na sześciohektarowym terenie stworzy miasteczko z własnym rynkiem i terenami zielonymi.

Inwestycja powstanie na działce o kształcie trapezu pomiędzy ulicami Świerszcza, Chrościckiego i Obywatelską. Po drugiej stronie ul. Świerszcza przebiega linia kolejowa, którą jeżdżą składy Szybkiej Kolei Miejskiej. Osiedle w tym miejscu chciał budować krakowski deweloper, firma Salwator. Nie mógł jednak znaleźć pieniędzy - potrzebuje ich na ratowanie swojej spółki-córki Hotel System, balansującej na krawędzi bankructwa. Dlatego za 40 mln zł sprzedał nieruchomość z pozwoleniem na budowę firmie Marvipol. Ten jeszcze jesienią ubiegłego roku podpisał kontrakt z wykonawcą - firmą Mostostal Warszawa, która kończy organizację placu budowy i wkrótce zacznie prace budowlane. Za postawienie kompleksu dziewięciu budynków deweloper zapłaci jej prawie 160 mln zł.

- Osiedle nazwaliśmy Zielona Italia. Nie zostało podzielone na etapy, w trakcie prac wykończeniowych pierwszych budynków będą trwały prace nad wznoszeniem kolejnych. Etapy za to wprowadziliśmy przy sprzedaży mieszkań - na dziś w ofercie mamy lokale tylko w pierwszych dwóch budynkach - mówi Michał Okoń z Marvipolu.

Osiedle zaprojektowała pracownia Des-Art Krzysztofa Grochulskiego. Każdy budynek ma swoją nazwę pochodzącą od jakiegoś rejonu Włoch. Dwa pierwsze to Lombardia (285 mieszkań) i Sardynia (150). To domy o kaskadowym kształcie, które będą mieć od czterech do sześciu pięter. Metraże mieszkań wahają się od 26 do 180 m kw.

- Teren osiedla Zielona Italia został podzielony na dwie strefy. W strefie składającej się z budynków Sardynia, Lombardia, Piemont, Wenecja znajdować się będą wyłącznie budynki o funkcji mieszkalnej, place zabaw, zielone skwery oraz ciągi komunikacyjne - informuje Michał Okoń. - W strefie budynków Toskania, Kalabria, Umbria, Sycylia znajdować się będą budynki o funkcji mieszkalno-usługowej, centralny rynek, wieża zegarowa przy rynku oraz przedszkole. Strefa usług będzie ogólnie dostępna zarówno dla mieszkańców Osiedla Zielona Italia, jak i dla osób z zewnątrz. Dostęp do lokali usługowych będzie odbywał się poza strefą kontrolowanego dostępu.

Najwyższe domy mają sześć pięter, najniższe - zaledwie dwa. Budynek Wenecja będzie najbardziej kameralny, zaprojektowano w nim tylko siedem mieszkań.

Architekci nie bez powodu kształtują osiedle tak, by stworzyć namiastkę miasteczka. Na południe od Zielonej Italii przebiega linia kolejowa z zaniedbaną stacją Ursus Północny (Marvipol obiecuje dołożyć się do jej remontu), a za nią rozciągają się całe hektary postprzemysłowych krajobrazów zburzonych i rozbieranych hal dawnej fabryki traktorów Ursus. Na zachód zaś od osiedla, za ulicą Chrościckiego ulokowane są hale magazynowe. Z pozostałych stron sąsiedztwo jest przyjemniejsze - to willowa zabudowa Nowych Włoch.

- Na terenie sześciu hektarów stworzymy miasteczko, w którym znajdzie się dziewięć budynków, rynek główny, place, własne ulice oraz place zabaw i miejsca uprawiania sportu, takie jak kort tenisowy, boiska czy ścieżki do biegania. W porannej drodze do pracy będzie można zjeść śniadanie w lokalnej kafeterii, przy głównym rynku, a po południu zrobić zakupy w sąsiadującym z nią supermarkecie - obiecuje Michał Okoń. - W naszym osiedlu, jak przystało na małe miasteczko, znajdzie się przedszkole z własnym placem zabaw i terenem zielonym. Przedszkole będzie wolno stojącą budowlą odsuniętą od innych zabudowań i przeznaczona wyłącznie na działalność przedszkola. Do tego budynku będzie przylegać teren rekreacyjny dla przedszkolaków - mówi.

Pierwsze dwa budynki mają być gotowe latem 2012 r., cała inwestycja ma być skończona na przełomie 2014 i 2015 r.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.